MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Piątek w Cerkwi Prawosławnej. Wynos płaszczenicy i Jutrznia z obrzędem pogrzebu Jezusa. Wierni modlili się w białostockim soborze

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Obrzęd pogrzebu
Obrzęd pogrzebu Piotr Łozowik
Dzisiaj (3.05) Cerkiew Prawosławna celebruje Wielki Piątek, a tym samym wierni wspominają śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Jest to środkowy dzień Triuduum Paschalnego i odznacza się ścisłym postem. W katedralnej świątyni Białegostoku, cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy zebrało się w piątkowe popołudnie wielu wiernych, a nabożeństwom przewodniczył abp Jakub.

Spis treści

Postne nabożeństwo w soborze

W białostockiej cerkwi św. Mikołaja w Wielki Piątek jak zwykle zebrała się spora grupa wiernych, by uczestniczyć w wyjątkowych nabożeństwach. Mogli oni trzykrotnie wspólnie się pomodlić w czasie:

  • 7:30 królewskich godzin kanonicznych (carskije czasy)
  • 14:00 wieczerni z wyniesieniem Świętej Płaszczanicy, małe powieczerze z czytaniem Kanonu "Płacz Bogarodzicy"
  • 18:00 Jutrzni Wielkiej Soboty z obrzędem pogrzebu (czyn pogrebienija)

Zobacz jak wyglądały uroczystości:

*zdjęcia robione były podczas królewskich godzin i w czasie obrzędu pogrzebu

Wielki Piątek w Cerkwi

W tradycji Kościoła prawosławnego Wielki Piątek zajmuje szczególne miejsce w okresie Wielkiego Tygodnia, rozpoczyna się on już w zasadzie poprzedniego dnia podczas czytania przez duchownych 12 ewangelii przed Golgotą stojąca na środku świątyni.

W Wielki Piątek nie odprawia się Liturgii świętej (Bóg składa samego siebie w ofierze). W cerkwiach wczesnym popołudniem kapłan w obecności wiernych okadza płaszczenicę (całun) (wyhaftowany lub wypisany na ikonie wizerunek Chrystusa złożonego do grobu), która jest następnie uroczyście wyniesiona do środkowej części świątyni, gdzie zostaje umieszczona na specjalnie przygotowanym stole symbolizującym grób, na pamiątkę zniesienia Jezusa z krzyża. Na zakończenie nabożeństwa kapłani i wierni składają pokłon i całują płaszczanicę. Adoracja trwa aż do początku nabożeństwa paschalnego.

Obrzęd pogrzebu
Obrzęd pogrzebu Piotr Łozowik

W Wielki Piątek wieczorem odprawiana jest jutrznia wielkosobotnia, w czasie której odbywa się uroczysta procesja z płaszczennicą. Symbolizuje ona złożenie Chrystusa w grobie. W cerkwi św. Mikołaja w Białymstoku uroczystościom przewodniczył ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub. Wyniesienia płaszczenicy nastąpiło po godzinie 14, a Jutrznia rozpoczęła się o 18.

Wielki tydzień w Cerkwi:

Wielki tydzień z kościołach wschodnich

W Kościołach wschodnich Wielki Tydzień nazywany jest też Tygodniem Męki. Od poniedziałku do środy nie sprawuje się Eucharystii, lecz Liturgię Uprzednio Poświęconych Darów, podczas której wierni mogą przyjąć Komunię świętą. Następnie wkraczamy w Triduum Paschalne:

  • Wielki Czwartek w Kościele katolickim to pamiątka ustanowienia przez Jezusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy,
  • Wielki Piątek to z kolei dzień śmierci Chrystusa,
  • W Wielką Sobotę przed północą rozpoczyna się najważniejsze nabożeństwo upamiętniające Zmartwychwstanie Chrystusa.

Zobacz jak wyglądały uroczystości:

*zdjęcia robione były podczas królewskich godzin i w czasie obrzędu pogrzebu

Cerkiew.pl. Wielki Piątek: retransmisja wieczerni z hajnowskiego soboru z 2020 roku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny