Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Między wierszami" - festiwal z pogranicza sztuk zawita w środę do Supraśla. Czeka nas mnóstwo ciekawych wydarzeń

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
W ramach festiwalu będzie można obejrzeć najnowszy spektakl Teatru Wierszalin zatytułowany "Wyzwolenie"
W ramach festiwalu będzie można obejrzeć najnowszy spektakl Teatru Wierszalin zatytułowany "Wyzwolenie" Magdalena Rybij/ Teatr Wierszalin
To już trzecia edycja Festiwalu "Między wierszami". Na wszystkich, którzy odwiedzą w najbliższych dniach Supraśl czeka mnóstwo wyjątkowych wydarzeń. Będą i prezentacje spektaklu "Wyzwolenie" - najnowszej produkcji Teatru Wierszalin, i spotkania z ciekawymi ludźmi i dużo sztuki. W myśl zasady - każdy znajdzie coś dla siebie. Wiele wydarzeń jest bezpłatnych. Sprawdźcie pełen program.

Festiwal "Między wierszami" w Supraślu to niezwykłe wydarzenie, które ma na celu połączenie różnych dziedzin sztuki, takich jak muzyka, plastyka, literatura, poezja, teatr oraz ciekawe spotkania. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie, które przyciąga zarówno lokalną społeczność, jak i miłośników sztuki z całego kraju.

Supraśl zamieni się w ostoję sztuki

Przez cały okres trwania festiwalu Supraśl ożywa i staje się miejscem, gdzie artyści i miłośnicy sztuki spotykają się, aby cieszyć się wyjątkowymi wystawami, spektaklami i koncertami i spotkaniami ze wspaniałymi gośćmi.

- Nasze studio festiwalowe, które co roku jest w teatrze będzie gościło niesamowitych ludzi - mówi Rafał Gąsowski – aktor i reżyser z Teatru Wierszalin, kurator artystyczny Festiwalu „Między wierszami”. - Odbędą się spotkania w ramach cyklu Wyzwolenia, nawiązujące też do premiery "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii i adaptacji Piotra Tomaszuka, która jest głównym wydarzeniem naszego festiwalu. Zastanowimy się podczas tych spotkań, czym dzisiaj jest wyzwolenie? Od czego mamy się wyzwalać i ku czemu mamy się wyzwalać. Będzie też o tym, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze.

I to właśnie od spotkania wokół różnych tematów wolnościowych, zacznie się w środę festiwal. W Studio Festiwalowym dziennikarz Jakub Moroz porozmawia z prof. Michałem Łuczewskim. Poruszą temat "Wyzwolenie jednostki i wspólnoty". Wstęp jest bezpłatny, a spotkanie rozpocznie się o godz. 17 w Teatrze Wierszalin.

Z Jerzym Bralczykiem o literaturze

Kolejne tego dnia spotkanie w tym samym miejscu wystartuje o godz. 18.30. Tym razem Dorota Sokołowska porozmawia z prof. Jerzym Bralczykiem. To prawdziwa ikona języka polskiego. Mało kto jednak pyta go o literaturę, która zawsze była pierwszą miłością językoznawcy. Zna na pamięć i cytuje romantyków, lubi odszukiwać w tekście tajemnicze kody, ukryte przez pisarzy. Będzie się można również dowiedzieć, co go łączy z Podlasiem. Będzie to niepowtarzalna okazja, by poznać Profesora Bralczyka osobiście, zadać pytania, które nurtują nas od lat, i delektować się nie tylko mądrością, ale również humorem tego wybitnego językoznawcy. Wstęp na obydwa wydarzenia jest bezpłatny.

- Chciałem też wszystkich zaprosić na wydarzenie kończące festiwal - zachęca Rafał Gąsowski. - Będzie to zabawa językiem z przymrużeniem oka czyli spotkanie z "Mumio" - mistrzami zabawy językiem i słowotwórstwa, którzy dostarczą widzom niezapomnianych chwil rozrywki i humoru.

To 23 lipca o godz. 20 w Domu Ludowym. Bilety są dostępne na wierszalin.pl. Kuratorem artystycznym Festiwalu „Między wierszami” jest Rafał Gąsowski – aktor i reżyser z Teatru Wierszalin. Za koordynację organizacyjną odpowiada Dariusz Matys, za oprawę plastyczną Mateusz Kasprzak, foto Magdalena Rybij. Festiwal organizuje Teatr Wierszalin.

Festiwal zorganizowano z funduszy Województwa Podlaskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współorganizatorami są: Muzeum Ikon w Supraślu, Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera w Supraślu, Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina (koło w Supraślu).

Program Festiwalu "Między wierszami"

5 lipca (środa)

godz. 17, Teatr Wierszalin - Spotkanie - Studio Festiwalowe Jakub Moroz i prof. Michał Łuczewski. W pierwszej rozmowie poruszony zostanie temat "Wyzwolenie jednostki i wspólnoty". Wstęp jest bezpłatny.
godz. 18.30, Teatr Wierszalin - Spotkanie - Studio Festiwalowe prof. Jerzy Bralczyk i Dorota Sokołowska. Wstęp jest bezpłatny.

6 lipca (czwartek)

godz. 18, Dom Ludowy - Kino Festiwalowe - Dominik Sołowiej prezentuje filmy o Stasysie Eidrigevičiusie. Pokaz z prelekcją Dominika Sołowieja.

7 lipca (piątek)

godz. 20, Teatr Wierszalin - Teatr - "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego w reż. Piotra Tomaszuka. Bilety na wierszalin.pl

8 lipca (sobota)

godz. 12, ulica 3 maja - Happening - Ulica Poetów - W sercu Supraśla, na ulicy 3 Maja, z mównic festiwalowych zabrzmią wiersze w interpretacji artystów Teatru Wierszalin. Wstęp jest bezpłatny.
godz. 18.. Dom Ludowy - Koncert - Koncert Chopinowski zagra Mateusz Krzyżowski, pierwszy w historii Polak, który zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2022). Bilety na wierszalin.pl
godz. 20, Teatr Wierszalin - Teatr - Spektakl „Wyzwolenie”. Bilety wierszalin.pl

9 lipca (niedziela)

godz. 12, plac miejski - Performance - „Chłopiec z kartoflami” - performance Jerzego Kaliny. Na festiwalu będziemy mieć okazję uczestniczyć w różnych akcjach performatywnych Jerzego Kaliny wraz z artystami Teatru Wierszalin. Supraśl stanie się swoistą areną dla twórczości Jerzego Kaliny. Wstęp jest bezpłatny.
godz. 21, pod supraską "Świętą sosną" - Performance - „Tykła” - akcja performatywna z udziałem Jerzego Kaliny i i artystów Teatru Wierszalin. Wstęp jest bezpłatny.

11 lipca (wtorek)

godz. 18. Teatr Wierszalin - Spotkanie - Studio Festiwalowe Jakub Moroz i dr Zenon Waldemar Dudek - Wyzwolenie świadomości i nieświadomości - rozmowa o wyzwoleniu psychicznym. Wstęp bezpłatny.

12 lipca (środa)

godz. 18, Teatr Wierszalin - Debata - „Debata o ładzie przestrzennym” z udziałem Jerzego Kaliny prowadzi Jakub Moroz. Wstęp jest bezpłatny.

13 lipca (czwartek)

godz. 18, Dom Ludowy - Kino Festiwalowe - Dominik Sołowiej prezentuje filmy Jerzego Kaliny. W programie prelekcja Dominika Sołowieja i rozmowa z Jerzym Kaliną.

14 lipca (piątek)

godz. 18, Galeria "Pod plafonem" przy Liceum Sztuk Plastycznych - Wystawa - „Wystawa projektów teatralnych Jerzego Kaliny”. Wstęp jest bezpłatny.

godz. 20, Teatr Wierszalin - Performance/ Wystawa - Performance i otwarcie wystawy z udziałem Jerzego Kaliny, artystów Teatru Wierszalin, Małgorzaty i Sylwestra Trojanowskich, Alicji i Rafała Grabowskich. Wstęp jest bezpłatny.

15 lipca (sobota)

godz. 12, ulica 3 maja - Happening - Ulica Poetów - w sercu Supraśla, na ulicy 3 Maja, z mównic festiwalowych zabrzmią wiersze w interpretacji artystów Teatru Wierszalin. Wstęp jest bezpłatny.
godz. 20, Teatr Wierszalin - Teatr - Spektakl „Wyzwolenie” w reż. Piotra Tomaszuka. Bilety na wierszalin.pl

16 lipca (niedziela)

godz. 18, Dom Ludowy - Koncert - „Muzyczne tour de France”. Bilety na wierszalin.pl

godz. 20, Teatr Wierszalin - Teatr - Spektakl „Wyzwolenie” w reż. Piotra Tomaszuka. Bilety na wierszalin.pl

18 lipca (wtorek)

godz. 18.30, Teatr Wierszalin - Spotkanie - Studio Festiwalowe - Dorota Sokołowska i Julia Fiedorczuk. W roku, któremu patronuje Wisława Szymborska festiwal odwiedzi laureatka Nagrody im. Wisławy Szymborskiej Julia Fiedorczuk, poetka, tłumaczka, nauczycielka akademicka. Jej najnowsza książka „Dom Oriona” - ukazuje się tuż przed spotkaniem w Teatrze Wierszalin. Wstęp jest bezpłatny.

19 lipca (środa)

godz. 18, Teatr Wierszalin - Spotkanie - Studio Festiwalowe Jakub Moroz i dr Sebastian Duda - Wyzwolenie ciała i duszy - rozmowa o religijnych sensach wyzwolenia. Wstęp jest bezpłatny.

20 lipca (czwartek)

godz. 15.30, Dom Ludowy - Kino Festiwalowe - Dominik Sołowiej prezentuje filmy o Jerzym Nowosielskim. Wstęp jest bezpłatny.
godz. 18, Muzeum Ikon - Prelekcja - „O twórczości Jerzego Nowosielskiego” prelekcja Ewy Zalewskiej. Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem 85 710 88 45 w godzinach 8 – 16 od poniedziałku do piątku.

godz. 18, Muzeum Ikon - Czytanie Performatywne - „Głosy ciemności” Michała Zdunika. To sztuka poświęcona Jerzemu Nowosielskiemu. W głównych rolach wystąpią aktorzy Teatru Wierszalin – Rafał Gąsowski i Katarzyna Wolak-Gąsowska. Wstęp jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem 85 710 88 45 w godzinach 8–16 od poniedziałku do piątku.

21 lipca (piątek)

godz. 20, Teatr Wierszalin - Teatr - Spektakl „Wyzwolenie” w reż. Piotra Tomaszuka. Bilety na wierszalin.pl

22 lipca (sobota)

godz. 12, ulica 3 maja - Happening - Ulica Poetów - w sercu Supraśla, na ulicy 3 Maja, z mównic festiwalowych zabrzmią wiersze w interpretacji artystów Teatru Wierszalin. Wstęp jest bezpłatny.

godz. 20, Teatr Wierszalin - Teatr - Spektakl „Wyzwolenie” w reż. Piotra Tomaszuka. Bilety na wierszalin.pl

23 lipca (niedziela)

godz. 20, Dom Ludowy - Występ Mumio - „25 lat Mumio w 25 kawałkach". Bilety wierszalin.pl

Rezerwacja miejsc na wydarzenia niebiletowane pod numerem 85 710 88 45 w godzinach 8–16 od poniedziałku do piątku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny