Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Białystok. Miasto sprzedało drewniany dom przy ul. Mazowieckiej 31/1. Zabytkowe "żelazko" poszło za ponad milion złotych

OPRAC.: red
Nowy właściciel drewnianego żelazka będzie musiał wyremontować dom do końca 2026 roku
Nowy właściciel drewnianego żelazka będzie musiał wyremontować dom do końca 2026 roku Wojciech Wojtkielewicz/Archiwum
Koniec miejskiej sagi z drewnianym domem przy ul. Mazowieckiej 31/1. Po dwóch nieudanych przetargach, a wcześniej wieloletnim braku pomysłu na drugie życie zabytkowego obiekt, miasto sprzedało w końcu charakterystyczne "żelazko". Nabywca zapłacił za niego grubo ponad milion złotych.

Białostocki zabytek "żelazko" sprzedany za 1,28 mln zł

O wynikach przetargu poinformował na Twitterze wiceprezydent Zbigniew Nikitorowicz, odpowiedzialny za mienie komunalne. Okazuje się, że nabywca zapłacił 1,28 mln zł.

- Nowy właściciel jest zobowiązany do remontu obiektu do 31 grudnia 2026 roku - poinformował wiceprezydent.

Charakterystyczny dom, nazywany przez niektórych mieszkańców "żelazkiem", od ponad roku widnieje w rejestrze podlaskich zabytków.

- Prezentuje szeroko rozumiane wartości zabytkowe: głównie artystyczne ale także i historyczne oraz naukowe - uzasadniała prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaski wojewódzki konserwator zabytków, ochronę domu przy Mazowieckiej 31/1.

W tym samym duchu już wcześniej na naszych łamach wypowiadał się historyk Andrzej Lechowski. Mówił, że dom ten jest świadectwem białostockiego stylu, czyli budowania piętrowych obiektów drewnianych tzw. drewnianych kamienic.

Historia "żelazka"

Po raz pierwszy oznaczono go na mapie Białegostoku z 1937 r. Jest to dom z początku wolnostojący, dwukondygnacyjny, zbudowany z drewna w konstrukcji zrębowej. Wyróżnia się wysokim dachem trójpołaciowym z lukarną w połaci frontowej. Nieruchomość została podzielona na dwa lokale mieszkalne. Początkowo dolna kondygnacja pełniła funkcję usługową. W latach 60. XX w. lokal przekształcono na mieszkanie. Budynek zachował się do naszych czasów w praktycznie niezmienionej formie. Wartości artystyczne obiektu przejawiają się m.in. w tzw. „jodełce” umieszczonej w partii podokiennej, co jest charakterystyczne dla drewnianego budownictwa Białegostoku.

– W tym budynku przez lata nic wielkiego się nie koncentrowało, ale jest jak dobre wino. Z czasem nabrał własnej historii – zaznaczał Andrzej Lechowski.

Czytaj:Miasto sprzedaje drewnianą kamienicę na osiedlu Piaski

Historii „nabrał” nie tylko ze względu na niezwykłą architekturę, ale także na to, że w ostatniej dekadzie w dyskusji publicznej utożsamiano go z tzw. matecznikiem ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego.

"Żelazko" a prezydent Ryszard Kaczorowski

Prezydent Kaczorowski w dzieciństwie mieszkał nieopodal drewnianej kamienicy przy Mazowieckiej i tu też chodził do szkoły. W 2010 roku, po katastrofie smoleńskiej (w której zginął ostatni prezydent RP na uchodźstwie) pojawił się pomysł, by w tym drewnianym budynku powstała izba pamięci im. Ryszarda Kaczorowskiego. Później, by dom przenieść do ówczesnego Białostockiego Muzeum Wsi.

Ostatecznie nic z tych zamierzeń nie wyszło, a miasto nie miało później pomysłu, by tchnąć w niego znowu życie. W ostatnich latach dwa razy wystawiało obiekt na sprzedaż, ale bez powodzenia. Dopiero za trzecim razem udało się zbyć dom. Zgodnie z planem miejscowym na nieruchomości moze być prowadzona działalność usługowa (hotelarska, turystyczna). Z kolei ochrona konserwatorska oznacza, że obiekt nie może być ani zburzony, ani przeniesiony, a w czasie prac remontowych daje gwarancję jego nienaruszalności pod względem zachowania tkanki zabytkowej.

Czytaj też:Dom przy Mazowieckiej 31/1 przypomni o Treblince

Miasto Białystok sprzedaje zabytki

To kolejny zabytkowy obiekt sprzedany przez miasto w tym roku. W lipcu za niespełna trzy miliony poszła kamienica przy Słonimskiej 15. Tutaj też przez urzędnicy nie mieli pomysłu na drugie życie budynku, który był w złym stanie technicznym. Ostatecznie kupił go - z 10 proc. ulgą przyznaną przez radę miasta - deweloper. Inwestor musi wyremontować zabytkowy budynek do 2026 roku i wkomponować go w resztę, nowej zabudowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny