Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jeśli dziś jest poniedziałek, to przewodniczący sejmiku ogłasza przerwę

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Przewodniczący Bogusław Dębski opuszcza salę obrad sejmiku województwa, chwilę po tym, gdy ogłosił kolejną przerwę w obradach. teraz do 11 marca.
Przewodniczący Bogusław Dębski opuszcza salę obrad sejmiku województwa, chwilę po tym, gdy ogłosił kolejną przerwę w obradach. teraz do 11 marca. Wojciech Wojtkielewicz
Nie odbyła się sesja sejmiku przełożona przed tygodniem, 19 lutego, na poniedziałek, 26 lutego. Tym razem przewodniczący sejmiku Bogusław Dębski wyznaczył nowy termin obrad na 11 marca. Jako powód podał – brak odpowiedzi z Ministerstwa Infrastruktury w sprawie projektu uchwały o stawkach za egzaminy na prawo jazdy.

Przypomnijmy, przed tygodniem radni mieli zająć się m.in.: podwyżką opłat za egzaminy na prawo jazdy. Jednak przewodniczący postanowił przerwać sesję ze względu na konieczność wyjaśnienia problemów formalno-prawnych związanych z tym projektem uchwały. Wyjaśnić wątpliwości miało Ministerstwo Infrastruktury.

Przerwa po raz drugi

W poniedziałek przewodniczący Dębski poinformował, że przed tygodniem zarząd województwa chciał zdjąć ten projekt z porządku obrad, ale sejmik się nie zgodził i doszło do procedowania.

- Jednak w czasie dyskusji te dylematy prawne i faktyczne zostały potwierdzone. Zarząd województwa wystąpił do ministra infrastruktury o wyjaśnienie. Dzisiaj otrzymałem informację z zarządu, że te dylematy nie zostały usunięte. W związku z tym, ogłaszam ponowną przerwę do 11 marca 2024 roku, do godz. 14.00, celem uzyskania właściwych opinii – oświadczył przewodniczący sejmiku województwa.

Czytaj również:

Opozycja: Sprzeciw!

- Sprzeciw, proszę o przegłosowanie tego wniosku, panie przewodniczący – zaprotestował Karol Pilecki z klubu radnych KO.

- Nie ma takiego czegoś. Jesteśmy w takim momencie, gdy nie można zgłaszać wniosków formalnych – nie ustępował Bogusław Dębski i dodał, że skoro ogłosił przerwę, to składanie wniosków formalnych jest niemożliwe.

Przewodniczący: Opinie muszą być

Gdy mimo to radni opozycji protestowali, żądając przegłosowania wniosku Karola Pileckiego, Dębski odparł, że nie ma takiego obowiązku.
- Panie przewodniczący, proszę wyłączyć głos, bo panowie robią rozróbę – zaproponował marszałek Kosicki, na co Dębski odparł, że nie ma takiej możliwości.

- Proszę spowodować, jako osoby rządzące w kraju, żeby minister infrastruktury, w przewidzianym czasie (a ten czas to dwa tygodnie), mógł nam dostarczyć te opinie. I tyle – zakończył przewodniczący Dębski.

Czytaj również:

Pilecki: Tu podwyżka, a tu bilbordy

O komentarz do przebiegu sesji poprosiliśmy szefa klubu radnych KO:

- Po pierwsze, PiS skompromitował się tymi podwyżkami za egzaminy na prawo jazdy i nie wie teraz, jak wybrnąć z tej sytuacji. Poza tym, tak się złożyło, że propozycje podwyżek za egzamin na prawo jazdy są połączone z kampanią bilbordową, właśnie za te pieniądze. A na bilbordach są twarze marszałka i dyrektora białostockiego WORD-u. Ale w dzisiejszej decyzji przewodniczącego jest jeszcze drugie dno - oznajmił Karol Pilecki.

Wniosek leży w biurze

Jak bowiem stwierdził, przewodniczący Dębski stronniczo prowadził poprzednią sesję sejmiku: przerywał radnym wypowiedzi, nie pozwalał dojść do głosu i ciągle wygłaszał swoje opinie. Takie zachowanie spowodowało złość i zawód po stronie radnych opozycji.

Czytaj również:

- Dlatego bez dyskusji radni podpisali wniosek – który leży w biurze sejmiku - o odwołanie przewodniczącego Dębskiego. Przykro teraz patrzeć, jak przewodniczący nie chce dać się zweryfikować. Nam nie chodzi o tę funkcję, ten wniosek to wyraz niezadowolenia. Nie zamierzaliśmy powoływać nikogo innego na tę funkcję, tymczasem przewodniczący dokonuje obstrukcji. To źle wygląda – podkreślił szef klubu radnych KO.

Dodał, że wniosek o odwołanie Dębskiego podpisało 16 radnych opozycji i niektórzy niezrzeszeni (w tym Stanisław Derehajło i Grzegorz Kapica). To zaś w 30-osobowym sejmiku oznacza większość, minimalną, ale jednak. Wniosku nie poparł Sławomir Nazaruk, który – według nieoficjalnych informacji –­ ma walczyć o sejmik z listy PiS.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny