MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podlascy badacze sprawdzili, dlaczego odchodzimy od Kościoła. Jednym z powodów jest poczucie bezpieczeństwa

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Sekularyzacja jest związana z poziomem bezpieczeństwa w społeczeństwie. To jeden z wniosków płynących z prac międzynarodowej grupy badaczy. Proces zeświecczenia społeczeństw badany był pod kierownictwem prof. Konrada Talmonta-Kamińskiego z UwB.

Poznaliśmy efekty kilkuletnich badań "Religia, ideologia i prospołeczność: Symulowanie sekularyzacji społeczeństw". To polsko-norweski, interdyscyplinarny projekt badawczy, który przez 3,5 roku realizowany był przez międzynarodowy zespół pod kierownictwem prof. Konrada Talmonta-Kamińskiego z Zakładu Socjologii Poznawczej na Wydziale Socjologii.

Badacze poszukiwali odpowiedzi na pytanie, dlaczego w niektórych społeczeństwach postępuje zeświecczenie, czemu ich mieszkańcy coraz rzadziej identyfikują się z jakimikolwiek religiami, od czego zależą i do czego mogą prowadzić takie zmiany.

Badania przeprowadzano przy użyciu różnych empirycznych i eksperymentalnych metod, a ich celem było opracowanie symulacji komputerowych różnych aspektów sekularyzacji.

- Wykonaliśmy modele indywidualnych osób. Wzięliśmy pod uwagę ważne dla zjawiska zmienne i modelowaliśmy je komputerowo. Później te osoby umieszczaliśmy w modelu wieloagentowym - w sztucznym społeczeństwie - mówi prof. Talmont-Kamiński.

Wszelkie niezbędne obliczenia przeprowadzono na Thorze - specjalnie zakupionym do projektu systemie komputerowym o ogromnej mocy obliczeniowej, zlokalizowanym w Centrum Obliczeniowym Uniwersytetu w Białymstoku.

Wyniki badań pokazują, że proces sekularyzacji wygląda bardzo podobnie w różnych społeczeństwach, także poza Europą i poza krajami chrześcijańskimi. W Polsce trwa już co najmniej od lat 40. XX wieku. Badacz wspomina także o obecnej w naszym kraj "rozmytej wierności".

- W Polsce mamy zjawisko katolicyzmu kulturowego. Osoby mówią że są katolikami, ale nie chodzą do kościoła. Religia nie ma wielkiego znaczenia w ich życiu codziennym - przyznaje profesor.

Okazuje się też, że proces sekularyzacji jest ściśle związany z poczuciem bezpieczeństwa w społeczeństwie.

- Chodzi o kwestie zdrowia, finansów, pracy... Te osoby widzą swoją przyszłość bez wysokiego poziomu niepokoju. Ogromną rolę grają tu instytucje publiczne, które zapewniają ten wysoki poziom bezpieczeństwa w większości społeczeństw rozwiniętych.

Projekt "Religia, ideologia i prospołeczność: Symulowanie sekularyzacji społeczeństw" dostał dofinansowanie w wysokości 1,2 mln euro z Norweskiego Instrumentu Finansowego. Zostało uzyskane w konkursie GRIEG, którego operatorem jest Narodowe Centrum Nauki.

Zobacz też:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny