Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2024. Znamy już kandydatów KO do sejmiku. Ujawniono ich w niedzielę podczas konwencji wyborczej. Zobacz kto znalazł się na listach

OPRAC.: na podstawie PAP opracował (uk)
Kandydaci KO do sejmiku podczas konwencji wyborczej w Muzeum Pamięci Sybiru
Kandydaci KO do sejmiku podczas konwencji wyborczej w Muzeum Pamięci Sybiru UK
Siedmioro dotychczasowych radnych sejmiku województwa podlaskiego z KO znalazło się na listach tej koalicji na kandydatów do sejmiku w kwietniowych wyborach. Wśród nowych kandydatów znalazł się m.in. obecny przewodniczący rady Miasta w Białymstoku Łukasz Prokorym. Będzie on "jedynką" w okręgu obejmującym m.in Białystok. Wszystkie nazwiska kandydatów ujawniono w niedzielę (3.03) podczas konwencji wyborczej w Muzeum Pamięci Sybiru.

Na listach KO są kandydaci PO, Nowoczesnej, Forum Mniejszości Podlasia, organizacji społecznych i związkowcy. W podlaskim sejmiku jest 30 radnych, którzy są wybierani w czterech okręgach wyborczych, na które podzielone jest województwo. W kończącej się kadencji większość w sejmiku ma Zjednoczona Prawica.

Lider podlaskiej PO poseł Krzysztof Truskolaski powiedział na konwencji, że celem KO jest zwycięstwo w kwietniowych wyborach.

15 października pokazaliśmy, że możemy pokonać PiS - stwierdził poseł Krzysztof Truskolaski. - 7 kwietnia odbijemy sejmik województwa podlaskiego (...) To jest początek kampanii wyborczej, to jest początek kampanii do zwycięstwa, do odbicia województwa podlaskiego.

Obecny na konwencji wojewoda podlaski Jacek Brzozowski dodał, że wybory 15 października były pierwszym krokiem na drodze odbudowy demokracji, przywracania samorządności w Polsce.

My potrzebujemy samorządu uczciwego, samorządu niezależnego od władzy centralnej, ale z tą władzą współpracującego - zapewnił Jacek Brzozowski.

Startujący ponownie w wyborach na prezydenta Białegostoku, urzędujący od 2006 r. prezydent Tadeusz Truskolaski podkreślił, że aby można było skutecznie rządzić w takim mieście, jak Białystok, musi być dobra współpraca z rządem, z samorządem wojewódzkim, muszą być środki europejskie. Dodał, że tylko zwycięstwo w samorządzie wojewódzkim może to zagwarantować.

Liderami list w okręgach są:

  • przewodniczący Rady Miejskiej Białegostoku Łukasz Prokorym,
  • była wicemarszałek województwa, obecna radna Anna Naszkiewicz,
  • obecny radny Jacek Piorunek - były przewodniczący sejmiku,
  • oraz były marszałek województwa Jarosław Dworzański.

Wśród kandydatów są też inni obecni radni sejmiku:

  • Anna Augustyn,
  • Karol Pilecki (szef klubu KO w sejmiku),
  • radny i działacz mniejszości białoruskiej Igor Łukaszuk,
  • radny Waldemar Kwaterski - dyrektor szpitala w Sejnach.

Kandyduje także m.in.: dyrektor Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia Marek Masalski oraz dyrektor Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku Jolanta Szczygieł-Rogowska.

Wierzymy we współpracę i partycypację społeczną (..) Będziemy budować mosty pomiędzy grupami zawodowymi i społecznymi, będziemy wsłuchiwać się w problemy i pomysły grup społecznych i wspólnie tworzyć sukces województwa podlaskiego - stwierdził jeden z kandydatów, Łukasz Prokorym.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny