Białystok. Ulica Spadochroniarzy na Krywlanach? Chce tego przewodniczący rady miasta. Gmina nie ma pieniędzy na jej budowę

OPRAC.: wal
Ulica Spadochroniarzy byłaby w pobliżu lotniska na Krywlanach Anatol Chomicz/ Archiwum
Składowisko materiałów, resztki zbiornika przeciwpożarowego. Tak na razie wygląda miejsce w pobliżu lotniska na Krywlanach, któremu mogą patronować Spadochroniarze. Na razie jednak miasta nie ma pieniędzy na budowę nowej ulicy.

Zwrócił się do mnie Zarząd VI Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy w Białymstoku z prośbą o nadania drodze położonej w pobliżu lotniska Krywlany nazwy ul. Spadochroniarzy – napisał w interpelacji Łukasz Prokorym, przewodniczący rady miasta Białystok. - Czy jest możliwe nadania wskazanej nazwy w proponowanej przez wnioskodawców lokalizacji.

Radny dołączył do interpelacji mapkę z lokalizacją proponowanej do nazwania ulicy. Wynika z niej, że nowa ulica znajdowałaby się w pobliżu ul. mjr Michałowskiego. W sąsiedztwie nie brakuje też innych ulic nawiązujących nazwami do lotnictwa czy żołnierzy ( m.in. Dywizjonu 303 czy Czesława Hake).

Z odpowiedzi urzędu miejskiego wynika, że jest objęta jest decyzja z 15 stycznia 2018 r. o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, polegającej na „budowie drogi gminnej (…) w ramach układu drogowego w rejonie „Toru Wschodzący Białystok — odcinek II”.

- W budżecie miasta na rok 2021 nie ma jednak zadania dotyczącego realizacji ww. Inwestycji – zaznaczył sekretarz miasta Krzysztof Karpieszuk.

W chwili obecnej teren zagospodarowany jest m. in. jako składowisko materiałów, pozostałości zbiornika przeciwpożarowego i budynku gospodarczego.

- Miejscami szlakowy przejazd jest przesunięty i odbywa się po nieruchomościach przyległych – wyjaśnił sekretarz.

Jednocześnie poinformował, że propozycja nazwy ulicy Spadochroniarzy została umieszczona w wykazie proponowanych nazw ulic i placów Białegostoku, czyli tzw. banku patronów.

- Przy realizacji zadań związanych z nazewnictwem ulic propozycje z ww. wykazu są każdorazowo brane podn uwagę – dodał Krzysztof Karpieszuk.

Przypomnijmy, że wokół funkcjonowania lotniska na Krywlanach trwa spór o wycinkę Lasu Solnickiego. Społecznicy i leśnicy nie zgadzają się na usunięcie prawie 14,5 tys. drzew stanowiących przeszkody lotnicze. Chce tego magistrat argumentując, że bez tego nie można odblokować pasa startowego na pełnej długości. Według miasta jest to warunek niezbędny, by firmy lotnicze rozważały loty rejsowe z Białegostoku. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Może niech radny zajmie się ulicami osiedlowymi które są już parę lat MPZP i nadal dziury po kostki !!!

F
FederacjaZielonych.pl

Ile kosztowała akcja przygotowania druku i dystrybucji „bezpłatnego biuletynu informacyjnego Urzędu Miejskiego nr 1 (1) kwiecień 2021 Bialystok.pl #OdkryjBialystok”, („Druk Agora SA www.druk.agora.pl” ”wydawca Gazety Wyborczej) czy to zarejestrowany w Sądzie tytuł prasowy? Dlaczego jest w nim nieaktualna informacja o terminie debaty: podano godzinę 12 podczas gdy na https://www.bialystok.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/porozmawiajmy-o-lotnisku-krywlany.html godzinę 11?

Dlaczego zdjęcie na okładce wprowadza w błąd pokazując samolot rejsowy dla kilkuset pasażerów, skoro takie samoloty nie mogą i nigdy nie będą mogły odlatywać z lotniska w Białymstoku z powodu braku możliwości przedłużenia pasa startowego do 2,5 km? Dlaczego tytuł „Jedyna szansa na lotnisko dla Białegostoku” wprowadza w błąd?

Dlaczego Urząd Miasta Białystok wbrew prawu blokuje możliwość zadawania pytań na Facebooku dla https://www.facebook.com/rafal.kosno.zielony/, nie przesyła informacji prasowych na adres [email protected]?

Dlaczego wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki: kradnie telefon dziennikarza, każe wykasować nagranie, niszczy sprzęt? http://ibialystok.blogspot.com/2020/05/wiceprezydent.html nagranie! https://youtu.be/iP4cJU3zGM0 Ustawa Prawo Prasowe Art. 43. Kto używa przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia dziennikarza do zaniechania opublikowania materiału prasowego albo do zaniechania interwencji prasowej – podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Art. 44. 1. Kto utrudnia lub tłumi krytykę prasową – podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności

w
www.Koncerty.Bialystok.pl

"Debaty" o przekrętach na pseudolotnisku na stadionie nie chcieli zorganizować, za to 3 dni po tym na tym stadionie zorganizowali targi roślin dla tysięcy osób. Jak można być takim oszustem, będąc "ekonomistą" rozpocząć inwestycję bez biznesplanu:(? Chcemy prawdziwej debaty dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców! Dlaczego tę „pseudo debatę” o „pseudo lotnisku” zorganizowano celowo w sposób uniemożliwiający udział i zabranie głosu wszystkim zainteresowanym? Na stadionie który ma ponad 22 tysiące miejsc tylko dla wybranych przez Urząd 25 a w końcu 5 osób? Zablokowano możliwość komentowania na youtube? Konstytucja Art. 54. Zasada wolności poglądów 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Dlaczego takie same lotnisko w Suwałkach naprawdę działa i kosztowało 20 milionów złotych a w Białymstoku kosztowało 2 razy więcej, 40 milionów złotych? Dlaczego żadna firma nie dofinansowała budowy jak np. w Suwałkach połową potrzebnej kwoty?

ibialystok.blogspot.com/2020/09/lotnisko.html A największymi „przeszkodami lotniczymi” jest nie las Solnicki (którego 30 ha pod pozorem „lotniska” może trafić do Kościoła, na początek na cmentarz, a po 20 latach jako bardzo atrakcyjne tereny w mieście przy strefie ekonomicznej) ale Stadion Miejski i Sąd Rejonowy. Dokąd miałyby sens połączenia z Białegostoku, skoro w 2 godziny za 30 zł można być pociągiem na największym lotnisku w Polsce Warszawa Okęcie? Czy nie lepiej byłoby sprzedawać lub dzierżawić tereny lotniska dla firm, które płaciłyby podatki w Białymstoku a tak uciekają poza Białystok, a za pozyskane pieniądze wybudować na początek krótki pas w np. Topolanach koło Michałowa, gdzie jest duża rezerwa terenu Skarbu Państwa i możliwość rozbudowy pasa do wymaganej długości 2,5 km dla prawdziwego lotniska, takiej możliwości nie ma w Białymstoku, a pseudo lotnisko blokuje rozwój miasta przez ograniczenia zabudowy, strefy ograniczonego użytkowania, hałasu? Wszędzie na świecie lotniska buduje się poza miastami. Dlaczego winą za niedziałający przekręt, który nigdy nie będzie prawdziwym lotniskiem prezynadęt i Urząd Miasta próbuje obciążyć organizacje społeczne, ekologiczne i Lasy Państwowe? Już przed rozpoczęciem budowy było wiadomo że to zła decyzja, ostrzegałem przed tym przedwyborczym przekrętem na sesji Rady Miasta: https://youtu.be/Tn7vPI1P2Fo?t=3121

K
Kamil

. Tragedia. jak te miasto się zabetonowało, od ''apartamentów'' w ścisłym centrum, do 15 różnych obwodnic miasta, a i ulic w okolicach lotniska zdecydowanie brakuję. Zaścianek sprowadzający się do ''miasta'', zadowolony, bo szerokie ulice, niczym w Moskwie. Zniszczyliście [wulgaryzm] miasto, które mogło być piękne, a jest tylko wielkim skrzyżowaniem z patodeweloperką.

Dodaj ogłoszenie