Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Łapach powstało pierwsze na Podlasiu Szkolne Centrum Wychowania Komunikacyjnego (zdjęcia)

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
W czwartek w Łapach zostało uroczyście otwarte Szkolne Centrum Wychowania Komunikacyjnego
W czwartek w Łapach zostało uroczyście otwarte Szkolne Centrum Wychowania Komunikacyjnego Julita Januszkiewicz
Fantomy do nauki reanimacji, tablice ze znakami drogowymi, gry edukacyjne, a także rowery. To można znaleźć w Szkolnym Centrum Wychowania Komunikacyjnego, które zostało otwarte w Szkole Podstawowej nr. 1 w Łapach. To pierwsza taka placówka w województwie podlaskim. Tutaj dzieci dowiedzą się, jak prawidłowo i bezpiecznie się zachować na drodze. A już w marcu przyszłego roku ruszą tutaj pierwsze egzaminy praktyczne na prawo jazdy kategorii AM.

- To pierwsze takie centrum w województwie podlaskim. Będziemy tutaj w praktyce realizowali zadania edukacyjne, jeśli chodzi o bezpieczeństwo dzieci na drodze. Próbujemy uczyć je tego poprzez zabawę. Jednocześnie Centrum będzie pełniło miejsce, gdzie będzie można zdawać egzaminy na kartę rowerową i motorowerową - mówi Przemysław Sarosiek, dyrektor białostockiego WORD - u.

Szkolne Centrum Wychowania Komunikacyjnego mieści się w budynku SP nr 1 w Łapach. Jest ono wyposażone w fantomy, na których dzieci będą się uczyły udzielania pierwszej pomocy, a także kamizelki odblaskowe. Przydadzą się one podczas zajęć bezpiecznej drogi do szkoły. Do tego rowery, znaki drogowe, tablice edukacyjne oraz gry dydaktyczne.

- Od marca, kiedy ruszy sezon motorowerowy rozpoczniemy egzaminowanie na kategorię A i wszystkie inne pochodne. Na egzamin teoretyczny zapraszam do Białegostoku, gdyż ustawa nie pozwala na przeprowadzanie go poza WORD -em. Egzaminy praktyczne mogą się odbywać we wszystkich stolicach miast powiatowych. Białystok jest stolicą powiatu ziemskiego i grodzkiego. Uznaliśmy, że dla WORDU stolicą powiatu ziemskiego będą właśnie Łapy, ze względu na bardzo dobre skomunikowanie. Jest tutaj dużo ośrodków szkolenia kierowców i młodzieży - podkreśla Przemysław Sarosiek.

W styczniu zamierza podpisać umowę z jedną z łapskich szkół jazdy. Tutaj dzieci będą szlifowały naukę jazdy.

Czytaj też: Szef WORD-u przyznaje, że zatrudnił znajomych. Bo zna ich kompetencje. Były wiceszef WORD-u: PiS realizuje nowy program: Kolesie Plus

A wiosną, jak zapowiada Krzysztof Gołaszewski, burmistrz Łap, z którego inicjatywy powstało Szkolne Centrum Wychowania Komunikacyjnego, tuż koło SP nr 1 zostanie wydzielony plac manewrowy, miasteczko ruchu drogowego.

- Od początku kadencji bardzo mocno pracuję, by budować wizerunek Łapy. By stały się punktem nie tylko na mapie powiatu białostockiego i województwa. Przepisy ruchu drogowego muszą być wpajane od małego poprzez zabawę, gry. By bezpieczne zachowanie na drodze stało się normą - mówi Krzysztof Gołaszewski.

Wystąpił już do zarządu województwa podlaskiego o możliwość przeprowadzania w Łapach egzaminów na kategorię AM.

- Po pierwsze, odciąży to Białystok. A naszym mieszkańcom zapewnimy możliwość zdawania takich egzaminów na miejscu. To bardzo ważne, by dzieci zdawały je, a nie jeździły motorowerami bez uprawnień - zauważył Gołaszewski.

Pomysłu zorganizowania w Łapach SCWM pogratulował dyrektorowi WORD i burmistrzowi Łap - Roman Czepe, wicestarosta powiatu białostockiego.

- Dzieci są uczestnikami ruchu drogowego. Ich wiedza i umiejętności muszą być pełne. Ważne są kodeks drogowy, etyka, kultura jazdy, życzliwość jazdy - mówił Roman Czepe, wicestarosta, kandydat PiS do Sejmu. - Chcielibyśmy, by to Centrum było wzorcowym w całym powiecie, a także dla innych powiatów w województwie.

Przemysław Sarosiek zaprasza do współpracy inne samorządy. Zachęca je do tworzenia u siebie takich centrów.

Łapska placówka kosztowała WORD 14, 5 tys. zł.

Czytaj też:

Zmiany w egzaminie na prawo jazdy 2019. WORD Białystok wprowadza udogodnienia dla kursantów
W Białymstoku łatwiej zdasz egzamin na prawo jazdy

Ułatwienia dla zdających w WORD w Białymstoku: dłuższe godzi...

Wypadki drogowe - pierwsza pomoc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny