VI Festiwal Teatralny ODE. Fundacja Teatr Czrevo zapowiada premiery i spektakle dla dzieci. Dokładny program

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Zaktualizowano 
VI Festiwal Teatralny ODE potrwa od 22-28 września 2019 roku Mat. organizatora
VI Festiwal Teatralny ODE to filmy, spektakle amatorskie i profesjonalne, czytania performatywne, interaktywne sztuki dla dzieci oraz teatralne premiery. Po białorusku, po polsku, po-svojomu. Sprawdź dokładny program w Białymstoku, Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Białowieży, czy Orli.

- "ODE" znaczy "tutaj" - przypomina Joanna Troc, aktorka i prezeska Fundacji Teatr Czrevo. - Ta edycja w szczególny sposób będzie przypominała podlaskim widzom, że "tutaj" mamy różnorodność.

Festiwal zainauguruje białoruska klasyka w wykonaniu teatru licealistów i studentów z Bielska Podlaskiego i Hajnówki - Ščaślivy muž. Sztuka białoruskiego dramaturga Franciszka Alachnowicza , napisana prawie 100 lat temu w Wilnie, nic nie traci na aktualności. Ludzka natura ukazana w sposób wyśmienicie komediowy wcale się nie zmieniła. Miłość, zazdrość, marzenia o wielkim świecie i małe, prowincjonalne grzeszki. A to wszystko w spektaklu brawurowo granym przez grupę młodzieży!

Podczas festiwalu zostaną zaprezentowane dwa premierowe spektakle. Oba to spektakle na podstawie europejskiej klasyki w znakomitym tłumaczeniu Jana Maksymiuka, znanego literata, miłośnika i badacza języka podlaskiego. Monodram Dominiki Puc – aktorki Teatru z Muzeum Białoruskiego w Hajnówce został stworzony na podstawie opowiadania „Postrzyżyny” autorstwa czeskiego pisarza Bohumila Hrabala. Postrzyżyny to humorystyczno-nostalgiczne spojrzenie na świat młodej mężatki z prowincjonalnego miasteczka. „Divosnuby” (Oświadczyny) Antoniego Czechowa, Teatru Czrevo, przygotowane zostały specjalnie na Festiwal Teatralny ODE! Humoreska sceniczna „Oświadczyny” jest doskonałą satyrą na życie prowincji podlaskiej z początku XX wieku. Występuja: Magdalena Taranta, Tomasz Taranta oraz Joanna Troc.

Kolejnym punktem Festiwalu ODE skierowanym do najmłodszej widowni będzie spektakl „Jość ideja” (Jest idea) Teatru Horada Siabrou z Mińska, który prowadzą sławy białoruskiego sceny teatralnej i filmowej – Anna i Paweł Charlańczuk. W zeszłym roku doprowadzili młodych podlaskich widzów do wybuchu totalnego teatralnego szaleństwa i niekończących się owacji na stojąco! Nie mogliśmy ich w tym roku również nie zaprosić!

Tradycją Festiwalu ODE jest również czytanie baśni przez aktorów Teatru Czrevo. Na Podlasiu w 2018 roku wyszła drukiem książka: „Kazki po-svojomu. Najpiękniejsze baśnie w języku Białorusinów Podlasia”. 80-stronicowe wydawnictwo, zawierające baśnie Braci Grimm stało się podlaskim bestsellerem i rozeszło się w liczbie 750 egzemplarzy! Tegoroczne czytanie będzie zapowiedzią nowej książki z baśniami po-svojomu – tym razem autorstwa Andersena! Fundacja Teatr Czrevo planuje wydać książkę pod koniec 2019 roku!

Nie zabraknie również białoruskich form eksperymentalnych. Spektakl „-Ja – nie Ja-” powstał w ramach Laboratorium aktorskiego „Art Faktor”. Spektakl to przejście aktorskie przez przekrój białoruskiego społeczeństwa. Zobaczymy różnorodność postaci i języków, którymi postacie mówią: rosyjski, białoruski, dialekty i powszechnie używana „trasianka” czyli specyficzna mieszanina białoruskiego i rosyjskiego. Opieką reżyserską i pedagogiczną objął spektakl Andrei Saǔczanka, znany już festiwalowej publiczności ze spektaklu „Pajści i nie viarnucca” na podstawie Vasila Bykava.

Niespodzianką i nową festiwalową formą będzie przedpremierowy pokaz filmu „Dziura w głowie” w reżyserii Piotra Subbotko. Dramat kręcono na Podlasiu, m.in. w Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Pawłach, Łosince, Starym Korninie czy Odrynkach, w kwietniu 2016 roku. Przesycony jest więc kolorytem i duchem Podlasia. Świetna obsada aktorska (w rolach głównych Bartek Topa i Sandra Korzeniak) jest kolejnym atutem filmu!

W Hajnówce natomiast zostanie zaprezentowany pierwszy spektakl Teatru Czrevo, który miał swoją premierę w 2011 roku i od którego wszystko się zaczęło. Mowa tu o monodramie „Ja j u poli verboju rosła”, który na Festiwalu będzie zaprezentowany po raz 60! To przedstawienie, niezwykle barwnie i zmysłowo oddające ducha Podlasia, zakończy tegoroczny Festiwal.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, organizatorzy zapraszają jednak do rezerwacji wejściówek: teatr@czrevo.pl


VI Festiwal Teatralny ODE - dokładny program

22.09.2019 (niedziela)

17:00 „Ščaślivy muž” Białoruska Młodzieżowa Grupa Teatralna z Bielska Podlaskiego, GCK Orla
19:00 „Dziura w głowie” film Piotra Subbotko Bielski Dom Kultury

23.09.2019 (poniedziałek)

9:00 „Brydkie kačenia” czytanie baśni, Dom Kultury Prawosławnej w Bielsku Podlaskim
10:00 „Brydkie kačenia” czytanie baśni, Dom Kultury Prawosławnej w Bielsku Podlaskim
12:00 „Ščaślivy muž” Białoruska Młodzieżowa Grupa Teatralna z Bielska Podlaskiego, GCK Orla

24.09.2019 (wtorek)

13:00 „Jość idea” Teatr Horada Siabroǔ (BY) Kino Żubr w Białowieży
12:00 PREMIERA „Pudstryżyny” + „Divosnuby” Teatr Czrevo, Teatr Dramatyczny w Białymstoku
19:00 PREMIERA „Pudstryżyny” + „Divosnuby” Teatr Czrevo, Teatr Dramatyczny w Białymstoku

25.09.2019 (środa)

10:00 „Jość idea” Teatr Horada Siabroǔ (BY) Teatr Dramatyczny w Białymstoku
12:00 „Jość idea” Teatr Horada Siabroǔ (BY) Teatr Dramatyczny w Białymstoku

26.09.2019 (czwartek)

9:30 „Jość idea” Teatr Horada Siabroǔ (BY) Bielski Dom Kultury
11:30 „Jość idea” Teatr Horada Siabroǔ (BY) Bielski Dom Kultury
13:00 „Ja j u poli verboju rosła” Teatr Czrevo, Muzeum Białoruskie w Hajnówce

27.09.2019 (piątek)

19:00 „"-Я - не Я -" ” Laboratorium aktorskie

(BY) Teatr Dramatyczny w Białymstoku

28.09.2019 (sobota)

18:00 „Ja j u poli verboju rosła” Teatr Czrevo, Muzeum Białoruskie w Hajnówce

Zobacz też: Teatr z Muzeum Białoruskiego. Ajciec Kanstancin Bajko - fragmentyVI Festiwal Teatralny ODE
22-28 września 2019


Ščaślivy muž
Sztuka białoruskiego dramaturga Franciszka Alachnowicza „Ščaślivy muž” napisana prawie 100 lat temu w Wilnie, nic nie traci na aktualności. Ludzka natura ukazana w sposób wyśmienicie komediowy wcale się nie zmieniła. Miłość, zazdrość, marzenia o wielkim świecie i małe, prowincjonalne grzeszki. A to wszystko w spektaklu brawurowo granym przez grupę młodzieży z Bielska Podlaskiego i Hajnówki, która uczestniczy w warsztatach teatralnych, organizowanych przez Fundację Teatr Czrevo

Pudstryžyny
Klasyka literatury europejskiej w przekładzie na język podlaski! Monodram Dominiki Puc – aktorki Teatru z Muzeum Białoruskiego w Hajnówce został stworzony na podstawie opowiadania „Postrzyżyny” autorstwa czeskiego pisarza Bohumila Hrabala. Postrzyżyny to humorystyczno-nostalgiczne spojrzenie na świat młodej mężatki z prowincjonalnego miasteczka.

Divosnuby
„Divosnuby” (Oświadczyny) Antoniego Czechowa - to nowy spektakl Teatru Czrevo, przygotowany specjalnie na Festiwal Teatralny ODE! Humoreska sceniczna „Oświadczyny” jest doskonałą satyrą na życie prowincji podlaskiej z początku XX wieku. Występuja: Magdalena Taranta, Tomasz Taranta oraz Joanna Troc. Komedia grana jest po-svojomu w znakomitym przekładzie Jana Maksymiuka.

Jość idea
Spektakl o tym jak w Mieście Przyjaciół zamiast Pokoju, Radości i Miłości, zamieszkali Nienawiść, Smutek i Arogancja. Miasto natychmiast zmienia się w Miasto Wrogów. Dzieci razem z Ideą Dobroci próbują wrócić do poprzedniego stanu… Interaktywny spektakl, grany przez sławy białoruskiej sceny filmowej i teatralnej – Annę i Pavła Charlańczuków.


- Ja - nie ja -
Patrzę na ludzi.
Obserwuję, zauważam, odbieram.
Chcę zrozumieć, odczuć, uświadomić sobie i wyrazić.
Opowiedzieć historię ludzi, którzy zamieszkali we mnie i wypełniają mnie, nie dając mi spokoju.
Spektakl „-Ja – nie Ja-” powstał w ramach Laboratorium aktorskiego „Art Faktor”. Spektakl to przejście aktorskie przez przekrój białoruskiego społeczeństwa. Zobaczymy różnorodność postaci i języków, którymi postacie mówią: rosyjski, białoruski, dialekty i powszechnie używana „trasianka” czyli specyficzna mieszanina białoruskiego i rosyjskiego. Opieką reżyserską i pedagogiczną objął spektakl Andrei Saǔczanka, znany już festiwalowej publiczności ze spektaklu „Pajści i nie viarnucca” na podstawie Vasila Bykava.

Dziura w głowie film Piotra Subbotko
Aktor podróżuje po kraju z trupą teatralną. Po wielu latach wraca do swojej rodzinnej, podlaskiej wioski i umierającej matki, gdzie spotyka tajemniczego mężczyznę. Jego wysiłek, aby dowiedzieć się, kim jest ta postać, przeradza się w prawdziwą obsesję i prowadzi do zaskakującego finału. Film kręcono na Podlasiu, m.in. w Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Pawłach, Łosince, Starym Korninie czy Odrynkach, w kwietniu 2016 roku.

Ja j u poli verboju rosła
Monodram powstał z inspiracji tradycyjną kulturą Białorusinów Podlasia. Za kanwę spektaklu posłużył tekst Oksany Zabużko „Bajka o kalinowej fujarce”. Główną postacią monodramu jest Maria – starsza, wiejska kobieta, której życie obfitowało w szereg osobistych dramatów. Wielkanocne bicie cerkiewnych dzwonów na powrót przynosi permanentne przeżycie trajektorii popełnionego w młodości grzechu, który wedle zbiorowej karmy doprowadził do tragicznej utraty córek, a szczególnie hołubionej Hanusi.

Brydkie kačenia
Tradycją Festiwalu ODE jest czytanie baśni przez aktorów Teatru Czrevo.
Na Podlasiu w 2018 roku wyszła drukiem książka: „Kazki po-svojomu. Najpiękniejsze baśnie w języku Białorusinów Podlasia”. 80-stronicowe wydawnictwo, zawierające baśnie Braci Grimm stało się podlaskim bestsellerem i rozeszło się w liczbie 750 egzemplarzy! Tegoroczne czytanie będzie zapowiedzią nowej książki z baśniami po-svojomu – tym razem autorstwa Andersena!, Fundacja Teatr Czrevo planuje wydać książkę pod koniec 2019 roku!polecane: FLESZ: Historyczny sukces Polki. Mamy Nagrodę Nobla!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3