Miasto ujawniło składowe kosztów słynnej toalety publicznej w Parku Planty. Obiekt do dziś nie funkcjonuje

OPRAC.: wal
Najsłynniejsza w kraju w ostatnim czasie białostocka inwestycja publiczna
Najsłynniejsza w kraju w ostatnim czasie białostocka inwestycja publiczna Wojciech Wojtkielewicz/archiwum
Niecałe 257 tys. zł na m.in. przyłączenie szaletu do sieci wodno-kanalizacyjnej oraz trochę powyżej 180 tys. zł na samą toaletą - to koszty najsłynniejszej w kraju białostockiej inwestycji ostatniego roku.

To, że toaleta w pobliżu ul. Legionowej będzie kosztować 432 tysiące wiadomo od czerwca 2022 roku. To wtedy "Poranny" opisał, że miasto zwiększyło przeznaczony na ten cel 400 tys. budżet o 32 tys. zł do wysokości jedynej oferty w przetargu. Dopiero jednak jesienią ubiegłego roku, gdy jeden z wiceprezydentów w mediach społecznościowych pochwalił się zdjęciem budowanej toalety, po całym kraju roznosiło się, że Białystok buduje szalety droższe niż domy w stanie zamkniętym. Do dziś toaleta nie została otwarta, a można odnieść wrażenie, że jest swoistym kukułczym jajem w magistracie.

- Pomimo upływu terminu oddania toalety miejskiej do użytku nadal tego nie uczyniono. Jest to sytuacja, która budzi niepokój w kontekście zarządzania środkami publicznymi przez pana prezydenta - napisał do Tadeusza Truskolaskiego radny Henryk Dębowski.

I zadał w interpelacji 11 pytań:

 1. Jaka firmy/podmiotu, realizuje inwestycję polegającą na wybudowaniu toalet miejskiej w Parku Planty w Białymstoku?
 2. Do kiedy zgodnie z pierwotną umową toaleta miała być oddana do użytku i co było powodem niewywiązania się z umowy z Miastem?
 3. Dlaczego wykonawca nie zakończył prac w terminie i do wyznaczonego ponownego terminu, tj. dnia 18.02.2023 r. nie oddano toalety do użytku?
 4. Kto i kiedy (osoba lub podmiot) z ramienia Urzędu Miejskiego w Białymstoku dokonał zatwierdzenia projektu budowlanego toalety miejskiej w Parku Planty, który to projekt został przedstawiony Urzędowi przez wykonawcę?
 5. Czy w związku z opóźnieniem związanym z oddaniem do użytkowania ww. toalety miejskiej Miasto Białystok zamierza nałożyć na wykonawcę kary umowne? Jeżeli tak, to na jakiej podstawie i w jakiej kwocie?
 6. Czy toaleta miejska zbudowana w Parku Planty była przedmiotem kontroli lub wystąpień właściwych organów z zakresu nadzoru budowlanego? Jeżeli tak, to proszę o załączenie do odpowiedzi na interpelację wszelkiej dokumentacji dotyczącej związanej z odpowiedzią na to pytanie, a w szczególności korespondencja z organami nadzoru budowlanego, decyzje, protokoły i inne.
 7. Czy na budowę ww. toalety miejskiej w Parku Planty konieczne było wydanie pozwolenia na budowę? Jeżeli tak, to jaki organ wydał takie pozwolenie? Jeżeli nie, to jaka procedura poprzedziła realizację budowy omawianej toalety miejskiej? Bardzo proszę o udostepnienie kopii powyższego pozwolenia na budowę.
 8. Jaka jest treść umowy z wykonawcą toalety miejskiej w Parku Planty w Białymstoku? Proszę o dołączenie do odpowiedzi na niniejszą interpelację pełnej treści umowy z wykonawcą w formie kserokopii lub skanu.
 9. Czy Miasto Białystok wydało jakiekolwiek dodatkowe środki finansowe na budowę toalety miejskiej w Parku Planty wykraczające poza zakres umowy z wykonawcą? Jeżeli tak, to jakie?
 10. Jaką kwotę Miasto Białystok wypłaciło wykonawcy toalety miejskiej do dnia złożenia niniejszej interpelacji?
 11. Czy wykonawca toalety miejskiej w Parku Planty w Białymstoku świadczył jakiekolwiek inne usługi na rzecz Miasta Białegostoku lub Urzędu Miejskiego w Białymstoku w latach 2006-2023? Jeżeli tak, to proszę o wskazanie zakresu tych usług i kwot wypłaconych temu wykonawcy.

W odpowiedzi sekretarz miasta odesłał radnego na platformę zakupową miasta Białystok, na której są szczegóły udzielonego zamówienia. Jednocześnie dodał, iż umowa z wykonawcą (z którym dotychczas miasto nie współpracowało) została zawarta w dniu 06.10.2021r.

- Na jej ostateczną wartość składa się koszt robót ziemnych, przyłączy, zagospodarowania terenu i dokumentacji - 256.698,27 zł brutto oraz koszt toalety w wysokości 180.133,50 zł brutto - wyliczył Krzysztof Karpieszuk.

Według sekretarza procedury formalno-prawne związane z inwestycją prowadzone były zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

- A przyłącza wodociągowe i kanalizacji sanitarnej zostały odebrane przez Wodociągi Białostockie Sp. z o.o - podkreśla sekretarz.

Zaznaczył, że wysokość kary umownej, którą zostanie obciążony wykonawca będzie znana po jej naliczeniu.

- Realizacja zadania nie została zakończona. Wykonawca przedsięwziął czynności zmierzające do uzyskania zamiennej decyzji pozwolenia na budowę - wyjaśnia sekretarz.

Czytaj też:Toaleta miejska, czyli niekończąca się historia niewielkiego budyneczku z Parku Planty

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
pik
24 marca, 21:07, pik:

Bo im ten miś droższy tym... . Tylko, że przekręty to robi się na grube mln w białych rękawiczkach, tak jak w NCBR, a nie na dziadowskich budowach kibli. Oj platfusy wy musicie jeszcze dużo uczyć się od pisiorów.

25 marca, 7:48, John:

Ty wiesz chyba najlepiej jak się to robi... Dziecko resortowe.

Pisior, czy peowiec?

s
sracz
Mieszkańcy bez kanalizacji a w tle nie działający kibel promocja miasta się udała
s
sracz
Kibel celebryta pośmiewisko na cały kraj
J
John
24 marca, 21:07, pik:

Bo im ten miś droższy tym... . Tylko, że przekręty to robi się na grube mln w białych rękawiczkach, tak jak w NCBR, a nie na dziadowskich budowach kibli. Oj platfusy wy musicie jeszcze dużo uczyć się od pisiorów.

Ty wiesz chyba najlepiej jak się to robi... Dziecko resortowe.

K
Kibel
Truskolaski zawołaj tych swoich lewackich prezydentów miast z koalicji PO na czele z Czaczkowski i do łopaty. Uruchom w końcu ten sracz albo ludzie będą załatwiać się u ciebie w gabinecie.
L
Lepsze tłumaczenie
Sedes kosztował jedynie 350 zł , reszta to obudowa sedesu i przyłącza . Nie wiem o co chodzi. Budujemy tanio.
p
pik
Bo im ten miś droższy tym... . Tylko, że przekręty to robi się na grube mln w białych rękawiczkach, tak jak w NCBR, a nie na dziadowskich budowach kibli. Oj platfusy wy musicie jeszcze dużo uczyć się od pisiorów.
w
www.Koncerty.Bialystok.pl
https://youtu.be/iTHR83gceUw https://youtu.be/z4tLRDta1Hg Rudnicki https://youtu.be/OGR23TR_Nxg https://youtu.be/JamTItVjctE https://youtu.be/iP4cJU3zGM0 "Zastrzeżenia (chodzi o brak przedsionka w toalecie) zgłosił nadzór budowlany" Zobacz też https://youtu.be/iTHR83gceUw „Zbudowali WC za 5 milionów. Dubaj? Nie, to Warszawa... Miało być gotowe na Euro 2012... Toaleta publiczna w pobliżu Stadionu Narodowego w Warszawie miała pierwotnie kosztować 1,2 miliona złotych i być gotowa na mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Urzędnicy uznali jednak, że sam szalet to za mało i postanowili, że w budynku będzie również bar i wypożyczalnia leżaków. Ma to pokryć koszty funkcjonowania publicznej toalety. Warszawscy radni zastanawiają się, czemu budowa szaletu trwa tak długo. Według harmonogramu mieliśmy w nim sikać w 2012 roku, a nie sikamy do dziś - atakował radny PiS.

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski tłumaczył radnym, że wszystko jest w porządku, gdyż trwają już odbiory techniczne. Uściślił też, że budynek szaletu nie jest zbudowany z mahoniu, tylko modrzewia syberyjskiego. Skandal? Resort pracy funduje urzędnikom... Nie zgadniesz! Wysoką cenę inwestycji urzędnicy tłumaczą nie tylko konstrukcją z drogiego drewna, ale także komplikacją projektu. Parter budynku musi być możliwy do zdemontowania w razie powodzi, a schody mają się dać w takiej sytuacji podwyższyć.

Budynek ma być lada moment gotowy. Wykonawca usuwa ostatnie usterki, a kilka miesięcy może potrwać wybranie firmy, która będzie obsługiwać szalet i prowadzić w nim działalność gospodarczą. Koszt inwestycji wyniósł 4,6 miliona złotych, zamiast planowanych 1,2 miliona. Wygląda na to, że moje rodzinne miasto jest bardzo bogate, skoro stać je na szalet za prawie 5 milionów złotych. Szkoda, że równocześnie zamyka się w nim szkoły.” http://www.hotmoney.pl/Zbudowali-WC-za-5-milionow-Dubaj-Nie-to-Warszawa-a32501/2
G
Gość
Wygląda jak kanciapa na budowie.
G
Gość
KibelGate
F
FederacjaZielonych.pl
Białystok 20.08.2004 r.

Stowarzyszenie Federacja Zielonych w Białymstoku

do: Urząd Miasta Białystok

ZWRACAM SIĘ Z WNIOSKIEM O USTAWIENIA TOALET PRZENOŚNYCH NA TERENIE MIASTA BIAŁEGOSTOKU.

Jest to rozwiązanie powszechnie stosowane w cywilizowanych miastach, np. w Warszawie, w szczególności przy miejskich parkach i zieleńcach.

Białystok nie prowadzi publicznych szaletów, które zresztą w wersji płatnej ze względu na wysokie koszty utrzymania i małą ich ilość nie spełniają swojej roli tak dobrze jak toalety przenośne np. plastikowych typu toi - toi, często także ze zbiornikiem wody z płynem myjącym dawkowanym pod wpływem grawitacji wymuszonej naciskiem np. nogi użytkownika.

Miasto jest zobowiązane do zapewnienia warunków i utrzymania czystości na swoim terenie, poprzez m.in. organizację systemu zbiórki odpadów, unieszkodliwianie zanieczyszczeń.

Brak toalet przenośnych jest istotnych zapóźnieniem cywilizacyjnym i źle świadczy o Białymstoku, stwarzając negatywny wizerunek miasta, w którym potrzeby fizjologiczne mieszkańcy zmuszeni są załatwiać na miejskich skwerach, zieleńcach, w bramach itp.

Co najmniej kilka miejsc wymaga ustawienia takich toalet, jak np. skwer przy Ratuszu przy ul. Rynek Kościuszki, przy Cerkwi przy ul. Lipowej, przy ul. Malmeda, przy Amfiteatrze przy ul. Kalinowskiego, przy Filharmonii i ZOO przy ul. Podleśnej, bazarach oraz na terenie miejskich parków.

Miasto dysponując publicznymi środkami finansowymi, które powinny być przeznaczone m.in. na cele utrzymania czystości i poprawy jakości i wygody życia mieszkańców i osób przyjezdnych nie musi samo organizować obsługi przenośnych toalet - praktyka innych miast jest wybór podmiotu, który oferuje najkorzystniejsze warunki np. wynajęcia , utrzymania, dozoru i obsługi przenośnych toalet.

Brak ustawienia toalet przenośnych na terenie miasta Białegostoku może być przyczyną zagrożenia epidemiologicznego.

Usuwanie zanieczyszczeń i skutków dewastacji zieleni i miejsc publicznych przy w praktyce znikomej skuteczności karania sprawców takich zanieczyszczeń przez np. Staż Miejską lub Policję jest także droższe i bardziej kłopotliwe. Lepiej więc poprzez odpowiednią organizację miejsc publicznych zapobiegać takim sytuacjom.

Brak ustawienia toalet przenośnych na terenie miasta Białegostoku może być sprzeczny z przepisami ochrony środowiska, prawa budowlanego, planowania przestrzennego oraz prawa miejscowego.
w
www.i.Bialystok.pl
Białystok 09.07.2008 r.

URZĄD MIEJSKI

W Białymstoku

OSGK.III.7065/13/08

do: Stowarzyszenie Federacja Zielonych

w Białymstoku

W nawiązaniu do Państwa pisma z dnia 30 czerwca br. dotyczącego ustawienia przenośnych toalet na terenie miasta Białegostoku, uprzejmie wyjaśniam.

Ustawienie proponowanych, wolnostojących toalet przenośnych wymaga zgody Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego a przy ustawieniu toalet w miejscach objętych ochroną konserwatorką, Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wskazane przez Państwa miejsca są na terenach objętych taką ochroną.

Wielokrotnie występowano do Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z prośbą o akceptację lokalizacji toalet w różnych miejscach Plant, jednak takiej zgody nie uzyskano.

Ponadto z propozycją ustawienia toalet przenośnych w 2005 r. w mieście zwróciła się firma „Milatrans", do dnia dzisiejszego, nie uzyskała zgody Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Jednocześnie informujemy, iż miasto wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańcom, przy zawieraniu umów z właścicielami lokali gastronomicznych zlokalizowanych w Śródmieściu (ul. Rynek Kościuszki, Suraska), w umowie "będzie umieszczało klauzulę dotyczącą udostępniania toalet w swoich lokalach.

Zastępca Prezydenta Miasta

mgr Aleksander Sosna
K
Krzyś
Betonowy Tadzio, betonowy kosztowny klocek. Ciekawe ile kosztują rocznie płotki Rafałka Barierki?
g
gość
hmm na jednym zdjęciu widać że wejście do toalety może kojarzyć się z wejściem do windy (te panele z przyciskami); to może rzeczywiście będą windy do podziemnej rzeczywistości jego ekscelencji prezia - stąd opóźnienie otwarcia INWESTYCJI;

nie zdziwiłbym się gdyby te wychodki były połączone sekretnym tunelem z bojarytower - ale o tym może dowiedzą się następne pokolenia za jakieś 100 lat
A
Azabe
Moim skromnym zdaniem wykonawcy, byc może koledzy osmieszyli prezydenta Truskolaskiego tą drogą maszkarą
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie