Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aż 118 ikon miniaturowych do obejrzenia w Muzeum Ikon w Supraślu

Alicja Olchanowska
Alicja Olchanowska
- Mam nadzieję, że rozpiętość warsztatowa, stylistyczna, jak i ciekawość wizerunków określonych świętych zachęci was, abyście odwiedzili Muzeum Ikon w Supraślu - mówi Ewa Zalewska, kierownik Muzeum Ikon w Supraślu.
- Mam nadzieję, że rozpiętość warsztatowa, stylistyczna, jak i ciekawość wizerunków określonych świętych zachęci was, abyście odwiedzili Muzeum Ikon w Supraślu - mówi Ewa Zalewska, kierownik Muzeum Ikon w Supraślu. Muzeum Ikon w Supraślu/Facebook
- Wystawa "Mali Orędownicy" zawiera naprawdę ciekawe i unikatowe przykłady ikony miniaturowej - zachęca Ewa Zalewska, kierownik Muzeum Ikon w Supraślu. Wykorzystano zabytki z dwóch kolekcji prywatnych oraz ze zbiorów własnych Muzeum Ikon w Supraślu Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Wernisaż wystawy odbył się 16 kwietnia w formule online, na Facebooku Muzeum Ikon w Supraślu.

Zabytki prezentowane podczas wystawy "Mali Orędownicy" datowane są na okres od XVII do XX wieku. Pochodzą głownie z Rosji, Grecji i są też ikony z Bałkanów. Autorami scenariusza i kuratorami wystawy są Katarzyna Antonowicz i Piotr Sawicki.

- Celem, jaki nam przyświecał kiedy organizowaliśmy wystawę, było ukazanie ikony w trochę szerszym kontekście. Powszechnie wiadomo, że ikona kojarzy się przede wszystkim z świątynią, cerkwią, przestrzenią liturgiczną, ale nie tylko. Ikony można było spotkać też w domach - tłumaczy Piotr Sawicki.

Święty kąt, zwany również pięknym (krasnym) kątem. znajdował się w północno wschodniej lub wschodniej części izby. W tym miejscu umieszczano ikony większych rozmiarów, najbardziej okazałe, nierzadko przedstawiające patronów swoich przodków. Jak zauważa Piotr Sawicki, obecność ikon w domostwie warunkowała odpowiednie zachowanie chrześcijanina.

- Kiedy gość wchodził do izby, pierwszą czynnością jaką musiał wykonać było udanie się w kierunku świętego kąta i oddanie czci ikonom. Dopiero później można było przywitać resztę domowników i gospodarza - dodaje kurator wystawy.

Najmniejszym eksponatem na wystawie "Mali Orędownicy" jest ikona przedstawiająca wprowadzenie Matki Bożej do Świątyni. Ma zaledwie 3x5 cm i powstała najprawdopodobniej w jednym z warsztatów w Nowogrodzie.

Wizerunki świętych, którzy najczęściej byli portretowani na tego rodzaju malowidłach to m.in. św. Mikołaj (patron marynarzy, chronił także domostwo przed pożarem), św. Bonifacy (jego obecność pomagała cierpiącym na bóle gardła) czy św. Jan Chrzciciel, który potrafił złagodzić ból głowy.

Wystawa ikon miniaturowych "Mali Orędownicy" liczy 118 zabytków. Wernisaż wystawy odbył się 16 kwietnia online na Facebooku Muzeum Ikon w Supraślu Oddział Muzeum Podlaskiego. Miniaturowe ikony będzie można oglądać do 1 grudnia.

- Mam nadzieję, że rozpiętość warsztatowa, stylistyczna, jak i ciekawość wizerunków określonych świętych zachęci was, abyście odwiedzili Muzeum Ikon w Supraślu - mówi Ewa Zalewska, kierownik Muzeum Ikon w Supraślu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny