Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kino Forum. Dzień Kina Polskiego w kinie Forum - 11 listopada 2018. Premiery i hity

(dor)
Kadr z filmu "Dywizjon 303"
Kadr z filmu "Dywizjon 303" P. Fotek
Dzień Kina Polskiego w kinie Forum - 11 listopada 2018. Będą premiery, kinowe hity i spotkanie z niezwykłym gościem.

W niedzielę, 11 listopada obchodzić będziemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, dodatkowo w tym roku polskie kino obchodzi 110. urodziny!

Białostocki Ośrodek Kultury - DKF "GAG", wraz z kinami zrzeszonymi w Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych zaprasza widzów do uczczenia obu rocznic w najprzyjemniejszy z możliwych sposobów, czyli w kinie!

Dzień Kina Polskiego w kinie Forum - 11 listopada 2018

14:00 - Jak pies z kotem (Polska, 102', bilet 11 zł)
16:00 - Podlaska Akademia Kultury: Dywizjon 303. Historia prawdziwa + spotkanie z Markiem Fiedlerem (Polska, Wielka Brytania, 99', bilet 8 zł)
19:00 - Najlepsze polskie 30’tki – Święto Niepodległości (Polska, Wielka Brytania, 70', bilet 11 zł)
20:30 - Pokaz przedpremierowy: VIA CARPATIA (Czechy, Macedonia, Polska, 75', bilet 11 zł)

Opisy filmów:

Jak pies z kotem
Polska 2018, 102'
reż. Janusz Kondratiuk
obsada: Robert Więckiewicz, Olgierd Łukaszewicz, Bożena Stachura, Aleksandra Konieczna

Najnowszy film Janusza Kondratiuka, autora niezapomnianych „Dziewczyn do wzięcia”, to słodko-gorzki obraz relacji rodzinnych, dla którego inspiracją jest prawdziwa historia. Gdy starszy z braci Andrzej, nagle zachoruje, młodszy pomimo różnic i muru nieporozumień jaki przez lata wyrósł między nimi, podejmie się opieki nad potrzebującym pomocy bratem.

Dywizjon 303. Historia prawdziwa
Polska/Wielka Brytania 2018, 99'
reż. Denis Delić
obsada: Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk, Cara Theobold, Antoni Królikowski, Andrew Woodall, Anna Prus, Krzysztof Kwiatkowski

Po brawurowym, lecz twardym lądowaniu, pilot Jan „Donald” Zumbach powraca do zdrowia w sanatorium. Tam zastaje go wybuch II wojny światowej, zmuszając lotnika do ewakuacji z kraju. Podobny los czeka bohaterskiego instruktora pilotażu Witolda Urbanowicza. Obaj przedostają się do Wielkiej Brytanii, by w eskadrach RAF-u kontynuować walkę z okupantem. Ich męstwo i podniebne wyczyny szybko zwracają uwagę dowódców i przyczyniają się do utworzenia Dywizjonu 303 – elitarnej jednostki myśliwskiej, złożonej głównie z Polaków. W jej skład, oprócz Zumbacha i Urbanowicza, wchodzi grupa asów przestworzy, takich jak: Zdzisław Krasnodębski, Witold „Tolo” Łokuciewski, Ludwik Witold Paszkiewicz, Czech – Josef František oraz Mirosław Ferić – pseudonim „Ox”. Kiedy Niemcy rzucają do walki przygniatające siły zbrojne, każdy dzień przynosi pilotom niekończącą się walkę z wrogiem. Lecz również na ziemi czekają ich wielkie emocje – osobiste dramaty, romanse, ale i prawdziwa miłość.

Dywizjon 303 był jedną z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Podczas Bitwy o Anglię zaliczono mu 126 pewnych zestrzeleń – najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich, biorących udział w potyczkach. Opisująca losy Dywizjonu 303 książka Arkadego Fiedlera po raz pierwszy ukazała się w Polsce w 1942 roku. Do dziś wyszło jej 30 krajowych wydań oraz liczne zagraniczne tłumaczenia, m.in. w języku: angielskim, francuskim, portugalskim, holenderskim, a nawet niemieckim.

Najlepsze polskie 30’tki – Święto Niepodległości

Polonez, reż. Agnieszka Elbanowska, 16'
Dyrektor Domu Kultury w Aleksandrowie Kujawskim ogłasza konkurs na twórczą prezentację własnej postawy patriotycznej. Uczestnicy mają wykazać się kreatywnością nieograniczoną żadnymi wymogami formalnymi. Śpiew, recytacja, gest, przemowa, inscenizacja - wszystkie formy dozwolone. Nadchodzi jedenasty dzień jedenastego miesiąca w roku - Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie dziś jury, w którego skład wchodzą dyrektor, burmistrz, ksiądz i lokalna poetka, wybierze najlepszego patriotę w regionie.
Film wyróżniono podczas 35. Festiwalu „Młodzi i Film” za „niebanalne podejście do tematu współczesnego patriotyzmu”.

Najlepsze fajerwerki ever, reż. Aleksandra Terpińska, 28'
Nagrodzony w Cannes krótki film Aleksandry Terpińskiej, jednej z najciekawszych reżyserek młodego pokolenia. Akcja filmu toczy się współcześnie w jednym z europejskich miast. Opowiada jeden dzień z życia trójki młodych przyjaciół, którzy w obliczu fikcyjnego konfliktu zbrojnego w ich kraju, muszą zmodyfikować swoje plany na przyszłość. Historia z gatunku political fiction, która zwyciężyła w zorganizowanym przez Telewizję Kino Polska konkursie na scenariusz inspirowany filmem Przypadek Krzysztofa Kieślowskiego. Reżyserka i autorka scenariusza Aleksandra Terpińska, która wcześniej pracowała z Wojciechem Smarzowskim m.in. przy produkcji filmów Wołyń i Pod Mocnym Aniołem, przedstawia historię trójki przyjaciół, zmuszonych do podjęcia być może najważniejszych w życiu decyzji w obliczu zbliżającej się wojny.

Relax, reż. Agnieszka Elbanowska, 26'

Nagrodzona na festiwalu w Gdyni zwariowana opowieść o personelu prowincjonalnego domu wczasowego RELAX, który przygotowuje się na przyjazd uchodźców. Żeby ratować swój pensjonat przed bankructwem, Dyrektor postanawia skorzystać z oferty Urzędu Do Spraw Cudzoziemców, wspomaganego przez dotacje unijne, i przemianować swoją działalność na ośrodek dla uchodźców. W dzień spodziewanego przyjazdu, kiedy wszystko wydaje się być gotowe, zaczynają pojawiać się nieoczekiwane komplikacje.

Via Carpatia
Polska 2018, 75'
reż. Klara Kochańska, Kasper Bajon
obsada: Julia Kijowska, Piotr Borowski, Dorota Pomykała

Kino drogi, poruszające w odważny sposób kwestie związane nie tylko z kryzysem migracyjnym, ale również pokazujące obojętność i hipokryzję trawiąca zachodnią kulturę.
Polacy żyją mistrzostwami świata w piłce nożnej. Z mediów docierają również coraz bardziej niepokojące wieści na temat konfliktu w Syrii i fali uchodźców uciekających do Europy przez tzw. „szlak bałkański”. Julia i Piotr są dobrze zarabiającą parą z dużego miasta. Po ciężko przepracowanym roku marzą im się wakacje. Nie zajmują ich problemy odległego świata. Sytuacja zmienia się kiedy matka Piotra prosi go o sprowadzenie do Polski jego ojca - uchodźcę, przebywającego w obozie na grecko-macedońskiej granicy. Piotr nie miał z ojcem kontaktu od 30 lat. Jednak mimo swoich wątpliwości i niechęci Julii, decyduje się spełnić prośbę matki. Dystans dzielący ich eleganckie mieszkanie w Warszawie od obozów uchodźców w Grecji i Macedonii to niespełna 2000 km. Julia i Piotr uświadamiają sobie, jak blisko ich komfortowego życia dzieje się to, co dotychczas widzieli tylko w telewizji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny