MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oprowadzania po wystawie Leon Wyczółkowski - Wieczny zachwyt. Zobacz kiedy warto odwiedzić białostocki ratusz

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Warto wybrać się na wystawę, a oprowadzanie z przewodnikiem jest dodatkowym plusem zwiedzania
Warto wybrać się na wystawę, a oprowadzanie z przewodnikiem jest dodatkowym plusem zwiedzania Piotr Łozowik
Wystawa Leon Wyczółkowski - Wieczny zachwyt cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem odwiedzających. Dlatego też w trzech terminach: 11, 12 maja - o godz. 11 i 14 oraz 26 maja - o 11 i 14 w białostockim ratuszu odbędą się dodatkowe oprowadzania z przewodnikiem.

Warto już dziś zarezerwować miejsce. Informacje i zapisy pod numerem telefonu 516 141 960. Bilety w cenie wejścia do muzeum. Kuratorką wystawy jest dr Monika Kosteczko-Grajek, a koordynatorką wystawy: Anna Topolewicz. Wystawa została użyczona przez Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Wystawa prezentuje malarstwo, grafiki oraz rysunki Leona Wyczółkowskiego z kolekcji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy i jest pierwszym tak obszernym pokazem prac artysty w tym regionie. Ekspozycja ma przybliżyć odbiorcom wszechstronną twórczość mistrza, zarówno w zakresie różnorodnej tematyki, jak i wielu stosowanych przez niego technik malarskich i graficznych. Zaprezentowane zostaną m.in. obrazy olejne, akwarele, gwasze, litografie, akwaforty, akwatinty i rysunki. Dzieła pochodzą z niemal wszystkich okresów twórczości Wyczółkowskiego, począwszy od akwareli powstałej na złote gody dziadków Mistrza z 1870 roku, poprzez okres ukraiński, a kończąc na grafikach i akwarelach przedstawiających naturę powstałych w ostatnich latach życia artysty. Na ekspozycji znalazł się również jeden z najpopularniejszych obrazów Wyczółkowskiego Wiosna – wnętrze pracowni artysty. Następną grupę stanowią prace prezentujące motywy architektoniczne i zabytkowe. Wyczółkowski portretujący widoki miast, np. Krakowa, Warszawy, Lublina i miejsc ważnych dla historii Polski jak Wawel, starał się budować tożsamość narodową rodaków.

Pełne głębi portrety przyjaciół i przedmioty osobiste mistrza

Główną oś ekspozycji stanowią pełne emocji i charakteru portrety przyjaciół i znajomych artysty m.in. portret Zofii Cybulskiej, wielkoformatowy obraz ukazuje modelkę w codziennym stroju i rzadko stosowanej w malarstwie pozie. Najistotniejsza jest jednak próba ukazania jej stanu psychicznego. Na wystawę wybrano również kilka autoportretów Leona Wyczółkowskiego, który rejestrował często swoje nastroje w ramach ćwiczeń i jako element samopoznania. Zaprezentowane zostaną również przedmioty osobiste mistrza m.in.

  • okulary,
  • paletę,
  • szkicowniki
  • oraz listy.

Kolejną część ekspozycji stanowią prace związane z Ukrainą, wykonane w różnych technikach i stylach, ilustrujące jeden z najważniejszych okresów w twórczości malarza. Z tego czasu pochodzą obrazy o charakterze impresjonistycznym, w tym słynne Kopanie buraków. Specjalnie dla odbiorców wybrano dzieła związane z regionem Podlasia, przede wszystkim Białowieżą dla ukazania związków artysty z regionem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny