Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Skrawki" według "Otella" zaprezentuje Kompania Doomsday

Marta Jasińska
"Skrawki” to spektakl opowiedziany za pomocą przestrzeni i dźwięku. Ważną rolę pełni w przedstawieniu gra aktorów własnym ciałem.
"Skrawki” to spektakl opowiedziany za pomocą przestrzeni i dźwięku. Ważną rolę pełni w przedstawieniu gra aktorów własnym ciałem. fot. Kompania Doomsday/Piotr Paczuski
Spektakl o współczesnych młodych ludziach i o niszczących aspektach miłości. Opowiedziany językiem Szekspira.

Spektakl powstał według "Otella" Szekspira. Najpierw "Skrawki" zobaczyła Warszawa. Kompania Doomsday, niezależna grupa teatralna z Białegostoku, pokazała je w Centralnym Basenie Artystycznym w niedzielę. W najbliższą sobotę aktorzy zawitają do naszego miasta. Przedstawienie, w reżyserii Marcina Bartnikowskiego, wystawione zostanie na deskach Teatru Szkolnego białostockiej Akademii Teatralnej.

Marcin Bikowski i Marcin Bartnikowski - trzon Kompanii Doomsday - do współpracy zaprosili nie po raz pierwszy już: Marię Żynel, Magdalenę Czajkowską i Agnieszkę Makowską (koleżanki z wydziału lalkarskiego) oraz Annę Świętochowską (ze sporym dorobkiem dzieł muzycznych napisanych na potrzeby białostockich teatrów). Kompania Doomsday to grupa zauważona i doceniona w kraju i na całym świecie. Tym razem wzięła w szpony swej wyobraźni "Otella" Williama Szekspira w klasycznym tłumaczeniu Józefa Paszkowskiego.

Tragedia Szekspira oscyluje wokół tematów zdrady, zazdrości, zemsty, niepohamowanej żądzy. I te motywy pojawiają się w spektaklu Kompanii. - Mówimy w nim przede wszystkim o niszczących aspektach miłości i erotyki w ogóle - zdradza Marcin Bartnikowski, reżyser i jeden z aktorów "Skrawków".

Do klasycznego dramatu zespół wplótł autorskie teksty. I tak powstały "Skrawki" - historia miłości opowiedziana za pomocą masek, aktorów i gry z przestrzenią i dźwiękiem. - Swoich ciał używamy w sztuce w bardzo intensywny, ekspresyjny, wręcz skodyfikowany sposób - mówi Bartnikowski. - Ważny jest też motyw lustra, odbić, sobowtórów i krzywych zwierciadeł, które zwielokrotniają temat namiętności i obsesji w różnych wariantach.

Spektakl zrealizowany został w ramach Stypendium Młoda Polska, ufundowanego przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Premiera:
3 stycznia, godz 20

Kolejne spektakle:
4, 5 stycznia, godz 20

Akademia Teatralna w Białymstoku ul. Sienkiewicza 14

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny