Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja Filmowe Podlasie Atakuje! zawita do Białostockiego Ośrodka Kultury. Już w sobotę będzie można obejrzeć filmy i zagłosować

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Krzysztof Sienkiewicz i Monika Piskurewicz z BOK zapraszają na tegoroczną odsłonę akcji Filmowe Podlasie Atakuje!
Krzysztof Sienkiewicz i Monika Piskurewicz z BOK zapraszają na tegoroczną odsłonę akcji Filmowe Podlasie Atakuje! Wojciech Wojtkielewicz
Wiemy już kto powalczy o Złoty Golf - nagrodę publiczności akcji Filmowe Podlasie Atakuje, która już po raz 20. zawita do Białostockiego Ośrodka Kultury. W sobotę, 14 października, od godz. 18 w kinie Forum czekają nas filmy twórców z Podlasia. Będą animacje, dokumenty i filmy eksperymentalne - wszystkie krótkometrażowe. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Spis treści

Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG” zaprasza na premierowy pokaz najnowszego zestawu Filmowe Podlasie Atakuje!
To już 20. edycja wielkiego święta podlaskiego kina – twórców i widzów.

Filmowe Podlasie Atakuje czyli akcja, która przyciąga i twórców i widzów

- I Filmowe Podlasie Atakuje i wiele innych wydarzeń, które realizujemy w Białostockim Ośrodku Kultury cieszy się zainteresowaniem i udziałem widzów i osób, które działają w poszczególnych dziedzinach kultury i sztuki - mówi Grażyna Dworakowska, dyrektor BOK. - Tak też jest właśnie z Filmowym Podlasiem. Rzeczywiście, to już 20. edycja, podczas której będziemy mogli się po raz kolejny spotkać z działaniami amatorów, ale nie tylko. Właśnie na Filmowym Podlasiu niektórzy debiutowali, a teraz startują w innych festiwalach ze swoimi działaniami. W sobotę będzie można u nas zobaczyć bardzo ciekawe filmy - i to bardzo cieszy. Zapraszam serdecznie, myślę, że będzie bardzo energetycznie.

Filmowe Podlasie Atakuje! to jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji promujących kino niezależne, a zarazem platforma filmu autorskiego, artystycznego, nieprofesjonalnego i eksperymentalnego. Wśród twórców są poeci, dziennikarze, studenci szkół artystycznych i filmowych, artyści i niezależni filmowcy, którzy kręcą fabuły, dokumenty, klipy i animacje. Jedni dopiero debiutują, inni od lat nagradzani są na ogólnopolskich festiwalach.

Jurorami w konkursie są widzowie

- Od 20 lat próbujemy animować filmowe środowisko tutaj, na Podlasiu - mówi Krzysztof Sienkiewicz z BOK. - W sobotę w kinie Forum zobaczymy spektrum tego co się dzieje na Podlasiu, jeśli chodzi o filmy krótkometrażowe. Będą klipy, rzeczy z pogranicza eksperymentu, dokumenty, fabuły. A na co zwracamy uwagę przy selekcji? Przez te 20. lat trwaja akcji ustawiliśmy sobie pewną poprzeczkę, pewien poziom tego wydarzenia i zależy nam na tym, by widzowie z przyjemnością oglądali filmy i zostali z nami do końca. Tym bardziej, że szykuje się kilka godzin oglądania.

Za oprawę graficzną tegorocznej odsłony FPA! odpowiada pochodzący z Hajnówki Szymon Ruczyński, student specjalności film animowany i efekty specjalne w Szkole Filmowej w Łodzi oraz biologii na Uniwersytecie Łódzkim. Wychowywał się w Białowieży, w sercu Puszczy Białowieskiej, będącej źródłem inspiracji dla jego nagradzanych filmów animowanych. W swojej sztuce często porusza tematy związane z relacją człowieka z przyrodą. Operuje najczęściej mieszanymi technikami, łącząc materiały w kolażowy sposób.

Co ważne, jurorami w sobotnim konkursie FPA! są widzowie! I to właśnie ich głosy zadecydują, do kogo trafi Nagroda Publiczności, czyli Złoty Golf oraz 2 tysiące złotych.

- Zapraszamy wszystkich nie tylko do oglądania, ale też do głosowania na filmy - zapewnia Sienkiewicz. - To publiczność jest jurorami i to od niej zależy, do kogo trafi Złoty Golf. Tak więc wszystko w państwa rękach!

Filmy i nie tylko

Szczegółowy harmonogram wydarzenia:
godz. 17.45 – wydarzenie towarzyszące: wernisaż wystawy „Szeptuchy” Katarzyny Bagińskiej / galeria6ram, foyer kina Forum
godz. 18 – FILMOWE PODLASIE ATAKUJE – SET I (85’) / kino Forum
godz. 19.45 – FILMOWE PODLASIE ATAKUJE – SET II (81’) / kino Forum

FILMOWE PODLASIE ATAKUJE - SET I (85’):
WCZORAJ BYŁO PIĘKNE NIEBO, reż. Jędrzej Ziembiński, scenariusz: Jędrzej Ziembiński & Krzysztof Świderski, zdjęcia: Krzysztof Świderski, 2022, fabuła, 18’50”
poza konkursem POLAKOWSKI: JASZA, reż. Marcin Pawlukiewicz, 2022, teledysk, 4’27”
OBSERWATOR, reż. Zofia Paszkiewicz, 2023, animacja, 3’34”
EXIT, reż. Zofia Ginszt, 2023, eksperyment, 2’
poza konkursem PRZECHERY: BIEGNĘ, reż. Mariusz Bek, 2023, teledysk, 4’17”
PO NIEDZIELI, reż. Sebastian Drożak, zdjęcia: Tobiasz Czołpiński, 2022, fabuła, 23’
PRZESTRACH, reż. Urszula Domańska, 2019, animowany dokument, 4’21”
MĘKA PAŃSKA /WODY ODBICIA, reż. Krzysztof Kiziewicz & Maciek Szupica, 2022, dokument, 4’13”
NEWBORN, reż. Zuzanna Grajcewicz, zdjęcia: Ewa Radzewicz, 2022, fabuła, 21’

FILMOWE PODLASIE ATAKUJE – SET II (81’):
POZDRO UTDF!, reż. Jakub Rutkowski, 2022, dokument, 24'51"
COLD WAVES BY PORSCHE, reż. Krzysztof Kiziewicz & Radovan Lee, 2023, spot, 1’34”
TEST-MODE, reż. Ina Ross, 2023, animacja, 5’
POWIDOKI WYDRZEMANE, reż. Michał Krot, 2023, eksperyment, 4’19”
W LESIE SĄ LUDZIE, reż. Szymon Ruczyński, 2023, animacja, 10’
OSTATNIE TAKIE KINO, reż. Kamil Śleszyński & Urszula Śleszyńska, 2023, dokument, 5'39''
BOCIAN, reż. Janusz Gawryluk, 2023, fabuła, 18’
JAN EMIL MŁYNARSKI: ALKOHOL I MIŁOŚĆ, reż. Kobas Laksa, 2023, teledysk, 3’28”
CZARNA BANIA/WODY ODBICIA, reż. Krzysztof Kiziewicz & Maciek Szupica, 2022, dokument, 3'31"
poza konkursem FONOS X INDEB: SLAVIA, reż. Edward Grygianiec, prod King Yeti, 2023, 4’11”

Nie tylko film, ale też wystawa

Wydarzeniem towarzyszącym przeglądowi Filmowe Podlasie Atakuje 2023! jest wernisaż wystawy „Szeptuchy” Katarzyny Bagińskiej w galerii6ram.

Katarzyna Bagińska to białostoczanka, absolwentka PLSP im. Artura Grottgera w Supraślu, aktualnie studentka Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Prace z cyklu „Szeptuchy” są częścią egzaminu dyplomowego z zakresu technik druku artystycznego w PLSP im. Artura Grottgera w Supraślu. Tematyka pracy dyplomowej inspirowana była regionem.

- Oczywiście nie wszyscy podążają za tradycją, ale zdarzają się jednostki, niezwykłe osoby, które przekazują z pokolenia na pokolenie zwyczaje, rytuały i sposób życia – mówi Katarzyna Bagińska. - Niektórzy nazywają je czarownicami, inni znachorkami. Osoby, które nie były u szeptuchy myślą, iż jest ona zwykłą wróżką, używającą czarnej magii. W rzeczywistości to bardzo pobożne, najczęściej starsze kobiety, które modlą się w cerkwi wypraszając łaski u Boga w imieniu innych osób. Podstawą wizyty jest wiara w moc modlitwy. Osobom niewierzącym szeptucha nie jest w stanie pomóc. Najbardziej znaną szeptuchą na Podlasiu jest Babka z Orli. Szeptuchy na Podlasiu znane są nie tylko okolicznym mieszkańcom. Swoją wiedzę przed śmiercią przekazują wybranym osobom, mającym godnie je zastępować.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny