Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artyści i ludzie kultury wyróżnieni. Marszałek Artur Kosicki wręczył nagrody jedenastu podlaskim twórcom!

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Swoje życie poświęcają kulturze. To podlascy twórcy z różnych dziedzin, m.in. z zakresu literatury, filmu, teatru, muzyki i folkloru. We wtorek, 5 grudnia, jedenastu podlaskich twórców otrzymało nagrody. Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał bowiem doroczne nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Nagrody wyróżnionym wręczali marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki oraz wicemarszałek Marek Olbryś.

- Wszystkim laureatom tegorocznych nagród artystycznych serdecznie gratuluję - zapewnił marszałek Artur Kosicki. - Wielokrotnie powtarzałem, że pieniędzy na kulturę, którymi dysponuje Samorząd Województwa Podlaskiego jest coraz więcej.

Marszałek wyliczył, że na ten cel w 2017 roku wydano 60 mln zł, a w obecnym - już 140mln zł.

- Wspólnie z obecnym tu wicemarszałkiem Markiem Olbrysiem i radnymi województwa podlaskiego w 2024 roku planujemy, żeby to była kwota 240 milionów złotych – zapewnił Artur Kosicki.– Czymże jednak byłyby te pieniądze bez osób takich jak wy, którzy wiedzą jak je dobrze spożytkować? (...) Jesteście dumą i chlubą naszego regionu. Bez was nawet największe pieniądze nie miałyby żadnego znaczenia.

Podziękowania marszałka i zachęta do dalszych działań

Marszałek podziękował też wszystkim, którzy działają na rzecz rozwoju kultury w województwie i ochrony podlaskiej tradycji.

Jako pierwsza w gronie tegorocznych laureatów Nagród Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za sezon artystyczny 2022/2023 znalazła się Alina Niegierewicz. Od 20 lat kieruje męskim chórem „Kuranty”. Zespół wykonuje pieśni polskie, białoruskie i ukraińskie i jest wielokrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Białoruskiej w Białymstoku.

– Dziękuję za zauważenie mojej pracy - stwierdziła Alina Niegierewicz. - Jesteście marszałkami tak ogromnego obszaru, jakim jest Podlaskie, dlatego czuję się podwójnie zaszczycona, że moja praca, zaangażowanie i moje osiągnięcia zostały zauważone i nagrodzone tą naprawdę wielką, zaszczytną nagrodą.

Nagroda trafiła również do jednego z najbardziej znanych i popularnych współczesnych pisarzy białoruskich, historyka, autora kilkudziesięciu książek prozy beletrystycznej i dokumentalnej, poezji i esejów Uladzimira Arloua. Jego utwory tłumaczono na wiele języków, m.in. na polski, angielski, niemiecki, francuski, szwedzki, czeski, ukraiński czy litewski.

– To moja trzecia nagroda w Polsce, ale ta jest wyjątkowa, bo otrzymałem ją na Podlasiu, a to wyjątkowe miejsce dla nas, miejsce, w którym wielu Białorusinów w tych trudnych czasach dla naszego narodu znalazło schronienie i przystań – podkreślał artysta.

Nagrody otrzymali również:

  • Kapela Kurpiowska
  • Oskar Lasota
  • Damian Balcer
  • Tomasz Robert Paduch
  • Zespół Mażoretek ,,SHOCK” działający przy Hajnowskim Domu Kultury
  • Piotr Ostrowski
  • Chór Młodzieżowy parafii katedralnej pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku
  • Halina Poźniakowska
  • Erazm Stefanowski.

W tym roku łączna kwota przeznaczona na Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury to 110 tys. zł. Każdy z laureatów otrzyma po 10 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty