MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie szkół i placówek branżowych otrzymają stypendia. Do podlaskich placówek trafi łącznie 17,3 mln zł

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Już niedługo uczniowie szkół i placówek branżowych działających w województwie podlaskim będą mieli szasnę zdobyć stypendium o wysokości 6 tys. zł. Nabór rusza w czerwcu.
Już niedługo uczniowie szkół i placówek branżowych działających w województwie podlaskim będą mieli szasnę zdobyć stypendium o wysokości 6 tys. zł. Nabór rusza w czerwcu. Mateusz Duchnowski/UMWP
Już niedługo uczniowie szkół i placówek branżowych działających w województwie podlaskim będą mieli szasnę zdobyć stypendium o wysokości 6 tys. zł. Nabór rusza w czerwcu.

Stypendia przyznawane będą przez Zarząd Województwa Podlaskiego za osiągnięcia edukacyjne. W naborze mogą wziąć udział uczniowie szkół prowadzących kształcenie zawodowe z województwa podlaskiego. To:

  • pięcioletnie technikum
  • trzyletnia branżowa szkoła I stopnia
  • dwuletnia branżowa szkoła II stopnia

– Chcemy w was inwestować i to już się dzieje. Wierzę w wasze ambicje, wierzę w was wszystkich, wiem, że jesteście ambitni, że jesteście kreatywni, po prostu to pokażcie – apelował do uczniów Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego, który pojawił się Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku, by opowiedzieć młodzieży i ruszającym w czerwcu naborze.

Aby w nim uczestniczyć, należy mieć średnią ocen co najmniej 4,20 oraz najwyższe wyniki z co najmniej dwóch przedmiotów zawodowych.

–Starajcie się, bo to są pieniądze, które mają pomóc wam w waszym rozwoju. To wy jesteście przyszłością tego regionu, dlatego ważne, żebyście z tego korzystali – mówił Artur Kosicki.

Projekt realizowany będzie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021–2027.

– Korzystamy ze środków europejskich, których dysponentem jest urząd marszałkowski. Wzbogacamy naszą bazę, nasze pracownie są ładniejsze. Korzystaliśmy także ze szkoleń miękkich – mówił Zdzisław Wilczko, prezes Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku.

Mowa tu o dwufunduszowym projekcie „Z Dobrym Zawodem w dorosłość”. ZDZ w Białymstoku na realizację projektu otrzymał 2,6 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. W jego ramach przeprowadzono m.in. warsztaty z komunikacji, pracy w zespole, przedsiębiorczości, kreatywności, programowania oraz zajęcia językowe. Zorganizowano staże i szkolenia zawodowe.

– Ta część polegała na podnoszeniu kwalifikacji uczniów, ale też nauczycieli poprzez warsztaty, profesjonalne szkolenia, wizyty u pracodawców, więc naprawdę skorzystaliśmy wszyscy, szczególnie uczniowie – mówiła Kamila Janicka, dyrektor ZDZ w Białymstoku.

W ramach projektu otworzono nowy kierunek nauczania – grafikę cyfrową. Budynek szkoły dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Powstały dwie nowe i w pełni doposażone pracownie.

Zobacz też:

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny