Pracownicy się nie nudzą - mówiła prof. Małgorzata Dajnowicz nawiązując do tego, że kierowany przez nią urząd wydał w ubiegłym roku 377 decyzji i 1910 pozwoleń. Przypomniała też, że Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków z końcem roku przejął pieczę nad zabytkami suwalskimi nadzorowanymi dotychczas przez miejskiego konserwatora zabytków.
- Z podlaskich miast taka funkcja została już tylko w Białymstoku - dodała szefowa WOUZ.
W 2022 roku powiększył się też rejestr podlaskich zabytków. Konserwator wpisała do niego 46 pozycji.
- W tym 8 zabytków nieruchomych (np. dzieła architektury i budownictwa) i 38 zabytków ruchomych (ołtarze, obrazy) - wyliczała prof. Małgorzata Dajnowicz.
Przypomniała też, że supraski monaster otrzymał tytuł Pomnika-Historii.
- To trzecie takie wyróżnienie za mojej kadencji - mówiła podlaska konserwator zabytków. Wcześniej uhonorowano kościół św. Rocha oraz założenie historyczno-urbanistyczne Tykocina. W sumie w Podlaskiem mamy pięć Pomników Historii. Do trzech wymienionych należy dodać jeszcze Kanał Augustowski oraz meczety w Bohonikach i Kruszynianach. Być może już niebawem lista ta się powiększy.
- Toczy się postępowanie, by tytuł otrzymała jedna ze świątyń - zdradziła prof. Małgorzata Dajnowicz.
Podkreśliła też, że do wojewódzkiej ewidencji zabytków włączono 30 obiektów i stanowisk archeologicznych (m.in. dom z 2 poł. XIX w. przy ul. Antoniuk Fabryczny 3 w Białymstoku czy cmentarz staroobrzędowców w Białogórach). Dodała, że w ubiegłym roku WUOZ w Białymstoku przyznał 44 dotacji na prace przy zabytkach o łącznej wartości 2,2 mln zł.
Prof. Małgorzata Dajnowicz zdradziła też jakie będą losy odnalezionego w ubiegłym roku tzw. skarbu spod Brańska.. To ok. 50 sztuk różnych ozdób biżuteryjnych wykonanych ze srebra i brązu, m.in. paciorki srebrne i szklane, bransoletka, pierścionek, półkoliste zausznice, łańcuszek. Przedmioty te znajdowały się w glinianym garnku. Przedmioty datowane są na przełom X i XI w. Wstępnie oceniano, że biżuteria należała do bogatej mieszczanki. Podkreślano, że wartość materialna i historyczna, kulturowa tych przedmiotów jest ogromna.
-
Jesteśmy na etapie przygotowania do przekazania tego skarbu w depozyt. Myślę, że niedługo będziemy mogli już ten skarb w depozyt przekazać. Jestem po wstępnych rozmowach w tym zakresie z Muzeum Podlaskim, a więc wszystko wskazuje na to, że przekażemy skarb w depozyt Muzeum Podlaskiego
- powiedziała prof. Małgorzata Dajnowicz.
Konserwator dodała, że do przekazania tych cennych przedmiotów może dojść w najbliższym czasie, choć konkretnej daty nie ustalono.
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?