14. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka 2019. Dokładny program (zdjęcia)

(dor)
14. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka 2019 przedstawił dokładny program. Od lewej: Krzysztof Sienkiewicz, Maciej Rant, Grażyna Dworakowska, Monika Piskurewicz
14. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka 2019 przedstawił dokładny program. Od lewej: Krzysztof Sienkiewicz, Maciej Rant, Grażyna Dworakowska, Monika Piskurewicz Jerzy Doroszkiewicz
14. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka 2019 już w grudniu. Tematem przewodnim jest jest kosmos i jego tajemnice. Festiwal będzie promowała Wielka Żubrzyca.

- To edycja w kosmicznej odsłonie, ale jednocześnie bardzo blisko tego, co się dzieje, bo czasem na ziemi jest większy kosmos niż wśród gwiazd – zapowiada Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury. - Starzy i nowi przyjaciele, którzy się pojawią, zakochani w filmie krótkometrażowym, muzyce, sztukach pięknych i międzynarodowa obsada jurorów i dziennikarzy już na starcie gwarantują wysoki poziom. W konkursach bierze udział 107 filmów, będą wystawy i muzyka.

- Żubroffka to kolektyw fantastycznych ludzi i pozytywnej energii, którą kumulujemy w Białymstoku i na Podlasiu, bo pokazy odbywają się w całym regionie – dodaje Maciej Rant, szef Działu filmowego BOK-u. - I tłumaczy, że symboliczny kosmos to też szansa ucieczki od tego, co się dzieje złego na ziemi, naukowcy i miliarderzy pracują nad tym, żeby przenieść życie ludzi w kosmos, ale dla nas kosmos to przede wszystkim szansa na spojrzenie na Białystok, Polskę, świat, jego problemy z perspektywy orbity okołoziemskiej i zmienili swoje postrzeganie na świat. Program tak skonstruowaliśmy, by nie zamiatać niektórych rzeczy pod dywan. W dodatkowych pokazach poruszymy bardzo dużo ważnych problemów społecznych, będą krótkie filmy o nienawiści czy Rainbow Shorts. Chcemy te problemy pokazywać i o nich na Żubroffce rozmawiać.

14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA odbędzie się od 4 do 8 grudnia 2019 roku w Białymstoku i regionie. Festiwal jest marką samą w sobie – to największe tego typu wydarzenie w tej części Europy! ŻUBROFFKA od kilkunastu lat buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem, dzięki czemu w Białymstoku i na Podlasiu spotyka się twórcza energia z całego świata.

Tematem przewodnim tegorocznej ŻUBROFFKI jest kosmos i jego tajemnice. Przestrzeń kosmiczna wydaje się bowiem z jednej strony możliwą drogą ucieczki przed coraz liczniejszymi zagrożeniami na Ziemi, a z drugiej – może stać się szansą na uwolnienie nowego potencjału.

Wyprawa w kosmos pozwala też zobaczyć świat z zupełnie innej, odświeżającej perspektywy.

Festiwalowy Żubr (autorstwa duetu Kijek/Adamski), zdekonstruowany podczas 13. ŻUBROFFKI, powraca – dzięki wyobraźni Michała Sochy – w nowej, kosmiczno-gwiezdnej odsłonie. Graficzka Izabela Sroka, w oparciu o wykreowane przez Michała Sochę projekty, stworzyła nową identyfikację wizualną festiwalu. Na początku grudnia warto więc przy dobrej pogodzie zerkać na nocne niebo, bo wszystko wskazuje na to, że rozbłyśnie tam nowa konstelacja – Wielka Żubrzyca!

Znakiem firmowym ŻUBROFFKI jest jej spektakularna, filmowo-muzyczna inauguracja. Tym razem Janus Rasmussen, farerski wokalista, kompozytor, producent i współtwórca legendarnego duetu Kiasmos zagra na żywo do duńskiego filmu SF z 1918 roku Misja na Marsa (Himmelskibet / A Trip to Mars). Będzie to niezwykła kosmiczna wyprawa na planetę, na której panuje miłość, piękno, dobro i pokój. Film już przed stu laty był manifestem sprzeciwu wobec okrucieństwa i bezsensu wojny i – jak się okazuje – nie stracił nic na swojej aktualności.

O nagrody w ośmiu konkursach powalczy 107 filmów! Krótkie metraże w dwóch konkursach krajowych (Studenci, Niezależni) i dwóch międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat) oceni międzynarodowe Jury w składzie: Juanita Onzaga (nagradzana na świecie kolumbijsko-belgijska reżyserka i operatorka, której film The Jungle Knows You Better Than You Do zdobył nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego na Berlin International Film Festival); Babis Makridis (grecki reżyser, którego filmy mają premiery na takich festiwalach, jak Sundance czy Rotterdam, a jego pełnometrażowa fabuła Litość jest najlepszym filmem 2019 roku według Greckiej Akademii Filmowej); Zbigniew Czapla (wielokrotnie nagradzany polski scenarzysta, reżyser, animator, malarz i grafik, przewodniczący stowarzyszenia ASIFA Poland); Sergei Kachkin (rosyjski producent, reżyser i operator, organizator Festiwalu Filmowego DOKer) oraz Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk (ukraiński reżyser i scenarzysta, którego film Sztangista podbił m.in. serca jurorów i publiczności 13. ŻUBROFFKI, zdobywając Grand Prix i Nagrodę Dzikiego Żubra).
Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, Jury przyzna również nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę.

Filmy w polskim konkursie Amatorzy oceni Młode Jury (białostoccy licealiści i studenci) pod przewodnictwem dziennikarza radiowej Trójki Ryszarda Jaźwińskiego.

Pozostałe trzy konkursy mają otwartą formułę dla twórców z Polski i zagranicy.
W konkursie Na skraju – film eksperymentalny i video-art filmy oceni jury w składzie: Aleksandra Czerniawska (pochodząca z Białegostoku artystka wizualna i psycholożka); Mihai Grecu (rumuński artysta i filmowiec eksperymentalny, którego prace prezentowane są m.in. na festiwalach w Locarno, Rotterdamie i Montrealu) oraz Wojtek Pustoła (polski artysta wizualny, autor filmów, rzeźbiarz i scenograf).
W konkursie Kids filmy ocenią najmłodsi widzowie ŻUBROFFKI, a w konkursie Music video – widzowie dorośli. Tradycyjnie już festiwalowa publiczność przyzna własną nagrodę – Dzikiego Żubra, której sponsorem jest firma DrTusz.

Po raz pierwszy w historii festiwalu swoje nagrody przyznają polscy i zagraniczni dziennikarze!
Jury polskich dziennikarzy: Magda Maksimiuk (dziennikarka filmowa współpracująca z amerykańskimi i polskimi mediami, a na stałe – z „KINEM” i magazynami „KMAG” i „Aktivist”), Błażej Hrapkowicz (krytyk filmowy, prezenter telewizyjny i radiowy, gospodarz programów „Kino Mówi” w Ale kino+ i „Hrapkowidz” w radiowej Czwórce) oraz Jakub Koisz (dziennikarz, krytyk i felietonista filmowy, publikował m.in. w „Magazynie Filmowym”, NaEkranie, „Kinie”, Film.org.pl czy „Twórczości”) – oceni filmy z dwóch konkursów międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat). Z kolei Jury dziennikarzy ze świata: Irena Kotelovich (białoruska krytyczka filmowa, dziennikarka kulturalna, autorka pisząca dla „Zvyazdy”), Flavia Dima (rumuńska krytyczka filmowa i dziennikarka, pisząca dla m.in. „Indiewire”, MUBI Notebook, „Kinoscope”, „Kinecko” i Film Menu) oraz Neil Young (angielski krytyk filmowy i kurator/programista, członek FIPRESCI i London Critics’ Circle; jego recenzje i relacje z festiwali regularnie pojawiają się m.in. w „The Hollywood Reporter”, „Sight & Sound”, „Tribune” i MUBI Notebook) – ocenią filmy w dwóch konkursach polskich (Studenci, Niezależni).

Dodatkowo, dzięki agentowi sprzedaży New Europe Film Sales, najbardziej obiecujący twórca z Europy Środkowej i Wschodniej, którego film zostanie zaprezentowany w konkursach Okno na Wschód, Studenci i Niezależni, otrzyma New Europe Talent Award i pojedzie na festiwal filmowy do Berlina.

W tym roku, podczas specjalnych pokazów filmowych, które odbędą się w 20 lokalizacjach w Białymstoku i na Podlasiu widzowie ŻUBROFFKI zobaczą m.in.: krótkie filmy o nienawiści, dokumentalne filmy z Kaukazu, AfroSzorty, szorty „tęczowe”, midnight shorts, wschodnie kino Sci-Fi, bałkańskie animacje wyreżyserowane przez kobiety, zaczarowane historie będące receptą na traumę, czy krótkie filmy z Białorusi. Głodnych sztuki nie tylko filmowej ucieszą też filmowe śniadania: słowackie, chilijskie i podlaskie.

ŻUBROFFKA to także energetyczne koncerty! Podczas wieczorów klubowych w FAMIE, o gorącą atmosferę zadbają: wierzący w „rave, hałas i odpowiedzialność” polski duet Tsvey; dominikański muzyk, artysta i filmowiec z Los Angeles Kelman Duran, zafascynowany brzmieniami wywodzącymi się z afrykańskich i afrokaraibskich diaspor (reggaeton, dancehall, gqom, kuduro i hip-hop); francuska producentka i wokalistka DJ COUCOU CHLOE, doceniana za swoje gęste, klubowe sety, interesująco łącząca zmysłowy wokal z pulsującymi i chłodnymi basami; DJ Fatima Ferrari, didżejka z Hagi o afgańskich korzeniach, za sprawą baile funk, dancehall, vogue i klubowych brzmień rodem z Jersey i Baltimore zmieniająca kontekst bliskowschodnich motywów.
W Klubie FAMA wystąpi też polsko-angolański duet Lua Preta, umiejętnie miksujący kuduro i afrohouse igqom; Nazira – didżejka z Ałma-Aty i promotorka kazachskiej podziemnej sceny klubowej; Nastya Muravyova – ukraińska didżejka, podbijająca europejskie kluby, która za dnia pracuje jako… stewardessa oraz DJ MKO i Dtekk – świetnie znany człowiek instytucja polskiej sceny elektronicznej, didżej i aktywista kultury.

Warsztaty filmowe dla widzów w różnym wieku oraz powstałe podczas nich realizacje to już tradycja ŻUBROFFKI! W tym roku inspiracją dla filmów stały się kosmos i futuryzm. Podczas warsztatów animacji „Aliens”, które poprowadzi rosyjska animatorka Svetlana Andrianova, dzieci stworzą filmy o innych światach. Z kolei węgierski animator Péter Vácz podczas warsztatów „Plastelinowe stwory w kosmosie” pokaże młodzieży, jak za pomocą aluminiowego drutu i kolorowej plasteliny tworzy się postacie, a potem je ożywia. Seniorzy będą mieli szansę na dokonanie zmian w swojej biografii za sprawą Agnieszki Elbanowskiej i Tymona Nogalskiego, którzy poprowadzą warsztaty „Powrót do przyszłości”!

Każdej edycji festiwalu towarzyszy wystawa. W tym roku w foyer kina Forum zaprezentujemy efekty fotograficznego projektu chorwackiej artystki Lany Stojićević – „Sunny Side”. Zdjęcia powstały w otoczeniu innowacyjnie zaprojektowanego w latach 60. ubiegłego wieku basenu hotelu Zora w Primošten, z imponującą kopułą, przypominającą statek kosmiczny. Co ciekawe, jednym z gości hotelu był swego czasu sam Orson Welles!

W ramach festiwalu polecamy także masterclass wielokrotnie nagradzanego węgierskiego twórcy animacji Pétera Vácza; dyskusję towarzyszącą „Krótkim filmom o nienawiści”, która stać się może przyczynkiem do pogłębionej refleksji na temat przemocy we współczesnym świecie; trzecią już odsłonę filmowego brunchu „Wschodnie przyjemności”, pokaz filmów Jury, dwa nowe panele dyskusyjne: „Niedźwiedź w Avengers, E.T. w łotewskich ziemniakach, żubr w kosmosie, czyli wschodnie dziwactwa Science Fiction” i „Małe jest piękne – kino krótkometrażowe i fanfilmy, a odbiór współczesnego widza”, a także poradnik terapeutyczny Kornela Miglusa z Polskiego Instytutu w Berlinie, który po raz kolejny zastanowi się, „Po co komu to kino?”.

14. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA
4-8 grudnia 2019, Białystok / Podlasie
Program

BIAŁYSTOK

4 grudnia 2019 (środa)

godz. 11:00 VI LO / Czytelnia, ul. Warszawska 8
Pokaz AfroSzorty: Tożsamość (108’), 16+

godz. 14:00 Uniwersyteckie Centrum Kultury / UwB, ul. Ciołkowskiego 1N
Pokaz Krótkie filmy o nienawiści (92’, 16+) + panel dyskusyjny

godz. 16:00 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Cały ten Świat cz. I (112’), 16+

godz. 16:15 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11
Konkurs Studenci cz. I (81’), 16+

godz. 18:00 Galeria Arsenał – elektrownia, ul. Elektryczna 13 (od ul. Świętojańskiej)
Pokaz Tęczowe szorty (78’), 16+

godz. 18:15 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11
Konkurs Niezależni cz. I (96’), 16+

godz. 20:00 Foyer Forum, ul. Legionowa 5
Wernisaż wystawy Lana Stojićević: Sunny Side

godz. 20:30 Kino Forum, ul. Legionowa 5, bilet: 30 zł
Otwarcie Festiwalu: Janus Rasmussen live (Kiasmos) do filmu Misja na Marsa (1918, 81’)

godz. 23:00 Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6
Pokaz Midnight shorts vol. VIII (113’), 18+

5 grudnia 2019 (czwartek)

godz. 14:00 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11
Panel Małe jest piękne – kino krótkometrażowe i fanflilmy, a odbiór współczesnego widza

godz. 16:00 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11
Konkurs Niezależni cz. II (90’), 16+

godz. 17.30 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Okno na Wschód cz. II (94’), 16+

godz. 18:00 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11
Konkurs Cały ten Świat cz. III (106’), 16+

godz. 20:00 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Cały ten Świat cz. II (101’), 18+

godz. 20.30 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11
Konkurs Studenci cz. II (97’), 16+

godz. 22:30 Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 12 zł
Konkurs Music video (53’), 18+
Koncert Tsvey (PL)

6 grudnia 2019 (piątek)

godz. 9:00 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Kids 13+ (83’)

godz. 11:00 Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 8 zł
Podlaskie Śniadanie Filmowe (74’), 16+

godz. 11:30 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Kids 10+ (59’)

godz. 13:00 Wydział Nauk o Edukacji UwB
ul. Świerkowa 20, C.01 – Duża Aula
Pokaz Adaptacja – filmy z Kaukazu (95’), 16+

godz. 16:15 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Studenci cz. I (81’), 16+

godz. 16:30 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11
Konkurs Amatorzy (93’), 16+

godz.18:00 Galeria Arsenał – elektrownia, ul. Elektryczna 13 (od ul. Świętojańskiej)
Konkurs Na skraju – eksperyment i wideo-art (96’), 16+

godz. 18:15 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Niezależni cz. I (96’), 16+

godz. 18:30 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11
Konkurs Okno na Wschód cz. I (91’), 16+

godz. 20:30 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11
Konkurs Cały ten Świat cz. I (112’), 16+

godz. 20:45 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Niezależni cz. II (90’), 16+

godz. 22:30 Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 15 zł/20 zł
ŻUBROFFKA goes TECHNO: Nazira (KZ), Nastya Muravyova (UA), Dtekk (PL), MKO (PL)

7 grudnia 2019 (sobota)

godz. 10:00 Centrum im. L. Zamenhofa, ul. Warszawska 19
Konkurs Kids 6+ cz. I (62’)
godz. 11:30 Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6, bilet: 8 zł
Słowackie Śniadanie Filmowe (92’), 16+

godz. 12:30 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11
Pokaz Krótkie filmy o nienawiści (92’), 16+

godz. 14:00 Galeria im. Sleńdzińskich, ul. Legionowa 2
Panel Niedźwiedź w Avengers, E.T. w łotewskich ziemniakach, żubr w kosmosie, czyli wschodnie dziwactwa Science Fiction

godz. 14:30 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11
Konkurs Okno na Wschód cz. II (94’), 16+

godz. 15:15 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Studenci cz. II (97’), 16+

godz. 16:30 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11
Brunch Wschodnie przyjemności (81’), 16+

godz. 17:15 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Cały ten Świat cz. III (106’), 16+

godz. 18:45 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11
Konkurs Amatorzy (93’), 16+

godz. 20:30 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Konkurs Okno na Wschód cz. I (91’), 16+

godz. 20:30 Pałac Branickich: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Sala Kolumnowa (lewe skrzydło)
ul. J. Kilińskiego 1
Pokaz Zona, czyli wschodnie kino Sci-Fi (102’), 16+

godz. 20:45 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11
Konkurs Cały ten Świat cz. II (101’), 18+

godz. 22:30 Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 15 zł/20 zł
Party: Kelman Duran (USA), COUCOU CHLOE (FR), Fatima Ferrari (NL), Lua Preta (AO/PL)

8 grudnia 2019 (niedziela)

godz. 10:00 Centrum im. L. Zamenhofa, ul. Warszawska 19
Konkurs Kids 6+ cz. II (61’)

godz. 11:15 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11
Pokaz AfroSzorty: Tożsamość (108’), 16+

godz. 11:30 Klub FAMA, ul. Legionowa 5, bilet: 8 zł
Chilijskie Śniadanie Filmowe (80’), 16+

godz. 13:15 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Pokaz Zaczarowane historie jako recepta na traumę (110’), 16+

godz. 13:30 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11
Pokaz Białoruś poza… (93’), 16+

godz. 15:30 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Pokaz Filmy członków Jury + Q&A (96’), 16+

godz. 16:00 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11
Pokaz Adaptacja – filmy z Kaukazu (95’), 16+

godz. 18:00 Camera Café, ul. Lipowa 14 lok. 11
Pokaz Kobiety w bałkańskich animacjach (80’), 16+

godz. 19:30 Kino Forum, ul. Legionowa 5
Uroczyste ogłoszenie wyników Festiwalu + pokaz nagrodzonych filmów, 16+


PODLASIE
4 grudnia 2019 (środa)

godz. 14:00 Łomża / Teatr Lalki i Aktora, Plac Niepodległości 14
Pokaz Krótkie filmy o nienawiści (92’), 16+

godz. 15:15 Supraśl / Liceum Plastyczne, Plac Kościuszki 1, Sala Filmoteki Szkolnej
Masterclass Péter Vácz

godz. 18:00 Łomża / II LO, Plac Kościuszki 3
Pokaz Słowacja: Oczekiwania kontra rzeczywistość (102’), 16+

5 grudnia 2019 (czwartek)

godz. 17:00 Narew / Narwiański Ośrodek Kultury, ul. Mickiewicza 105
Pokaz AfroSzorty: Tożsamość (108’), 16+

godz. 18:00 Kleszczele / Hładyszka, ul. 1 Maja 19
Pokaz Zona, czyli wschodnie kino Sci-Fi (102’), 16+

godz. 18:00 Sokółka / Sokólski Ośrodek Kultury, Plac Kościuszki 24
Pokaz Adaptacja – filmy z Kaukazu (95’), 16+

godz. 19:00 Augustów / Miejski Dom Kultury, ul. Rynek Zygmunta Augusta 9
Pokaz Białoruś poza… (93’), 16+

6 grudnia 2019 (piątek)

godz. 15:15 Supraśl / Liceum Plastyczne, Plac Kościuszki 1, Sala Filmoteki Szkolnej
Pokaz Kobiety w bałkańskich animacjach (80’), 16+

godz. 17:30 Suchowola / Centrum Trzech Kultur, Plac Kościuszki 5D
Pokaz Białoruś poza… (93’), 16+

godz. 18:30 Hajnówka / Hajnowski Dom Kultury, ul. T. Sołoniewicz 4
Pokaz Krótkie filmy o nienawiści (92’), 16+

Na wszystkie filmowe pokazy (poza inauguracją festiwalu i śniadaniami filmowymi) – wstęp wolny!
Q&A po seansach! Napisy w języku polskim! All films with English subtitles!

Koncert Zakopower - Piaseczno

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie