Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka Synagoga na specjalnym pokazie multimedialnym. Jutro przy BTL będzie można wziąć udział w niezwykłym projekcie

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Posługując się techniką wielokrotnego mappingu poprzez warstwowość świetlnych projekcji, autor – Andrzej Górski – stara się odwołać do fenomenu nakładania się obrazów w ludzkiej pamięci.
Posługując się techniką wielokrotnego mappingu poprzez warstwowość świetlnych projekcji, autor – Andrzej Górski – stara się odwołać do fenomenu nakładania się obrazów w ludzkiej pamięci. Wojciech Wojtkielewicz
Galeria im. Sleńdzińskich zaprasza na jedyny pokaz projektu multimedialnego upamiętniającego ofiary spalenia Wielkiej Synagogi w Białymstoku 27 czerwca 1941 r. Odbędzie się on we wtorek, 27 czerwca na placu przy Białostockim Teatrze Lalek. Start o godz. 21.30. Wstęp jest bezpłatny.

Pokaz multimedialny "Wielka Synagoga w Białymstoku 1913-1941" jest czymś wyjątkowym. Autor projektu - Andrzej Górski - posługując się techniką wielokrotnego mappingu, poprzez warstwowość świetlnych projekcji, stara się odwołać do fenomenu nakładania się obrazów w ludzkiej pamięci.

O historycznych kwestiach w nowoczesnej formie

- Temat jest istotny - zapewnia Andrzej Górski, fotograf, nauczyciel fotografii. - Formą która ma go przybliżyć mieszkańcom Białegostoku jest - ja to nazywam - multimapping. Towarzyszyć mu będzie oprawa dźwiękowa przygotowana przez Alę Grabowską i jej męża.

Archiwalne zdjęcia Białegostoku sprzed II Wojny Światowej zostały wyświetlone na elementy architektury w taki sposób, by fotograficzne cienie mieszkańców mogły ponownie zostać przywołane w chwilach ich codziennego (o)życia. W prezentacji równie istotną rolę będzie miała wspomniana już przez autora warstwa dźwiękowa powstała we współpracy z Alicją Grabowską.

Pokaz przy Białostockim Teatrze Lalek jest kontynuacją projektu "plastry światła", w którym uczestnicy zajęć fotograficznych Młodzieżowego Domu Kultury pod opieką artystyczną Andrzeja Górskiego wykonywali zdjęcia artefaktów pochodzących sprzed II Wojny Światowej, by je wyświetlić na fasadę Muzeum Pamięci Sybiru (2021) oraz na białostockie synagogi (2023).

- Mamy tutaj dźwięk, mamy obraz, ale mamy też różne efekty, których użył Andrzej, a które są bardzo symboliczne - zapewnia Arkadiusz Puchalski, kierownik działu zbiorów i wystaw Galerii Fotografii przy Galerii im. Sleńdzińskich. - Pokaz będzie krótki, będzie trwał około 10 minut. W tym czasie Andrzej zawarł całą historię. Tego dnia, 27 czerwca 1941 roku, zginęło wielu ludzi. Dlatego warto o tym przypominać mieszkańcom. I upamiętniać tą tragedię.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny