MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Białystok. Co robi miasto na rzecz rozwoju gospodarczego? Władze wyliczają swoje działania

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Miasto oferuje inwestorom działki w podstrefie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, gdzie z ponad 94 ha terenów inwestycyjnych wciąż dostępnych jest ok. 50 ha. Według stanu na koniec zeszłego roku 16 inwestorów utworzyło w strefie ponad 1,1 tys. miejsc pracy, a inwestycje zrealizowane na tym terenie mają wartość ok. 640 mln zł.
Miasto oferuje inwestorom działki w podstrefie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, gdzie z ponad 94 ha terenów inwestycyjnych wciąż dostępnych jest ok. 50 ha. Według stanu na koniec zeszłego roku 16 inwestorów utworzyło w strefie ponad 1,1 tys. miejsc pracy, a inwestycje zrealizowane na tym terenie mają wartość ok. 640 mln zł. mat. promocyjne
Joanna Misiuk z KO spytała władze miasta, co w zeszłym roku robiły, by wesprzeć rozwój gospodarczy Białegostoku. Sekretarz miasta wspomina m.in. działalność Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego, budowanie dróg czy spotkania z inwestorami.

Jakie działania w zeszłym roku podjęły władze miasta na rzecz rozwoju gospodarczego Białegostoku, ile powstało nowych miejsc pracy, ilu nam przybyło inwestorów?

O to wszystko zapytała radna KO Joanna Misiuk w interpelacji, którą na początku kwietnia skierowała do władz miasta. Sekretarz miasta Krzysztof Karpieszuk w odpowiedzi zaznaczył na wstępie, że w tym roku miasto przystąpiło do opracowania nowej strategii rozwoju Białegostoku do 2030 roku. Jednym z wiodących elementów będzie właśnie rozwój gospodarczy.

Czytaj też: Specjaliści pomogą w tworzeniu strategii rozwoju Białegostoku. Na lata 2021-2030. Nacisk ma być położony m.in. na ochronę środowiska

Sekretarz dzieli kluczowe działania na rzecz rozwoju gospodarczego na cztery rodzaje. Oto one:

1. Działalność Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego

Jak informuje Krzysztof Karpieszuk, do końca 2019 roku, w ramach działalności parku, uzbrojonych zostało 23 ha terenów inwestycyjnych. Utworzono 264 nowe etaty, w tym 44 etaty badawcze. Na sprzedanych 11,73 ha terenów działa dziewięciu inwestorów. Natomiast 207 przedsiębiorców korzysta z ośmiu zlokalizowanych w budynku parku laboratoriów naukowo-badawczych. Park tworzy też na terenie stadionu miejskiego przestrzeń edukacyjną, czyli Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy.

Czytaj też: Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy. Rusza budowa białostockiego centrum nauki! (wizualizacje, wideo)

2. Poprawa dostępności komunikacyjnej oraz uzbrojenie terenów inwestycyjnych

Według władz miasta budowa nowych dróg ułatwia dostępność do miejsc pracy, co jest niewątpliwą zachętą dla inwestorów do lokalizowania i rozwoju swojej działalności na terenie Białegostoku. Największą inwestycją zeszłego roku była zaś zakończona w sierpniu budowa Trasy Niepodległości. Natomiast w 2020 roku władze chcą zakończyć m.in. budowę drogi łączącej się z trasą do Hryniewicz oraz przebudowę ul. Klepackiej. Zakończona ma być też budowa ścieżek rowerowych wzdłuż al. Jana Pawła II oraz ul. Antoniukowskiej i al. Solidarności.


Czytaj też: Trasa niepodległości na stulecie niepodległości Białegostoku. Nowa droga już otwarta dla ruchu [ZDJĘCIA]

Zdaniem Krzysztofa Karpieszuka w poprawie dostępności naszego miasta dla inwestorów niebagatelne znaczenie ma też budowa betonowego pasa startowego na Krywlanach. Już pod koniec maja będą tu mogły lądować samoloty zabierające na pokład do 35 osób. Natomiast po planowanych wycinkach w Lesie Solnickim, również większe maszyny.

Czytaj też: Miasto buduje ścieżkę rowerową wzdłuż ul. Antoniukowskiej. Nie powstanie jednak ciąg łączący Antoniuk z wiaduktem Dąbrowskiego

Miasto oferuje też inwestorom działki w podstrefie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, gdzie z ponad 94 ha terenów inwestycyjnych wciąż dostępnych jest ok. 50 ha. Według stanu na koniec zeszłego roku 16 inwestorów utworzyło w strefie ponad 1,1 tys. miejsc pracy, a inwestycje zrealizowane na tym terenie mają wartość ok. 640 mln zł.

Czytaj też: Przebudowa ul. Klepackiej w Białymstoku. Uwaga - fragment ulicy zostanie zamknięty. Kierowców czekają objazdy (zdjęcia)

3. Rozwój sektora nowoczesnych usług biznesowych oraz powierzchni magazynowych

Całkowita powierzchnia biurowa wynosi w Białymstoku ponad 62 tys. mkw, z czego ok. 35 tys. mkw to powierzchnie klasy A. Sekretarz zwraca uwagę, że w raporcie ABSL-u z 2019 roku Białystok zajął drugie miejsce pod względem najwyższego przyrostu względnego zatrudnienia w centrach usług w okresie od pierwszego kwartału 2018 do pierwszego kwartału 2019 roku.

W naszym mieście rozwija się też rynek powierzchni magazynowych. W 2018 roku zakończyła się budowa nowoczesnego obiektu Panattoni Park Białystok I (o powierzchni ok. 40 tys. mkw) przy ul. Aksamitnej 8, który obecnie jest w całości wynajęty. Funkcjonują tam firmy z różnych branż - produkcyjnej, logistycznej, a także hurtownia książek czy gier. Planowana jest druga tego typu inwestycja - Panattoni Park Białystok II.

Czytaj też: Nowa sortownia paczek pocztowych w Panattonii Parku Białystok

4. Działalność Rady Gospodarczej przy prezydencie Białegostoku oraz Biura Obsługi Inwestorów Urzędu Miejskiego

Sekretarz podkreśla, że jednym z priorytetów miasta jest budowanie współpracy ze środowiskiem przedsiębiorczości i środowiskiem naukowym. To legło u podstaw powołania w październiku zeszłego roku wspomnianej rady. Zostali do niej zaproszeni przedstawiciele lokalnych przedsiębiorstw mających znaczący udział w rozwoju białostockiej gospodarki i przedstawiciele wiodących ośrodków naukowych. W zeszłym roku odbyły się dwa posiedzenia tego ciała.

Czytaj też: Kolejne miejsca pracy w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Z odpowiedzi na interpelację wynika też, że w zeszłym roku działające w urzędzie Biuro Obsługi Inwestorów kontaktowało się z 59 przedsiębiorcami. Były to kontakty o charakterze informacyjno-zapoznawczym, odnośnie lokalizacji inwestycji lub prowadzenia działalności na terenie Białegostoku. Odbyło się szereg spotkań w siedzibach przedsiębiorstw i w magistracie. W spotkaniach ze strategicznymi inwestorami (również zagranicznymi) uczestniczył też prezydent. W sześciu przypadkach zawarto porozumienia o współpracy.

Jako dowód, że Białystok się w zeszłym roku rozwijał Krzysztof Karpieszuk podał dane Głównego Urzędu Statystycznego o wzroście o 146 liczby zarejestrowanych firm w porównaniu z 2018 rokiem. I fakt, że w 2019 roku stopa bezrobocia wynosiła 5,4 proc. To spadek w porównaniu do 2018 roku o 0,8 proc.


Czytaj też: Białystok. Miasto robi ukłon w stronę przedsiębiorców. Obniża lub nawet odstępuje od pobierania czynszów za lokale użytkowe

Jako, że radna pytał też o działania proprzedsiębiorcze, jakie władze podejmują w czasie trwania pandemii, sekretarz wymienił chociażby obniżkę czynszów za lokale komunalne (a w przypadku branż, które przez koronawirusa musiały całkowicie zawiesić swą działalność - odstąpienie od pobierania czynszów). Wspomniał też, że Wodociągi Białostockie nie odcinają w czasie trwania pandemii dostaw wody dla tych, którzy zalegają z opłatami. A spłaty rozkładane są na raty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uprawa warzyw w czerwcu - bez tego nie będzie dobrych zbiorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny