Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maja Markowska może zdobyć stypendium w konkursie Enea - Akademia Talentów. Potrzebna jest nasza pomoc. Każdy głos się liczy!

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Każdy z nas może pomóc Mai oddając na nią głos w konkursie Enea - Akademia Talentów
Każdy z nas może pomóc Mai oddając na nią głos w konkursie Enea - Akademia Talentów Wojciech Wojtkielewicz
Jest skromna i bardzo zdolna. 18-latka z Białegostoku mierzy się z innymi uczestnikami konkursu Enea - Akademia Talentów. Pomóc może każdy z nas, wystarczy oddać na dziewczynę głos.

Maja Markowska urodziła się w 2005 r. w Białymstoku. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 7 lat w Filii PSM I st. w Białymstoku w klasie fortepianu dr A. Szwengier. W roku szkolnym 2023/2024 kontynuuje w VI klasie OSM II st. im. W. Lutosławskiego w Białymstoku pod kierunkiem dr A. Szwengier. Jak sama wspomina, muzyka w jej domu była od zawsze.

Mama jest wielką wielbicielką Jana Sebastiana Bacha - mówi Maja Markowska. - Tata zaś uwielbia bardziej klasycznych kompozytorów, na przykład całą familię Straussów oraz Fryderyka Chopina. Sami nigdy nie grali. Koleżanka mamy poradziła jej, żeby wysłać mnie do przedszkola muzycznego. I spodobało mi się tam bardzo. Od małego uwielbiałam występować na scenie. W zasadzie scena to mój drugi dom. Czasami się śmieje nawet, że pierwszy, bo spędzam tam więcej czasu niż w domu.

Każdy z nas może pomóc Mai w spełnianiu marzeń

Teraz Maja bierze udział w konkursie Enea Akademia Talentów. To wspólna inicjatywa Enei i Fundacji Enea, której celem jest wsparcie młodych talentów poprzez atrakcyjne stypendia. W tej edycji pula nagród wynosi 200 000 zł.

Konkurs Enea Akademia Talentów to moim zdaniem bardzo piękne przedsięwzięcie wspierające młodych ludzi którzy chcą robić coś więcej w swoim życiu, pod różnym kierunkiem - twierdzi Maja Markowska. - Są tam różne kategorie: sztuka, nauka, sport, jak i zaangażowanie społeczne. Ja, jako pianistka, dostałam się do drugiego etapu w kategorii sztuka w szkołach ponadpodstawowych.

Maja wspomina, że kiedy dowiedziała się o konkursie, wypełniła aplikację zgłoszeniową, w której trzeba było przedstawić swoje trzy największe osiągnięcia oraz krótko opisać siebie pod kątem działalności w danej dziedzinie.

Wymieniłam między innymi drugie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym imienia Fryderyka Chopina w Austrii - mówi Maja. - Dzięki temu miałam możliwość zagrania jako laureatka w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Wiedniu. Uważam to za swoje największe osiągnięcie.

Ale tych osiągnięć jest więcej. Maja jest laureatką wielu konkursów pianistycznych, m.in.: Międzynarodowego Chopinowskiego Konkursu Pianistycznego w Wiedniu (2023 – II miejsce, 2022 – II miejsce, 2021 – III miejsce), Festiwalu Pianistycznego im. Sióstr Frankiewicz w Białymstoku (2023 – Laureat, 2021 – Laureat, 2019 – wyróżnienie), czy Międzynarodowego Wiedeńskiego Wiosennego Konkursu Muzycznego „Gloria Artis” w Wiedniu, (2022 – kat. „Fortepian Solo” – II miejsce, kat. „Duety Fortepianowe” – III miejsce, 2021 – III miejsce) oraz Międzynarodowego Konkursu Instrumentalnego Online „Word Art Games”, Hiszpania (2022 – I nagroda, 2021 – I nagroda). Została również Finalistą VIII Ogólnopolskiego Konkursu z Literatury Muzycznej w Krakowie (2022).

Maja jest też wielokrotną stypendystką. Otrzymała stypendia: Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezydenta Miasta Białegostoku, Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej. Teraz ma szansę na kolejne, a każdy z nas może jej pomóc.

Żeby na mnie zagłosować wystarczy wejść na stronę internetową konkursu Enea, wybrać kategorię sztuka i szkoły ponadpodstawowe - wymienia Markowska. - Później trzeba znaleźć mój profil i tam zagłosować, wpisać numer telefonu, adres email i potwierdzić głos klikając w wiadomość, która pojawi się na poczcie. Liczy się naprawdę każdy głos i za każdy jestem bardzo wdzięczna. Zachęcam również do obejrzenia krótkiego filmiku, który jest w moim profilu, a który był zadaniem konkursowym. Krótko przedstawiłam tam swój typowy dzień w szkole muzycznej.

Głosować można do 19 stycznia włącznie do godziny. 23:59. W konkursie biorą udział utalentowane dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy rywalizują ze sobą w czterech kategoriach:

  • sport
  • sztuka
  • nauka
  • zaangażowanie społeczne.

W każdej kategorii wyróżniamy dwie grupy:

  • uczniowie szkoły podstawowej (klasy IV-VIII)
  • uczniowie szkoły ponadpodstawowej (wszystkie klasy).

Jeśli uda mi się zdobyć stypendium w wysokości 5 tysięcy złotych to przeznaczę je na dalszy rozwój w dziedzinie muzyki - podsumowuje Maja. - Byłyby to bardzo pomocne fundusze, które przeznaczyłabym przede wszystkim na kursy pianistyczne, czy opłacenie wpisowego na różnego rodzaju konkursy zarówno w Polsce jak i za granicą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny