Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chóry opanowały Pałac Branickich! W weekend w Aula Magna odbył się VII Międzynarodowy Konkurs Chóralny "Cantu Gaudeamus"

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Weekend upływał pod znakiem muzyki chóralnej. W Aula Magna Pałacu Branickich rozegrała się swoista bitwa na głosy w ramach  VII Międzynarodowego Konkursu Chóralnego "Cantu Gaudeamus"
Weekend upływał pod znakiem muzyki chóralnej. W Aula Magna Pałacu Branickich rozegrała się swoista bitwa na głosy w ramach VII Międzynarodowego Konkursu Chóralnego "Cantu Gaudeamus" Wojciech Wojtkielewicz
Weekend w Białymstoku należał do muzyki chóralnej. Rozbrzmiewała ona w sobotę i niedzielę w Aula Magna Pałacu Branickich podczas odbywającego się właśnie tam VII Międzynarodowego Konkursu Chóralnego "Cantu Gaudeamus", któremu patronujemy! Posłuchać można było 10 chórów z Polski i ze świata w repertuarze obejmującym utwory muzyki współczesnej i sakralnej.

Do przesłuchań konkursowych zostało zakwalifikowanych 10 zespołów z kraju i zagranicy - Litwy i Łotwy. Ich występy oceniało międzynarodowe jury, któremu przewodniczył doc. Eriks Esenvalds, jeden z najpopularniejszych kompozytorów muzyki chóralnej na świecie. W składzie znaleźli się również prof. dr hab. Wioletta Miłkowska i prof. Rolandas Daugela.

- Poziom tegorocznej edycji konkursu jest całkiem wysoki i wyrównany - mówi prof. dr hab. Anna Moniuszko, dyrektor konkursu. - Bardzo nas cieszy, że zespoły które przyjeżdżają na konkurs prezentują tak wysoki poziom. Jestem bardzo ciekawa, jak wypadną noty jury.

Jury będzie oceniało uczestników biorąc pod uwagę różne wytyczne

Anna Moniuszko dodaje, że jury oceniać będzie uczestników biorąc pod uwagę intonację, czyli to jak czysto chór wykonuje dany utwór. Druga kwestia to zgodność stylistyczna z epoką w której powstał utwór, gdyż każda epoka niesie ze sobą pewne wymogi wykonawcze. I w końcu jurorzy zwrócą też uwagę na ogólne artystyczne wrażenie oraz dobór programu i to czy wszystko razem stworzy atrakcyjną całość.

- Udział w tym konkursie bierzemy po raz pierwszy - mówi Ivan Vrublevskyi, dyrygent chóru Limanovum przy Limanowskim Domu Kultury. - Ale znaliśmy go już wcześniej, wiemy, że jest na bardzo wysokim poziomie. Dla nas wyróżnieniem jest już samo to, że się zakwalifikowaliśmy. W sobotę braliśmy udział w kategorii muzyka współczesna i śpiewaliśmy współczesne opracowanie polskich pieśni ludowych, a w niedzielę prezentujemy utwory sakralne. Nastroje chóru są fantastyczne! W przygotowanie naszych występów włożyliśmy mnóstwo pracy i cieszymy się, że mogliśmy to pokazać. Wszyscy chórzyści mają dużo energii i chęci by zaprezentować to, nad czym tak długo pracowaliśmy.

Warsztaty chóralne przy pełnej sali

Konkurs to też otwarte warsztaty chóralne z przewodniczącym jury, Eriksem Esenvaldsem.

- Eriks Esenvalds to jeden z najbardziej popularnych kompozytorów na świecie jeśli chodzi o muzykę chóralną - zapewnia Anna Moniuszko. - Warsztaty odbyły się przy pełnej sali. Eriks Esenvalds włączał do śpiewu wszystkich uczestników, co dało nam poczucie międzynarodowej chóralnej rodziny.

Wyniki konkursu poznamy w niedzielę po południu. Więcej informacji można znaleźć na stronie cantugaudeamus.pl

Organizatorem imprezy jest Spółdzielnia ACTIVE GO!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny