MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Strażaka 2024. Strażacy przejechali w kolumnie ulicami Białegostoku. Po drodze złożyli wieńce pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Przejazd białostockich strażaków z okazji Dnia Strażaka.
Przejazd białostockich strażaków z okazji Dnia Strażaka. Wojciech Wojtkielewicz
W sobotę 4 maja obchodzimy Dzień Strażaka. W Polsce świętuje w tym dniu zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna. Z tej okazji strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku zorganizowali uroczysty przejazd kolumny wozów strażackich ulicami Białegostoku.

Dzień Strażaka

W większości krajów europejskich, tradycyjnie od ponad 150 lat w Dzień św. Floriana, obchodzony jest: Dzień Straży Pożarnej i Dzień Strażaka. W Polsce oficjalnie święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2002 roku. Z tej okazji strażacy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej postanowili zorganizować uroczysty przejazd kolumny wozów ulicami Białegostoku.

Od zawsze chciałem służyć w służbach mundurowych. Straż jest o tyle dobrą służbą, że zawsze pomagamy i obecnie w tej służbie się spełniam. Jesteśmy kojarzeni z tym, że niesiemy pomoc. Jedziemy zawsze tam, gdzie dzieje się coś złego. Pomagamy i staramy się to robić zawsze jak najszybciej i jak najlepiej, by pomóc ludziom. Dlatego jesteśmy pozytywnie postrzegani - przekazał strażak starszy aspirant Ireneusz Wiluk.

Przejazd strażaków w kolumnie ulicami Białegostoku

Kolumna wozów strażackich ruszyła o godz. 12.00 sprzed Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 KM PSP w Białymstoku przy ul. Warszawskiej 3. Przejazd nadzorowany przez Policję odbył się ulicami: Warszawska, Pałacowa, Plac Jana Pawła II, Legionowa, Marii Skłodowskiej-Curie, Plac Niezależnego Zrzeszenia Studentów, Władysława Liniarskiego, Lipowa, Plac Niepodległości im. Romana Dmowskiego, Aleja Józefa Piłsudskiego, Sienkiewicza, Warszawska. Po dojeździe do Placu Jana Pawła II nastąpiło zatrzymanie kolumny, gdzie przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego Zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP – st. bryg. Marcin Wierel, Komendant Miejski PSP w Białymstoku – st. bryg. Dariusz Koc wraz ze swoim Zastępcą – mł. bryg. Andrzejem Płońskim oraz ks. prot. Piotr Borowik – kapelan wojewódzki PSP złożyli kwiaty. Po zakończonym przejeździe kolumny pojazdów pożarniczych Komendanci wraz z kapelanem udali się do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 KM PSP w Białymstoku, gdzie przy obelisku „Pamięci Tych Co Zostali Po Tamtej Stronie Ognia” również złożyli kwiaty.

Uroczysty apel, podczas którego wręczone zostaną m.in. awanse służbowe, odbędzie się 23 maja 2024 roku.

Zobacz też:Wielka Sobota w Cerkwi Prawosławnej. Wierni święcą pokarmy i oddają cześć Jezusowi złożonemu do grobu. Zdjęcia z białostockiego soboru

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny