MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W tym roku miasto na inwestycje w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym przeznaczy ponad 400 tysięcy złotych

OPRAC.: red
Białostocki Park Naukowo-Technologiczny otwarty został w 2014 roku
Białostocki Park Naukowo-Technologiczny otwarty został w 2014 roku Archiwum
Rozwój strefy ekonomicznej zagrażał zalaniem parku naukowo-technologicznego. Dlatego musiało zostać przeprowadzone odwodnienie kompleksu - tak m.in. tłumaczą władze Białegostoku przeznaczanie pieniędzy na w kompleks w Dojlidach.

Białostocki Park Naukowo-Technologicznego został oddany do użytku w lipcu 2014 r (pierwotnie termin ukończenia budowy zaplanowano na koniec maja 2013 roku). Składa się z dwóch budynków: Inkubatora i Centrum Technologicznego. Zarządzenie kompleksem zostało powierzone powołanej jednostce budżetowej Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.

- Od czasu oddania do użytkowania obiektu, gdzie mieści się Białostocki Park Naukowo-Technologiczny bardzo często są ponoszone dodatkowe wydatki na zadania inwestycyjne, które są widoczne podczas aktualizacji budżetu - podkreśla w interpelacji do prezydenta Agnieszka Rzeszewska. Radna PiS pytała w niej skąd wynika potrzeba ponoszenia co roku tak dużych wydatków inwestycyjnych na funkcjonowanie BPN-T. Jak przykład podała budżet na 2022 rok.

- Założono kwotę 450 tys. zł - wskazała radna.

W odpowiedzi sekretarz miasta wyliczył, że w latach 2015, 2016 i 2017 Białostocki Park Naukowo-Technologiczny nie realizował zadań inwestycyjnych. Z kolei w latach 2018 i 2019 przeprowadzono odwodnienie dwóch budynków Inkubatora oraz Centrum Technologicznego. Wynikało to z rozwoju sąsiadującej z BPN-T Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Okazało się, że prowadzone przez przedsiębiorców w strefie inwestycje budowlane wpłynęły na zmiany w przepływach wód podziemnych oraz w odprowadzaniu wód opadowych. Stworzyło to zagrożenie zalewania terenów BPN-T.

Celem uchronienia przed istotną degradacją infrastruktury parkowej zrealizowano odwodnienie - podkreślił Krzysztof Karpieszuk.

Dodał, że park realizował również zadania inwestycyjne służące utrzymaniu jego pozycji konkurencyjnej.

- BPN-T oferuje i świadczy usługi technologiczne dla innowacyjnych przedsiębiorstw, co wymaga dostosowywania się do potrzeb zmieniającego się rynku - tłumaczył sekretarz.

Jak zaznaczył park wykonywał również inwestycje zmniejszające koszty swojej działalności. Chodzi m.in. o modernizację systemów energetycznych serwerowni oraz systemów zapewnienia bezpieczeństwa. Ponadto pierwotnie przeznaczona na Centrum Przetwarzania Danych przestrzeń została przekształcona w innowacyjne laboratoria B+R.

Z kolei w 2021 roku wybudował ogrodzenia III zbiornika retencyjnego i zmodernizował kompensatora mocy biernej. Pierwsza inwestycja był podyktowana wymogami prawa, druga pozwoliła ograniczyć zużycie energii elektrycznej w BPN-T.

- Wszystkie realizowane zadania inwestycyjne wynikają z realnych potrzeb i wdrażane są w oparciu o zasady celowości, gospodarności i efektywności ekonomicznej - tłumaczył Krzysztof Karpieszuk.

Przypomniał też, że w 2020 roku BPTN-T otworzył na stadionie miejskim Epi-Centrum Nauki. Uruchomienie największego w Polsce Wschodniej centrum popularyzacji nauki (o pow. 3 200 m2) kosztowało 24 731 812,47 zł. Projekt sfinansowany został częściowo ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPO WP) w kwocie 17 329 794,36 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny