Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unijne pieniądze na przebudowę ulicy gen. Kleeberga już pewne

Aneta Boruch [email protected] tel. 85 748 96 63
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) Dariusz Szewczyk podpisali w środę w Białymstoku umowę.
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski i wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) Dariusz Szewczyk podpisali w środę w Białymstoku umowę. Wojciech Wojtkielewicz
Prace na ostatnim niezmodernizowanym fragmencie trasy generalskiej ruszą wiosną i potrwają do 2014 roku. W środę podpisana została umowa na dofinansowanie ich z unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej. A za dwa lata przejazd przez Białystok od strony Warszawy aż do wyjazdu na Bobrowniki prowadzić będzie drogą ekspresową o bezkolizyjnych skrzyżowaniach.

Ta inwestycja, która zamyka modernizację trasy generalskiej, pozwoli na wyprowadzenie ruchu ciężkich pojazdów z centrum miasta - mówił w środę prezydent Tadeusz Truskolaski po podpisaniu umowy na dofinansowanie przebudowy ulicy gen. Kleeberga w Białymstoku.

Modernizacja ulicy Kleeberga zakończy gruntowną przebudowę północnej części obwodnicy miasta. Na tej trasie powstanie nowa jezdnia, a już istniejąca zostanie gruntownie zmodernizowana. Wzdłuż całej ulicy prowadzić będzie ścieżka rowerowa. Powstaną też dwa wiadukty: nad skrzyżowaniem ulicy Narodowych Sił Zbrojnych i Szosy Ełckiej oraz Przędzalnianej i Kołłątaja.

Przebudowa obejmie w sumie trasę o długości 1,7 kilometra.

- Przetarg na wybór wykonawcy tych prac ogłosimy jeszcze w tym roku - mówi Janusz Ostrowski, szef Zarządu Dróg i Inwestycji. - Już szykujemy jego warunki.

Umowa z wykonawcą ma zostać podpisana na przełomie pierwszego i drugiego kwartału przyszłego roku. Zakończenie prac przewidziano na 2014 rok.
Teraz drogowcy pracują na dwóch innych fragmentach trasy generalskiej. Modernizują ulicę gen. Andersa i budują zupełnie nowy odcinek, czyli przedłużenie Andersa do Baranowickiej. To już teraz powoduje sporo komunikacyjnych utrudnień. Miasto jednak zapewnia, że spiętrzenia prac na całej trasie generalskiej w przyszłym roku nie będzie.

- Ulica Kleeberga budowana będzie po nowej ścieżce - wyjaśnia prezydent Tadeusz Truskolaski. - A w momencie rozpoczęcia na niej prac budowa przedłużenia Andersa będzie się miała ku końcowi. To powinno poprawić przejazd przez miasto.

Trasa generalska to jeden z kluczowych dla Białegostoku ciągów komunikacyjnych, a jednocześnie część drogi krajowej nr 8. Od 2011 roku jeździmy jej zmodernizowaną częścią - ulicą gen. Maczka. W przyszłym roku zakończą się prace na Andersa i jej przedłużeniu w stronę Zaścianek.

- W tej chwili prace na tej ulicy są już mocno zaawansowane - ocenia Janusz Ostrowski. - Roboty drogowe i budowa obiektów inżynierskich wykonane są w połowie. Myślę, że w lipcu lub sierpniu przyszłego roku będzie oddana do użytku.

W podobnym terminie ma być ukończona także budowa nowej części ulicy Andersa.

Modernizacja trasy generalskiej to gigantyczne, rozłożone na kilka lat przedsięwzięcie. Obejmie przebudowę i budowę 12,7 kilometra dróg w mieście. Powstanie na niej kilkanaście mostów, wiaduktów, estakad. Wszystkie prace kosztować będą około pół miliarda złotych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny