WOAK Białystok. Warsztaty plastyczne „Tkactwo inspiruje – konkursy, warsztaty, design” (zdjęcia)

(dj)
Warsztaty plastyczne w ramach projektu Tkactwo inspiruje – konkursy, warsztaty, design”
Warsztaty plastyczne w ramach projektu Tkactwo inspiruje – konkursy, warsztaty, design” Marcin Adamski/WOAK Białystok
Worki na buty z kolorowymi wzorami z tkanin powstały dziś po południu w WOAK Białystok. To część dużego projektu pod nazwą „Tkactwo inspiruje – konkursy, warsztaty, design”, realizowanego przez WOAK od kilku miesięcy.

WOAK Białystok zorganizował dla dzieci z klas IV-VI szkoły podstawowej opowieść o tkaninie na podstawie książki „Wycieczki owieczki czyli jak powstaje tkanina” oraz warsztaty plastyczne inspirowane wzorami z tkanin tradycyjnych.

- Zarówno opowieść, jak i warsztaty są przeznaczone dla dzieci i stanowią część dużego projektu pod nazwą „Tkactwo inspiruje – konkursy, warsztaty, design”, realizowanego przez WOAK od kilku miesięcy - wyjaśnia Krystyna Kunicka z Działu Plastycznego WOAK. - W ramach tego przedsięwzięcia odbyły się warsztaty tkactwa tradycyjnego, konkurs na tkaninę tradycyjną oraz tkacki design, jak również wystawa tkanin i designu.

A wszystko z tkaniną tradycyjną w tle. Instruktorzy Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku zaprosili mieszkańców regionu na cykl warsztatów plastycznych inspirowanych tradycyjnym wzornictwem tkackim. Zaczęło się od malowania ceramicznych kubków, potem było filcowanie na sucho i wreszcie malowanie na tkaninie. W tak szerokiej ofercie zajęć każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Warunek był jeden – pokochać wzory z tradycyjnych tkanin.

- Są to przepiękne wzory bo i nasze tkaniny są piękne – podkreśla Krystyna Kunicka z WOAK-u – upowszechniając je chcemy przekonać zwłaszcza młodych ludzi, że dawne tradycyjne wzory mogą być również dziś atrakcyjne i inspirujące.

W zajęciach uczestniczyli dorośli, młodzież, a także dzieci dla których WOAK przygotował specjalną opowieść w oparciu o wydaną książeczkę pod tytułem „Wycieczki owieczki czyli jak powstaje tkanina”. Z tą wiedzą i własnoręcznie pomalowanym workiem dzieciom łatwiej będzie polubić tradycję, dawne rzemiosło i sztukę ludową.

Darmowe warsztaty to tylko część realizowanego przez WOAK projektu „Tkactwo inspiruje – konkursy, warsztaty, design”. Latem miały miejsca zajęcia z tradycyjnego tkactwa, były również ogólnopolskie konkursy na tkaninę tradycyjną i tkacki design, a w najbliższą środę 25 września, o godz. 11.00 WOAK zaprasza do siedziby przy ul. Kilińskiego 8 na uroczyste podsumowanie projektu.
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku od lat popularyzuje tkactwo tradycyjne, promuje dawne tkackie wzory i integruje środowisko tkaczek. W Podlaskiem jest ich zaledwie kilkanaście. Pracownie twórczyń znalazły się na szlaku turystycznym pod nazwą „Kraina Wątku i Osnowy”, który został otwarty z inicjatywy WOAK-u dwa lata temu.

Projekt „Tkactwo inspiruje – konkursy, warsztaty, design” jest dofinansowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Twórczości oraz z budżetu Województwa Podlaskiego.

Rzeszów. Spacer szlakiem sklepów i warsztatów z okresu okupacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie