MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inwentarz Starostwa Tykocińskiego z 1571 roku – spotkanie promocyjne już 26 kwietnia w Domu Talmudycznym w Tykocinie. Warto się wybrać

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
W piątek, 26 kwietnia w Domu Talmudycznym w Tykocinie, odbędzie się spotkanie z dr Michałem Sierbą autorem naszego najnowszego wydawnictwa Inwentarz Starostwa Tykocińskiego z 1571 roku.
W piątek, 26 kwietnia w Domu Talmudycznym w Tykocinie, odbędzie się spotkanie z dr Michałem Sierbą autorem naszego najnowszego wydawnictwa Inwentarz Starostwa Tykocińskiego z 1571 roku. Materiały promocyjne
Już 26 kwietnia w Domu Talmudycznym w Tykocinie odbędzie się spotkanie z dr Michałem Sierbą, autorem opracowania Inwentarza Starostwa Tykocińskiego z 1571 roku. W drugiej części wydarzenia planowana jest dyskusja naukowa na temat szesnastowiecznego Tykocina.

Tykocin to miasto o istotnym znaczeniu w dziejach Podlasia i Rzeczypospolitej, centrum handlu kultury i wytwórczości, związane z królem Zygmuntem Augustem, hetmanem Stefanem Czarnieckim, rodem Branickich Gryfitów, arena jednej z odsłon potopu szwedzkiego, siedziba potężnego kahału żydowskiego, dziś miasto uznane za Pomnik Historii - od dziesięcioleci stanowiło obiekt zainteresowań badaczy z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Z dumą oddajemy do rąk czytelników, edycję źródłową inwentarza starostwa tykocińskiego z 1571 roku, opracowaną przez dr Michała Sierbę - mówią organizatorzy. - Celem wydawnictwa jest przybliżenie historii miasta Tykocin i okolicznych wsi oraz dostarczenie narzędzia badawczego nie tylko historykom, lecz także między innymi archeologom, regionalistom czy językoznawcom. Wydanie inwentarza drukiem, wyczekiwane i postulowane już od wielu lat, jest również jednym z najlepszych sposobów uczczenia 600-lecia ustanowienia wójtostwa w Tykocinie w 1424 roku.

Te opracowanie to dopiero początek

Pomysłodawczynią i inspiratorką powstania opracowania, jest Halina Karwowska Kierownik Działu Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Niniejsza edycja stanowi początek serii wydawniczej, która obejmie inwentarze dóbr tykocińskich z XVI-XVIII wieku. Pierwszy tom zawiera inwentarz z 1571 roku, uzupełniony regestrem dochodów starostwa. Drugą z planowanych publikacji będzie inwentarz dóbr tykocińskich z 1701 roku, natomiast trzecią - z 1772 roku.

Autor opracowania, Michał Sierba, jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii, pracownik naukowy Instytutu im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Do jego zainteresowań należą: historia Podlasia w XV-XVIII wieku, dzieje społeczno-gospodarcze I Rzeczypospolitej historia miast i miasteczek w epoce nowożytnej, epidemie chorób zakaźnych do końca XVIII wieku, edytorstwo historyczne i muzealnictwo. Autor książki Radziwiłłowskie dobra Orla (1585-1695), Białystok 2017, i edycji źródłowej Lustracja województwa podlaskiego 1602 roku, Warszawa 2017, a także wielu artykułów w renomowanych periodykach naukowych. Prywatnie zakochany w kulturze i krajobrazach Podlasia - zwłaszcza w zabytkach Tykocina.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny