MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024. Kandydat PiS na prezydenta o swoich zastępcach. Zobacz, kto ma szanse zostać wiceprezydentem

OPRAC.: red
W Białymstoku działa ponad 500 fundacji i stowarzyszeń, w pełni aktywnych jest około 350. Kandydaci PiS na miejskich radnych chcą, żeby miały one dobre warunki do swojej działalności, i żeby powstawały nowe fundacje i stowarzyszenia.
W Białymstoku działa ponad 500 fundacji i stowarzyszeń, w pełni aktywnych jest około 350. Kandydaci PiS na miejskich radnych chcą, żeby miały one dobre warunki do swojej działalności, i żeby powstawały nowe fundacje i stowarzyszenia. Mat.org.
Fundacje i stowarzyszenia pomagają białostoczanom, ale żeby mogły to robić efektywnie i skutecznie potrzebują większego wsparcia samorządu – mówił w piątek 22 marca na konferencji prasowej kandydat na prezydenta Białegostoku. Zarówno on, jak też inni kandydaci uważają, że miejskie wsparcie organizacji pozarządowych nie jest wystarczające.

Henryk Dębowski przedstawił też swoje główne punkty programowe dotyczące NGO, a są to:

 • Zwiększenie budżetu dotacji miejskich dla organizacji pozarządowych.
 • Uproszczenie procedur konkursowych na pozyskiwanie miejskich dotacji przez fundacje i stowarzyszenia.
 • Powołanie zespołu ekspertów wypracowujących realne rozwiązania problemów fundacji i stowarzyszeń, a także ich podopiecznych,
 • Utworzenie Departamentu Ekonomii Społecznej.
 • Stworzenie jasnych, przejrzystych zasad i kryteriów, według których dzielone będzie wsparcie dla organizacji pozarządowych.
 • Wsparcie organizacji charytatywnych działających przy parafiach różnych wyznań, żeby mogły docierać z pomocą do jeszcze większej liczby osób.
 • W sposób szczególny otoczenie opieką dzieci i nastolatków potrzebujących wsparcia psychologów i psychiatrów – organizacje pozarządowe zajmujące się ta dziedziną będą mogły liczyć na dodatkowe środki pieniężne.
 • Powołanie Komisji Dialogu Społecznego
 • Zwiększenie liczby świetlic terapeutycznych prowadzonych przez organizacje pozarządowe.
 • Utworzenie Centrum Usług Społecznych z lokalami udostępnianymi organizacjom pozarządowym. Będzie to też miejsce, w którym urzędnicy pomogą w wypełnianiu wniosków o dotacje.
 • Przeprowadzanie konkursów na wsparcie finansowe i organizacyjne co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem nowego okresu rozliczeniowego (nowego roku lub półrocza).

W czwartek Henryk Dębowski ogłosił, że kiedy zostanie prezydentem Białegostoku pierwszym wiceprezydentem miasta będzie kobieta, wybrana w plebiscycie przez białostoczanki. Dziś z kolei ogłosił, że kolejnym wiceprezydentem będzie przedstawiciel organizacji pozarządowych, wybrany spośród aktywnych działaczy społecznych.

W Białymstoku działa ponad 500 fundacji i stowarzyszeń, w pełni aktywnych jest około 350.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny