MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wystartował jubileuszowy, XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Do 19 maja czekają nas ciekawe wydarzenia w różnych lokalizacjach w mieście

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Festiwalowe imprezy potrwają do 19 maja. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Festiwal to wspólna inicjatywa podlaskich uczelni wyższych i BPNT. Ma za zadanie promować naukę, innowacyjność i kreatywność.
Festiwalowe imprezy potrwają do 19 maja. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Festiwal to wspólna inicjatywa podlaskich uczelni wyższych i BPNT. Ma za zadanie promować naukę, innowacyjność i kreatywność. Urszula Łobaczewska
"Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć" - te słowa Marii Curie-Skłodowskiej są hasłem tegorocznej, XX już edycji Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. W piątek, 10 maja, został zainaugurowany w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku, który jest głównym koordynatorem tegorocznej edycji wydarzenia. W auli pojawiła się też... sama noblistka (w tej roli Karolina Klemczak - studentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza, Filia w Białymstoku), która wypowiedziała słynne zdanie oraz przywitała zgromadzonych gości.

Jestem niezwykle dumna, że to właśnie Uniwersytet w Białymstoku koordynuje tegoroczny, jubileuszowy Festiwal Nauki i Sztuki - zapewniła prof. dr hab. Izabela Święcicka, prorektor UwB ds. nauki i współpracy międzynarodowej i koordynator główna tegorocznego PFNiS. - Ten festiwal jest na Podlasiu od 20 lat. To marka sama w sobie, to wydarzenie wyjątkowe.

Dodała, że rokrocznie, podczas festiwalu, uczelnie otwierają się na odwiedzających i zapraszają do swoich wnętrz, laboratoriów, sal dydaktycznych, wykładowych, czy teatralnych.

Chcemy przekonać wszystkich: począwszy od przedszkolaków, skończywszy na seniorach, że nauka jest piękna, że wiedza ma moc, że tu, w podlaskich uczelniach są dokonywane przełomowe odkrycia, które odbijają się szerokim echem, nie tylko w kraju, ale na świecie - dodała Izabela Święcicka. - Warto z podlaskimi uczelniami wiązać swoją przyszłość edukacyjną i zawodową.

XX Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki: Nauka nie jest dla nudziarzy

W podobnym tonie, chwaląc naukę wypowiadali się zaproszeni goście, a wśród nich m.in. prof. dr hab. Marcin Moniuszko, prorektor ds. nauki i rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, który wspomniał, że "nauka nie jest dla nudziarzy" czy prof. dr hab. inż. Marek Krętowski, prorektor ds. nauki Politechniki Białostockiej mówiący, że festiwal to okazja dla naukowców, by wyjść z laboratoriów i opowiedzieć o swojej pracy.

Głos zabrali też Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku i wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Po wystąpieniach gości rozpoczął się wykład dr Marka Bartoszewicza z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku pt. „Ludzki mózg – komputer (nie)doskonały”. Inauguracja zakończyła się wirtualnym spotkaniem z prezesem Polskiej Akademii Nauk i pracownikiem Wydziału Biologii UwB prof. dr. hab. Markiem Konarzewskim. Apelował m.in. o zaufanie do nauki. Festiwalowe imprezy potrwają do 19 maja, a wydarzeń jest ponad 500. Wstęp jest bezpłatny, a program jest dostępny na podlaskifestiwal.pl

A już w sobotę, 18 maja, w godz. 10-15, na Stadionie Miejskim w Białymstoku odbędzie się Rodzinny Piknik Naukowy. Atrakcji nie zabraknie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny