MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasto Białystok kupi trzy działki niedaleko spalarni. Za prawie 1,5 mln. Z przeznaczeniem pod basen olimpijski.

OPRAC.: wal
Spalarnia w Białymstoku była budowana w latach 2013-2015,  a została otwarta w lutym 2016 roku. W jej pobliżu planowany jest basen olimpiski
Spalarnia w Białymstoku była budowana w latach 2013-2015, a została otwarta w lutym 2016 roku. W jej pobliżu planowany jest basen olimpiski Wojciech Wojtkielewicz/Archiwum
Za niemal półtora miliona złotych miasto Białystok kupi trzy działki o łącznej powierzchni pół hektara. Bez nich nabycia nie byłoby możliwe rozpoczęcie budowy basenu o wymiarach olimpijskich. W planach jest także budowa części aquaparkowej i odkrytej. Kompleks pływalni powstanie w pobliżu miejskiej spalarni. Zostanie wybudowana także droga dojazdowa od ul. Andersa.

Zgodnie z prawem miejscowym organ, jakim jest Prezydent Miasta Białegostoku, może nabyć grunty na rzecz gminy w następujących przypadkach:

  • na realizację celów publicznych
  • na realizację zadań własnych i zleconych gminy
  • z uwagi na obowiązki gminy wynikające z przepisów szczególnych
  • w innych przypadkach - po uzyskaniu opinii właściwej opinii rady miasta

Nabycie trzech działek pod basen olimpijski nie wypełniało dyspozycji trzech pierwszych wariantów. Dlatego o transakcji musiała wypowiedzieć komisja infrastruktury. Zrobiła to pozytywnie pół godziny przed ostatnią sesja rady miasta kadencji 2018-2024. Radni zebrali się na niej w samo południe w czwartek 4 kwietnia w Pałacu Branickich.

Teren przyszłej inwestycji basenowej znajduje się na 16 działkach. Jedenaście z nich gmina jest właścicielem, w kolejnych dwóch współwłaścicielem. Pozostałe trzy - o łącznej powierzchni 0,4975 ha - należały do osób prywatnych. Ich wartość rzeczoznawca majątkowy w operacie szacunkowym określił na kwotę 1 561 155 zł. Miasto zaproponowało właścicielom terenu nabycie go za łączną kwotę 1 492 500 zł (tj. 300 zł za metr kwadratowy). Przystali na taką propozycję.

Po wykupie tych trzech działek, miasto będzie musiała nabyć też całościowe udziały w dwóch pozostałych nieruchomościach, w których jest współwłaścicielem. Co do samej inwestycji, to poza basenem olimpijskim ma powstać też część aquaparkowa oraz strefa rekreacyjna pod chmurką. Realizacja inwestycji uzależniona jest od możliwości finansowych miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny