Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galeria Arsenał. Prezydent ogłosił konkurs na dyrektora. Bo musiał

(dor), (art)
Mam takie poczucie, że jeszcze mogę zrobić coś sensownego - mówi Monika Szewczyk, dyrektor Galerii Arsenał od 1990 roku
Mam takie poczucie, że jeszcze mogę zrobić coś sensownego - mówi Monika Szewczyk, dyrektor Galerii Arsenał od 1990 roku Andrzej Zgiet
Prezydent Białegostoku 19 sierpnia ogłosił konkurs na dyrektora Galerii Arsenał. Musiał tak zrobić, bo minister kultury Piotr Gliński, nie zgodził się na przedłużenie umowy bez konkursu.

Tadeusz Truskolaski chciał, żeby Monika Szewczyk, która nieprzerwanie szefuje Galerii Arsenał od 1990 roku, nadal kierowała tą miejską placówką. Na to potrzeba było zgody ministra kultury. Piotr Gliński nie zgodził się. Stwierdził, że należy przeprowadzić konkurs. Bo „obsadzenie stanowiska dyrektora instytucji kultury w drodze konkursu stanowi najpełniejszą realizację konstytucyjnej zasady korzystania z praw publicznych”.
Informacja o tym pojawiła się na początku maja. Wiceprezydent Rafał Rudnicki napisał wówczas na Twitterze, że decyzja ministra „w stosunku do szefowej jednej z najlepszych i najbardziej docenianych galerii sztuki współczesnej w Polsce” jest kompletnie niezrozumiała i niemerytoryczna.

– Wpis wiceprezydenta odczytuję jako komentarz polityczny. Konkurs jest czymś naturalnym w większości instytucji. Przypomnę, że chociażby w szkołach przywróciliśmy obowiązkowe konkursy na dyrektorów i jakoś nikt z tego powodu nie płacze – komentował poseł PiS Dariusz Piontkowski.

Kontrakt Moniki Szewczyk kończy się 31 grudnia, dlatego prezydent właśnie ogłosił konkurs.

– Oczywiście, że w nim wystartuję – mówi nam Monika Szewczyk, dyrektor Galerii Arsenał. – Wydaje mi się, że mam jeszcze coś do zrobienia. Galeria organizuje około 20 wystaw rocznie – nie tylko w swoich dwóch siedzibach w Białymstoku, lecz również w kraju i za granicą.

Chętni na fotel dyrektora wykazać się muszą co najmniej 10-letnim stażem pracy, w tym pięcioma latami na stanowisku kierowniczym w instytucjach kultury lub organizacjach związanych z kulturą, oraz znajomością sztuki. Preferowane też będzie wykształcenie z zakresu historii sztuki, humanistyczne i artystyczne.
Kandydaci mogą składać swoje oferty do 30 września w departamencie kultury Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Przewidywany termin rozpatrzenia złożonych ofert ustalono na 31 października. Galeria Arsenał jest instytucją miejską, więc konkurs przeprowadzi miasto. W skład komisji wejdzie co prawda dwóch przedstawicieli ministra, jednak większości mieć nie będą. Trzech przedstawicieli wyznaczy bowiem miasto, dwóch załoga galerii i tyle samo stowarzyszenia twórcze.

– Myślmy pozytywnie, czyli że mamy demokrację i wygra najlepszy –kwituje wieść o konkursie Monika Szewczyk.

Galeria Arsenał

Działalności wystawienniczej towarzyszy intensywnie rozwijany program edukacyjny – Plac Zabaw Arsenał – który na różnych poziomach i różnymi językami mówi o sztuce najnowszej. Projekty realizowane w ramach programu uczą dialogu ze sztuką i prezentują ją jako platformę negocjowania ważnych społecznie zagadnień. W proces edukacyjny często zaangażowani są artyści, a w ramach warsztatów przez nich prowadzonych powstają nowe prace. Istotną częścią działań edukacyjnych jest udostępnianie najbardziej znaczących zjawisk sztuki współczesnej osobom z niepełnosprawnościami słuchu i wzroku.

Ważnym elementem aktywności Galerii jest działalność wydawnicza. Instytucja realizuje katalogi i inne publikacje do większości prezentowanych wystaw.

Galeria Arsenał podejmuje wielorakie działania popularyzujące kulturę współczesną, m.in. dyskusje panelowe, wykłady, seminaria, konferencje, koncerty, promocje książek czy pokazy filmowe. Od kilku lat organizuje także Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci z bogatym programem warsztatów dla najmłodszych.

Wizytówką Galerii Arsenał jest Kolekcja II. Gromadzony od 1992 roku zbiór prezentuje najważniejsze zjawiska w sztuce polskiej, odzwierciedla ślady przemian, jakie zachodziły w kulturze po okresie transformacji ustrojowej. Jednocześnie – z racji programu Galerii – obrazuje również najważniejsze tendencje w sztuce współczesnej Białorusi, Ukrainy, Czech czy Armenii. Obecnie na Kolekcję II składa się około 250 pozycji: malarstwo, obiekty, instalacje, wideo, fotografie, rysunek i prace efemeryczne – idee. Zbiory znajdują się pod stałą opieką konserwatorską, zostały opisane i zdigitalizowane. Na temat Kolekcji II ukazał się szereg tekstów krytycznych, a Podlaskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych wydało dwie książki jej poświęcone.

Białostocki reżyser Krzysztof Garbaczewski - wystawa monograficzna w Galerii Arsenał

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny