MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie ma w Białymstoku specjalnych miejsc do handlu. Chodzi o sprzedaż w dwa dni tygodnia. Sprawdź dlaczego?

wal
W Białymstoku do tej pory nie przyjęto uchwały, w której wyznaczone zostałyby miejsca do piątkowego i sobotniego handlu
W Białymstoku do tej pory nie przyjęto uchwały, w której wyznaczone zostałyby miejsca do piątkowego i sobotniego handlu Piotr Łozowik/ Archiwum
Od ponad dwóch lat obowiązuje prawo, które nakazuje miasto wyznaczenie miejsca piątkowo-sobotniej sprzedaży przez rolników swoich produktów. Do tej pory władze Białegostoku nie przygotowały odpowiedniej uchwały, która wskazałaby taki teren. Według urzędników nie było takiego zainteresowania ze strony producentów rolnych. Udało się za to uruchomić niewielki, całotygodniowy ryneczek owocowo-warzywny na bazarze przy ul. Kawaleryjskiej.

Od października 2021 r. obowiązuje ustawa o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników. Nakłada ona na gminę obowiązek wyznaczenia miejsca do prowadzenia takiego handlu.

Wyznaczenie miejsca oraz określenie zasad prowadzenia handlu ma być określone w uchwale rady gminy.

- Z analizy wynika, że Rada Miasta Białystok nie podjęła dotąd stosownej uchwały w tej sprawie. Inne gminy województwa podlaskiego to zadanie zrealizowały, przykładowo: Supraśl, Tykocin - napisał w interpelacji radny Paweł Myszkowski.

Przewodniczący komisji samorządności i bezpieczeństwa zapytał prezydenta, kiedy zamierza przedłożyć do uchwalenia Radzie Miasta Białystok projekt uchwały w tej sprawie.

W odpowiedzi sekretarz miasta przypomniał, że Zarząd Mienia Komunalnego w I kwartale 2023 roku podjął działania zmierzające do zachęcenia producentów rolnych, rolników, przedsiębiorców i wszystkich zainteresowanych do podjęcia współpracy z Targowiskiem Miejskim

- Na bardzo korzystnych warunkach - zaznacza Marek Karpieszuk.

W tym celu zostały wysłane pisma przewodnie wraz z materiałem reklamowym, które zostały skierowane do wszystkich okolicznych urzędów gmin, urzędów miast, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowych Ośrodków Wsparcia Rolnictwa,
KRUS-u, Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z prośbą o przekazanie informacji zainteresowanym podmiotom czy osobom.

- Powyższa akcja nie przyniosła oczekiwanego efektu, aczkolwiek udało się w jej wyniku uruchomić ryneczek owocowo — warzywny przy Targowisku Miejskim, na którym kilku rolników sprzedaje swoje płody rolne i wyroby. Ryneczek jest otwarty we wszystkie dni tygodnia - podkreśla sekretarz.

Zarazem dodaje, że w ramach działań opisanych powyżej został przygotowany projekt uchwały w sprawie miejsca do prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników, jednakże z uwagi na brak zainteresowania z ich strony nie został on skierowany do Prezydenta Miasta Białegostoku celem poddania go pod głosowanie rady.

- W chwili obecnej na terenie zarządzanym przez Zarząd Mienia Komunalnego takie miejsce nie zostało wyznaczone - stwierdza Marek Karpieszuk.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny