ATB. Matki. Agata Kucińska wyreżyserowała spektakl dyplomowy...

  ATB. Matki. Agata Kucińska wyreżyserowała spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Sztuki Lalkarskiej (zdjęcia, wideo)

  Zdjęcie autora materiału

  Jerzy Doroszkiewicz

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Agata Kucińska wyreżyserowała spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Sztuki Lalkarskiej. Piotr Rowicki pisząc „Matki” stworzył opowieść o trudnych relacjach pomiędzy dziećmi i matką – od narodzin po nieuniknioną śmierć.
  ATB. Matki. Agata Kucińska wyreżyserowała spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Sztuki Lalkarskiej
  1/73
  przejdź do galerii

  ATB. Matki. Agata Kucińska wyreżyserowała spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Sztuki Lalkarskiej ©Jerzy Doroszkiewicz

  Agata Kucińska reżyserując „Matki” nie dała studentom IV roku Wydziału Sztuki Lalkarskiej wiele wytchnienia. Bo już na samym początku wszyscy biorą udział w pomysłowej pantomimie symbolizującej trud naturalnego porodu. I co ważne – nie jest to tylko ćwiczenie gimnastyczne, ale znajdzie uzasadnienie w finale. Ale to dopiero preludium. Bo na scenę szybko wyjeżdża szpitalne łóżko i widzowie dowiadują się, że leżąca na nim lalka to matka po wylewie. Studenci lalkarstwa często ożywiają formę. W spektaklu „Matki” grają aparaturę medyczną z OIOM-u. A czemu nie.

  Zobacz galerię

  Piotr Rowicki w znakomitym tekście posługuje się wszelkiego rodzaju cytatami, odniesieniami, i nie szuka ich w świecie anglosaskim, tylko w Polsce, tu i teraz. A Agata Kucińska żongluje jego pomysłami, okadzając niektóre scenki oparami przezabawnego absurdu. A studenci dwoją się i troją, śpiewając, czy będąc wciąż widocznymi postaciami drugiego planu. Mamy tu i parodię programu popularno-naukowego, i kawałek psychodramy, zabawę w głuchy telefon, czy wreszcie brawurową scenę próby unowocześnienia i odmłodzenia cielesnej powłoki matki za pomocą zabiegów rodem z jakiegoś pokazu chippendalesów.

  Ale to w końcu spektakl dyplomowy studentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej. I lalek w nim mamy zatrzęsienie. Wszystko za sprawą niezwykle pomysłowej scenografii Anny Chadaj. Matka jest miękka, można ją rozkładać na czynniki pierwsze, czasem się powiększa, czasem – jak po rewelacyjnej scenie, kiedy dzieciaki zawisają u jej piersi i wysysają życiodajne mleko, gwałtownie się kurczy. Studentki na zmianę animują lalkami, ale to nie koniec. Studenci będą też mieli do zagrania scenę matczynych pogaduszek z lalkami stolikowymi, a imiona ich dzieci – m.in. Jezus i Jessica i przypisane im i ich matkom role, wywołują na widowni paroksyzmy śmiechu. Bo dramaturg Piotr Rowicki słuch językowy ma, Polskę czuje i obserwuje, także tę z forów internetowych, i umie ją przełożyć na scenę.

  1 »

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Porannego za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Porannego za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

  Oto lista najbardziej popularnych ginekologów - Białystok, woj. podlaskie

  Oto lista najbardziej popularnych ginekologów - Białystok, woj. podlaskie