Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tykocin. Miasto pomnik historii warto odwiedzić o każdej porze roku. Będzie rekonstrukcja odbicia zamku z rąk Szwedów

OPRAC.: red
Tak prezentuje się Tykocin w zimowej scenerii w pierwszy pełny weekend 2023 roku
Tak prezentuje się Tykocin w zimowej scenerii w pierwszy pełny weekend 2023 roku Wojciech Wojtkielewicz
Nie tylko Supraśl zachwyca zimą swoimi klimatami. Także Tykocin prezentuje się niezwykle efektowanie pokryty śniegiem. Warto wybrać się do miasta pomnika historii na spotkanie z przeszłością. Niebawem rekonstrukcja szturmu na zamek.

Kościół p.w. Trójcy Przenajświętszej, barokowy rynek, synagoga, zamek renesansowy - to najważniejsze zabytki Tykocina. Ale dziedzictwo przeszłości można spotkać niemal w każdym zakątku urokliwego miasta nad Narwią.

Od prawie dwóch lat na mocy rozporządzenia prezydenta RP jest pomnikiem historii. Jako uzasadnienie swojej decyzji podaje m.in. wielowiekową i wielowyznaniową tradycję Tykocina. Urokliwe miasteczko podzielone jest na dzielnice, jego układ urbanistyczny pochodzi jeszcze z okresu baroku.

Tytuł "Pomnika Historii" nadano staromiejskiej części Tykocina, ograniczonej od północy rzeką Narew a od południa ulicami: Zagumienną, Choroszczańską, terenem dawnego klasztoru bernardynów, ulicą Kaczorowską i Holendry. Od wschodu z kolei teren zabytkowego miasta ogranicza cmentarz rzymskokatolicki, a w od zachodu cmentarz żydowski.

Tykocin, podobnie jak Supraśl, warto odwiedzić o każdej porze roku. Szczególnie jednak za miesiąc. 11 lutego 2023 r. odbędzie się ósma edycji wydarzenia, którym jest inscenizacja historyczna pod nazwą "Szturm Zamku w Tykocinie". Jedyny w kraju zimowy pokaz historyczno-batalistyczny odtwarza wydarzenia sprzed trzystu lat, z okresu potopu szwedzkiego.

W 1657 roku tykocińska twierdza znajdowała się w rękach Radziwiłłów, potężnego magnackiego rodu, który uznał protektorat Szwecji nad Litwą. Zamek był wówczas oblegany przez siły hetmana Sapiehy i ostatecznie zdobyty. Historię tą w wielkim widowisku plenerowym zaprezentuje blisko stu pięćdziesięciu rekonstruktorów z Polski, Białorusi, Czech i Hiszpanii.

Inicjatywę wydarzenia, którym jest "Szturm Zamku w Tykocinie" zapoczątkowali rekonstruktorzy z Komputowej Chorągwi Stefana Czarnieckiego, rekrutujący się głównie z Tykocina i okolic. Szturm Zamku angażuje i integruje wielu mieszkańców zarówno podczas przygotowania i realizacji, jak i podsumowania tego projektu.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny