Nagroda literacka im. Wiesława Kazaneckiego - nominacje 2010

Anna Kopeć
Od lewej: Dariusz Kiełczewski, Michał Androsiuk, Ignacy Karpowicz, Jan Leończuk
Dariusz Kiełczewski, Michał Androsiuk, Ignacy Karpowicz i Jan Leończuk to nominowani do nagrody literackiej im. Wiesława Kazaneckiego. Tego najlepszego poznamy na początku marca.

Każda z tych publikacji jest na swój sposób wyjątkowa, i co ważne, jest silnie związana z naszym regionem - mówi Marek Kochanowski, przewodniczący kapituły Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.

We środę spośród 19 wniosków na najlepszą książkę 2010 roku wybrano cztery pozycje. Nominację uzyskały trzy tytuły prozatorskie: "Wagon drugiej klasy" Michała Androsiuka, "Balladyny i romanse" Ignacego Karpowicza i "Opowieści z Chruściela" Dariusza Kiełczewskiego. Do nagrody nominowany jest także wybór wierszy "Zadziwienia" Jana Leończuka. Poeta nominację otrzymał także za całokształt twórczości.

- Są to najbardziej wyróżniające się twórcze i świeże pozycje - podkreśla Marek Kochanowski. - Każda z nich reprezentuje wartość samą w sobie charakterystyczną dla swojego gatunku.

W połowie lutego kapituła zbierze się w pełnym składzie na specjalnym posiedzeniu podczas którego wytypuje zwycięzców. Książki będą oceniali Jolanta Sztachelska, Dariusz Kulesza, Marek Kochanowski Halina Kazanecka, Jarosław Klejnocki, Elżbieta Kozłowska-Świątkowska i Miłka Malzahn. Później wybór rozpatrzy prezydent miasta.

Nagroda Literacka - za najlepszą książkę roku - przyznawana jest twórcom, którzy są związani ze środowiskiem literackim Białegostoku lub też się tu urodzili czy zamieszkują albo których twórczość wykazuje związki z miastem i regionem oraz twórcom, których książki wydano w Białymstoku. Nagroda przyznawana jest autorom najlepszych książek, spośród wszystkich gatunków literackich. Z udziału wyłączone są antologie i opracowania.

W zeszłym roku laureatką Nagrody Literackiej była Teresa Radziewicz. Wyróżnienie otrzymała za tomik poezji "Lewa strona".

Michał Androsiuk - "Wagon drugiej klasy"

Nagroda literacka im. Wiesława Kazaneckiego - nominacje 2010

To czwarty tom prozy Michała Androsiuka i jednocześnie debiut powieściowy, oraz pierwsza książka napisana i wydana po polsku. Do tej pory autor pisał w języku białoruskim. To opowieść o jednostce, która żyje w przestrzeni czasu. Książka skupia się na Hajnówce, ale ma wymiar uniwersalny: mówi o miłości, pragnieniach, o ludzkich marzeniach.

Ignacy Karpowicz - "Balladyny i romanse"

Nagroda literacka im. Wiesława Kazaneckiego - nominacje 2010

Piąta powieść w dorobku pochodzącego z Podlasia pisarza. "Balladyny i romanse" to książka o ideach, które się materializują. Bogowie rezygnują ze swoich siedzib, zamieszkują na ziemi wśród ludzi wpływając na ich dotychczasowe życie. Ironiczna i niezwykle intrygująca książka mówi o kondycji współczesnego człowieka, relacjach z innymi i otaczającej go rzeczywistości.

Dariusz Kiełczewski - "Opowieści z Chruściela"

Nagroda literacka im. Wiesława Kazaneckiego - nominacje 2010

Zbiór 17 krótkich opowiadań o mieszkańcach nieco zapomnianej wsi gdzieś na Podlasiu. Pisana charakterystycznym językiem, pełna humoru i nierzadko groteskowych postaci pokazuje realia życia na wsi w czasach PRL-u. Niektóre historie publikowane były w białostockim piśmie literackim "Kartki". Autor pisał je pod pseudonimem Dzwonka Chruszczuk.

Jan Leończuk - "Zadziwienia"

Zbiór wierszy jednego z najpopularniejszych białostockich poetów. Jan Leończuk na co dzień jest dyrektorem Książnicy Podlaskiej. Nagrodę im. Wiesława Kazaneckiego otrzymał już dwukrotnie: w 1991 i 1996 roku. Jego utwory drukowane były m.in. "Tygodniku Kulturalnym" i "Poezji". Wiele z nich przetłumaczono na język angielski, francuski, arabski i białoruski.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
antek
No nie! Znowu ten proboszcz z Zabłudowa? Już z biblioteki zrobił plebanię, wystarczy promowania tego prowincjonalnego poety
K
Krzysztof M
Kazanecki? :-) Wziął sporą pożyczkę, mój znajomy mu podżyrował. A potem Kazanecki przestał pożyczkę spłacać. I znajomy musiał spłacać za niego. :-) Kazanecki pokazał mu "plecy".

Ale macie wzorce... :-) Lepszych nie było? :-)
A
Ala
Może przyznać Leończukowi z góry na kilka lat nagrodę? Będzie szybciej, łatwiej i bez zbędnych ceregieli. dać mu eata na nagrodę.
Dodaj ogłoszenie