Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwesta na Cmentarzu Farnym. Chcą ratować zabytkowe nagrobki od zapomnienia

Julita Januszkiewicz
Naszym obowiązkiem jest ratowanie nekropolii, jej nagrobków  - mówi Elżbieta Kozłowska-Świątkowska z Międzynarodowego Stowarzyszenia Białostoczan
Naszym obowiązkiem jest ratowanie nekropolii, jej nagrobków - mówi Elżbieta Kozłowska-Świątkowska z Międzynarodowego Stowarzyszenia Białostoczan Anatol Chomicz
Już po raz trzeci na Cmentarzu Farnym odbędzie się wielka kwesta. Datki na renowację zabytkowych nagrobków w dniu Wszystkich Świętych będzie zbierało 120 osób. To m.in. artyści, historycy, społecznicy

Cmentarz Farny jest historią tego miasta, czyli naszą spuścizną. Jest więc naszym obowiązkiem ratowanie nekropolii – mówi Elżbieta Kozłowska-Świątkowska z Międzynarodowego Stowarzyszenia Białostoczan.

Po raz trzeci zaangażowała się w organizację kwesty na Cmentarzu Farnym. To najstarsza nekropolia rzymskokatolicka w mieście. Założył ją w 1886 roku ksiądz Wilhelm Szwarce.

Kwesta odbędzie w Dniu Wszystkich Świętych, od godz. 10 do 16. – Cmentarz Farny jest naszym wspólnym dziedzictwem. Jest świadectwem naszej społecznej tożsamości i trzeba o niego dbać. A kwesta jest jedną z takich form. Dzień Wszystkich Świętych skłania do takiego współdziałania – podkreśla Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Od początku wspiera zbiórkę.

Zresztą, nie tylko on. W tym roku datki będzie zbierało 120 osób. Wśród nich m. in. harcerze, esperantyści, lekarze, prawnicy, wykładowcy.

– Zgłosili się młodzi harcerze, którzy poświęcają swój czas. Uczymy ich patriotyzmu, szacunku. Chcemy zachować pamięć o tych, którzy w Białymstoku pracowali, tworzyli i służyli dla dobra naszego regionu – mówi hm. Andrzej Bajkowski z ZHP Chorągwi Białostockiej.

Jak co roku z puszkami pojawią się też muzealnicy, historycy, artyści. Będą kwestować białostoccy aktorzy: Jolanta Borowska i Ryszard Doliński. Na cmentarzu spotkamy także ubranych w stroje z epoki m.in. członków Koła Żołnierzy 10 Pułku Ułanów Litewskich i Ich Rodzin, rekonstruktorów z Grupy Wschód.

– Żeby uratować zabytki od zniszczenia, by pamięć o białostoczanach nie zaginęła – mówi Andrzej Bieluczyk z Grupy Wschód. On oraz inni pasjonaci historii wcześniej odnawiali zapomniane nagrobki żołnierzy na Cmentarzu Farnym.

Na Cmentarzu Farnym pochowanych jest wielu znanych białostoczan.

To m.in. Józef Karol Puchalski, pierwszy prezydent Białegostoku, Konstanty Kosiński, działacz społeczny, dziennikarz oraz Irena Białówna, zasłużona dla naszej pediatrii. Jest też grób znanej rodziny Zbirohowskich-Kościów.

Zbiórki organizowane są już od dwóch lat.

Fakty

W 2015 roku zebrano 15 tys. zł. Przed rokiem – już 24 tys. W sumie odremontowano za te pieniądze aż 11 nagrobków, m.in. Marii Gawryluk, Ferdynanda Ginelli, Jadwigi Choroszuchy i Jana Gronowskiego.

Kwesta na cmentarzu farnym - Białystok

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny