Nasza Loteria

Białystok, Wasilków, Tykocin, Choroszcz, Supraśl i Łapy. Tam z okazji Wszystkich Świętych odbędą się kwesty na rzecz ratowania zabytków

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Kwesta na Cmentarzu Farnym w Białymstoku
Kwesta na Cmentarzu Farnym w Białymstoku
Już po raz piąty na Cmentarzu Farnym odbędzie się wielka kwesta. Datki na renowację zabytkowych nagrobków w dniu Wszystkich Świętych będzie zbierało 120 osób. Tradycyjnie zbiórki będą też na nekropoliach w Łapach, Tykocinie, Wasilkowie, Choroszczy i Supraślu.

Co roku nasza kwesta cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Bo świadczą o tym wpłaty. W 2015 roku kiedy debiutowaliśmy uzbieraliśmy 15 tysięcy złotych, a rok temu - 27 tysięcy złotych. Mierzę to skalą zaufania do idei ochrony starego Cmentarza Farnego - mówi Elżbieta Kozłowska-Świątkowska z Międzynarodowego Stowarzyszenia Białostoczan.
Po raz piąty zaangażowała się w organizację kwesty na Cmentarzu Farnym. To najstarsza nekropolia rzymskokatolicka w mieście. Założył ją w 1886 roku ksiądz Wilhelm Szwarce.

Kwesta odbędzie w dniu Wszystkich Świętych, od godz. 10 do 16. W tym roku datki będzie zbierało 120 osób. Jak co roku z puszkami pojawią się też muzealnicy, historycy, artyści. Będą kwestować białostoccy aktorzy: Ryszard Doliński i Jolanta Borowska.

Białystok: Wszystkich Świętych 2019. Jak kursują autobusy? O...

Pieniądze będą zbierali również członkowie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, Międzynarodowego Stowarzyszenia Białostoczan, esperantyści, seniorzy, harcerze, leśnicy z Nadleśnictwa Dojlidy i Nadleśnictwa Supraśl oraz żołnierze z 18.Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Na cmentarzu spotkamy też ubranych w stroje z epoki rekonstruktorów.

- Zgłosili się też lekarze, adwokaci, studenci, emeryci, osoby pracujące, czyli ludzie wszystkich stanów i dobrej woli, dla których ta idea jest naprawdę ważna - wymienia Elżbieta Kozłowska-Świątkowska

Przypomina, że podczas czterech ostatnich kwest na Cmentarzu Farnym udało się zebrać 92 tys. zł. Dzięki temu odrestaurowano 24 nagrobki.

- To dużo i mało, bo potrzeby są nieprzeliczalne - przyznaje Elżbieta Kozłowska - Świątkowska. I przypomina, że udało się odnowić nagrobki m.in. Rocha Paszkowskiego (walczył w powstaniu styczniowym, był zesłany na Syberię) bohaterskiego harcerza Zenka Borowskiego, Bronisławy Woźnickiej, założycielki prywatnej szkoły powszechnej i gimnazjum w Białymstoku. Odrestaurowano też nagrobki rodziny Skwarkowskich (wspierali powstańców styczniowych, byli organizatorami życia polskiej społeczności w Białymstoku) a także Jadzi i Stasia Znajewskich z 1898 roku.

- Zgłosił się do nas Instytut Pamięci Narodowej, który ma olbrzymi wkład w odrestaurowanie nagrobka Adolfa Białokoza, który po wybuchu powstania styczniowego pełnił funkcję naczelnika Białegostoku. To jest bardzo cenne. Stowarzyszenie Grupa Wschód odnowiło kwatery żołnierzy walczących w 1920 i 1939 roku - opowiada Elżbieta Kozłowska - Świątkowska.

Czytaj też: Białystok. Odnowiono pomnik powstańca z 1863 roku

Pieniądze z tegorocznej zbiórki w pierwszej kolejności zostaną przeznaczone na ochronę najcenniejszych starych zabytków.

Jak co roku odbędą się też kwesty na cmentarzach w regionie. Łapskie Towarzystwo Regionalne już po raz dziewiąty będzie zbierało pieniądze na renowację zniszczonych i zabytkowych nagrobków znajdujących się na cmentarzu w Łapach. Kwesta odbędzie się w dniu Wszystkich Świętych od godz. 8 do 15.

- Zapraszamy wszystkich byłych i obenych burmistrzów Łap, radnych, młodzież, wolontariuszy, ochotników straży pożarnej, społeczników oraz pracowników łapskich instytucji - wylicza Dorota Kondratiuk z Łapskiego Towarzystwo Regionalne, które za organizację kwesty "Ocalmy od zapomnienia" zostało nagrodzone w Wojewódzkim Konkursie Inicjatywa Społeczna Roku 2019.

Tradycyjnie odbędzie się też kwesta na rzecz zabytkowej nekropolii w Wasilkowie.

- Zaczynamy w piątek o godzinie 8.3o. Akcja potrwa do niedzieli w godzinach 9 - 18. Biorą w niej udział harcerze, ludzie dobrej woli, radni, strażacy. Będą zbierane datki na dalsze prace prowadzone na cmentarzu - informuje Sebastian Ptaszyński, który wspólnie z proboszczem parafii Przemieniania Pańskiego ks. Janem Pochodowiczem organizuje zbiórkę.

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tykocińskiej, Teatr Amatorski z Tykocina, Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego w dniach 1 – 3 listopada przeprowadzi kwestę na rzecz ratowania zabytków cmentarza parafialnego.

Kwesty odbędą się także na cmentarzach w Supraślu i Choroszczy.

Zobacz: Kwesta na Cmentarzu Farnym. Chcą ratować zabytkowe nagrobki od zapomnienia

Cmentarz Farny. Kwesta na renowację zabytkowych nagrobków

Cmentarz Farny. Kwesta na renowację zabytkowych nagrobków (zdjęcia)

Trzeba pamiętać o naszych bohaterach - mówił Paweł Siwak. W środę malował łańcuch otaczający kwaterę wojskową. Pomagała mu córka Ola. W głębi na zdjęciu Szymon Konopka

Członkowie Grupy Wschód odnawiają zapomniane nagrobki żołnie...

Tu oglądasz: Wszystkich Świętych 2018 na cmentarzu ewangelickim i na cmentarzu św. Rocha

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny