MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlaska Wojewódzka Konserwator Zabytków podsumowała 2022 rok w ochronie dziedzictwa regionu

OPRAC.: (wal, pap)
Prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaska wojewódzka konserwator zabytków podczas konferencji podsumowującej 2022 rok
Prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaska wojewódzka konserwator zabytków podczas konferencji podsumowującej 2022 rok Wojciech Wojtkielewicz
Kolejny podlaski zabytek ma szansę otrzymać tytuł Pomnika Historii. Z kolei odnaleziony w ubiegłym roku skarb średniowiecznych monet trafi niebawem do Muzeum Podlaskiego - zapowiedziała prof. Małgorzata Dajnowicz. Podlaska konserwator zabytków podsumowała w środę [29.03.2023] rok 2023 w ochronie podlaskich zabytków.

Pracownicy się nie nudzą - mówiła prof. Małgorzata Dajnowicz nawiązując do tego, że kierowany przez nią urząd wydał w ubiegłym roku 377 decyzji i 1910 pozwoleń. Przypomniała też, że Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków z końcem roku przejął pieczę nad zabytkami suwalskimi nadzorowanymi dotychczas przez miejskiego konserwatora zabytków.

- Z podlaskich miast taka funkcja została już tylko w Białymstoku - dodała szefowa WOUZ.

W 2022 roku powiększył się też rejestr podlaskich zabytków. Konserwator wpisała do niego 46 pozycji.

- W tym 8 zabytków nieruchomych (np. dzieła architektury i budownictwa) i 38 zabytków ruchomych (ołtarze, obrazy) - wyliczała prof. Małgorzata Dajnowicz.

Przypomniała też, że supraski monaster otrzymał tytuł Pomnika-Historii.

- To trzecie takie wyróżnienie za mojej kadencji - mówiła podlaska konserwator zabytków. Wcześniej uhonorowano kościół św. Rocha oraz założenie historyczno-urbanistyczne Tykocina. W sumie w Podlaskiem mamy pięć Pomników Historii. Do trzech wymienionych należy dodać jeszcze Kanał Augustowski oraz meczety w Bohonikach i Kruszynianach. Być może już niebawem lista ta się powiększy.

- Toczy się postępowanie, by tytuł otrzymała jedna ze świątyń - zdradziła prof. Małgorzata Dajnowicz.

Podkreśliła też, że do wojewódzkiej ewidencji zabytków włączono 30 obiektów i stanowisk archeologicznych (m.in. dom z 2 poł. XIX w. przy ul. Antoniuk Fabryczny 3 w Białymstoku czy cmentarz staroobrzędowców w Białogórach). Dodała, że w ubiegłym roku WUOZ w Białymstoku przyznał 44 dotacji na prace przy zabytkach o łącznej wartości 2,2 mln zł.

Prof. Małgorzata Dajnowicz zdradziła też jakie będą losy odnalezionego w ubiegłym roku tzw. skarbu spod Brańska.. To ok. 50 sztuk różnych ozdób biżuteryjnych wykonanych ze srebra i brązu, m.in. paciorki srebrne i szklane, bransoletka, pierścionek, półkoliste zausznice, łańcuszek. Przedmioty te znajdowały się w glinianym garnku. Przedmioty datowane są na przełom X i XI w. Wstępnie oceniano, że biżuteria należała do bogatej mieszczanki. Podkreślano, że wartość materialna i historyczna, kulturowa tych przedmiotów jest ogromna.

-

Jesteśmy na etapie przygotowania do przekazania tego skarbu w depozyt. Myślę, że niedługo będziemy mogli już ten skarb w depozyt przekazać. Jestem po wstępnych rozmowach w tym zakresie z Muzeum Podlaskim, a więc wszystko wskazuje na to, że przekażemy skarb w depozyt Muzeum Podlaskiego

- powiedziała prof. Małgorzata Dajnowicz.

Konserwator dodała, że do przekazania tych cennych przedmiotów może dojść w najbliższym czasie, choć konkretnej daty nie ustalono.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny