MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasto stawia na rozwój bazaru przy Kawaleryjskiej. Na targowisko w Białymstoku zamierza też dopuścić hodowców zwierząt gospodarskich

OPRAC.: wal
Targowisko miejskie w Białymstoku przy Kawaleryjskiej według koncepcji przedstawionej przez władze miasta w 2018 roku. Nowe hale miały powstać do 2020 roku. Takie zamierzenia miał ówczesny zarządzający targowiskiem spółka komunalna Lech . Nic z tego nie wyszło. Od roku bazarem w imieniu miasta administruje Zarząd Mienia Komunalnego
Targowisko miejskie w Białymstoku przy Kawaleryjskiej według koncepcji przedstawionej przez władze miasta w 2018 roku. Nowe hale miały powstać do 2020 roku. Takie zamierzenia miał ówczesny zarządzający targowiskiem spółka komunalna Lech . Nic z tego nie wyszło. Od roku bazarem w imieniu miasta administruje Zarząd Mienia Komunalnego Lech/Archiwum
Nie ma mowy o sprzedaży terenów bazaru – zapewniają władze miasta i miejskiego targowiska przy Kawaleryjskiej. Wprost przeciwnie. Do końca 2024 roku samorząd zamierza zainwestować w rozwój bazaru ponad sześć milionów złotych. Rozważa też dopuszczenie do targowiska hodowców zwierząt gospodarskich.

Przypomnijmy, że po zamknięciu przejść granicznych z Białorusią - najpierw w Kuźnicy w 2021 roku - i teraz w Bobrownikach - obroty sprzedających na bazarze przy Kawaleryjskiej drastycznie spadły.

- Planowany jest rozwój targowiska zarówno pod względem wizualizacji, jak i poszerzenia asortymentu – zapewnia Agnieszka Błachowska z departamentu komunikacji społecznej urzędu miejskiego.

Bazar Kawaleryjska. Będzie remont toalety

Potwierdzeniem tego jest fakt, że w „Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Białegostoku na lata 2022-2040” zostały zabezpieczone środki na inwestycje w tym miejscu.

Środki finansowe przeznaczone na ten cel w latach 2022-2024 opiewają na kwotę 6,6 mln zł – dodaje urzędniczka.

Pierwsze prace już przeprowadzono na przełomie listopada i grudnia 2022 r. Na bazarze została wymieniona nawierzchnia utwardzona na powierzchni 1000 m² w części targowiska od strony ul. Kawaleryjskiej.

- W styczniu 2023 r. został uruchomiony program obniżenia czynszów dzierżawcom na terenie targowiska, mający na celu poprawę estetyki pawilonów handlowych (będących własnością kupców) – podkreśla urzędniczka. - Przedsiębiorca otrzymuje możliwość obniżenia czynszu do wysokości 20% stawki obowiązującej w umowie dzierżawy (obniżenie do 80%). Program potrwa do marca 2023 roku.

Dla mieszkańców z tej części miasta i okolicznych miejscowości targowisko wprowadza i rozszerza asortyment. Powstał sektor owocowo-warzywny, gdzie producenci rolni sprzedają m.in. wyroby z własnej produkcji, jak np. przetwory mleczne, jaja, kiszonki, miody. Tworzony jest też sektor z możliwością sprzedaży sadzonek, kwiatów, krzewów.

- Oferta współpracy z przedsiębiorcami tej branży jest bardzo atrakcyjna. Warto się z nią zapoznać. Stoisko 6m² – kosztuje tylko 114 zł netto (sprzedaż z samochodu plus miejsce na samochód gratis) – wylicza Agnieszka Błachowska.

W planach targowiska na 2023 rok są też:

  • modernizacja budynku szaletu (od strony ul. Kawaleryjskiej),
  • przygotowanie dokumentacji i rozpoczęcie prac związanych z przebudową nawierzchni utwardzonych na parkingach wewnętrznych (jest 6 parkingów),
  • budowa wjazdu na Targowisko Miejskie od strony ul. Kawaleryjskiej,
  • wykonanie zadaszenia i stoisk handlowych na utwardzonej nawierzchni od strony ul. Kawaleryjskiej,
  • zaprojektowanie budynku biurowo/administracyjnego w technologii pasywnej (energooszczędnej),
  • bieżące prace związane z porządkowaniem terenu po likwidacji obiektów oraz prace remontowe typu: wymiana drzwi wejściowych do pawilonu nr 6, wymiana szyb w Pawilonie A, naprawa instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, ubytków nawierzchni, prace konserwatorskie.

By rozwijać, targowisko ZMK stawia też na regularne działania promocyjne i reklamowe w różnych środkach przekazu i na różnych płaszczyznach.

- Obejmują tworzenie strony internetowej i profilu targowiska w mediach społecznościowych, rozpowszechnianie plakatów, informacje na stronie internetowej miasta, komunikaty w lokalnej prasie i audycje / reklamy rozgłośniach radiowych. – wylicza Agnieszka Błachowska.

Bazar Kawaleryjska miejscem dla zwierząt gospodarskich?

Co więcej, niewykluczone, że bazar już niebawem rozszerzy swoją działalność o kolejny kierunek. Białostocki Związek Hodowców Gołębi Rasowych Drobiu Ozdobnego i Drobnego Inwentarza wystąpił do Zarządu Mienia Komunalnego w Białymstoku o zgodę na organizowanie, na terenie Targowiska Miejskiego przy ul. Kawaleryjskiej, wystaw i sprzedaży zwierząt gospodarskich, tj. drobnego inwentarz, a także ptactwa ozdobnego i gołębi. Decyzję w tej sprawie mają podjąć radni na poniedziałkowej sesji zmieniając regulamin targowiska.

Od zeszłego roku bazarem przy Kawaleryjskiej zarządza Zakład Mienia Komunalnego. Wcześniej, przez sześć lat robiła to spółka miejska Lech. W 2018 roku razem z władzami miasta zapowiadała gruntowną rewitalizację bazaru. Nowe pawilony i hale miały być gotowe w 2020 roku. Nic z tego nie wyszło. Teraz radny Henryk Dębowski domaga się przedstawienia przez prezydenta wydatków na inwestycje na targowisku poniesione przez spółkę..

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny