Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. 81. rocznica spalenia przez Niemców Wielkiej Synagogi. Jak miasto uczciło rocznicę?

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Obchody 81. rocznicy spalenia przez Niemców Wielkiej Synagogi
Obchody 81. rocznicy spalenia przez Niemców Wielkiej Synagogi PUW
81 lat temu, 27 czerwca 1941 r. rozpoczęła się zagłada białostockich Żydów. Tego dnia niemieccy okupanci spalili Wielką Synagogę wraz z setkami uwięzionych w niej ludzi. Białystok uczcił tę tragiczną rocznicę. Hołd ofiarom oddali m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, którzy złożyli kwiaty przed pomnikiem-kopułą przy ul. Suraskiej.

Upamiętnienie tragedii sprzed 81 lat

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski w asyście reprezentantów służb mundurowych, przedstawiciele białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oddali hołd pomordowanym i wszystkim ofiarom Holokaustu, składając wieńce w miejscu, gdzie 81 lat temu znajdowała się Wielka Synagoga.

W tym samym miejscu prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Prokorym w imieniu białostoczan złożyli kwiaty i zapalili symboliczne znicze pamięci.

W ramach obchodów rocznicowych, przed budynkiem Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku, została rozstawiona wystawa elementarna Instytutu Pamięci Narodowej "Niemieckie Obozy Zagłady".

Wykłady, prezentacje i projekcja filmu

Z kolei w siedzibie Galerii im. Sleńdzińskich odbyło się spotkanie „Konteksty nieobecności – sympozjum o Wielkiej Synagodze w Białymstoku”, zorganizowane przez Stowarzyszenie Muzeum Żydów Białegostoku. To cykl wykładów i prezentacji poświęconych społeczności żydowskiej Białegostoku.

Natomiast w Białostockim Ośrodku Kultury w kinie „Forum” można było obejrzeć monodram „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” w wykonaniu krakowskiej aktorki Agnieszki Przepiórskiej-Frankiewicz. Spektakl opowiadał o losie młodej żydowskiej poetki, zamordowanej wskutek donosu.

Co wydarzyło się 81 lat temu?

Wielka Synagoga, powstała na początku XX wieku przy ulicy Bożniczej (obecnie Suraskiej), była w okresie międzywojennym najokazalszą synagogą białostocką. Niestety, 27 czerwca 1941 r. hitlerowcy spalili ją. Ten dzień to początek zagłady białostockich Żydów, społeczności, która przez wieki współtworzyła historię miasta.

Hitlerowcy zapędzili do budynku Wielkiej Synagogi mężczyzn i chłopców narodowości żydowskiej i podpalili budynek. Do tych, którzy próbowali się bronić lub uciec, strzelali. Szacuje się, że w płomieniach zginęło od 700 nawet do 2,5 tys. osób. Kilkanaście osób uratował polski dozorca, Józef Bartoszko, który otworzył tylne drzwi budynku.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny