MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Dramatyczny podsumował rok projektowy. Za nami m.in. międzynarodowy festiwal i warsztaty dla nauczycieli. A w przygotowaniu nowa scena

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Podczas konferencji prasowej w Nie Teatrze podsumowano projekty zrealizowane przez Teatr Dramatyczny w 2023 roku
Podczas konferencji prasowej w Nie Teatrze podsumowano projekty zrealizowane przez Teatr Dramatyczny w 2023 roku Wojciech Wojtkielewicz
Teatr Dramatyczny nie próżnuje. Mimo wciąż trwającego remontu siedziby głównej udało się w mijającym roku zrealizować różne projekty - w tym trzy wyjątkowo duże i ważne. To kolejna edycja międzynarodowego festiwalu teatralnego, cykliczne szkolenia dla nauczycieli oraz stworzenie dokumentacji na potrzeby budowy dodatkowej sceny teatralnej, której budowa być może ruszy już w przyszłym roku.

Spis treści

Podczas czwartkowej konferencji prasowej dyrektor Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki w Białymstoku - Piotr Półtorak wraz zaproszonymi gośćmi podsumował mijający rok w zakresie działalności projektowej.

Dzięki dofinansowaniu w łącznej kwocie prawie 600 000 zł, zrealizowaliśmy w tym roku trzy projekty z obszaru kultury - zapewnił Piotr Półtorak, dyrektor teatru. - Dziękuję Ministerstwu Kultury i Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego na czele z marszałkiem Arturem Kosickim za wspieranie naszych pomysłów. Cieszę się, że w tym roku ponownie mogliśmy tworzyć ciekawe wydarzenia artystyczne i edukacyjne. Dziękuję także artystom, realizatorom, nauczycielom oraz naszej wspaniałej widowni za to, że wspólnie budujemy kulturę teatralną naszego miasta i województwa.

Kierunek Wschód - kolejna, VII już edycja okazała się sukcesem

Dużą część konferencji poświęcono podsumowaniu siódmej już edycji festiwalu Kierunek Wschód, która odbyła się w październiku.

Bardzo cieszymy się, że ten festiwal, Kierunek Wschód, tak pięknie nam się rozwija - stwierdziła Martyna Zaniewska, zastępca dyrektora ds. technicznych. - Z roku na rok przyjeżdża do nas coraz więcej artystów, którzy mają okazję zaprezentować przedstawienia nie zawsze łatwe i nie zawsze lekkie, ale dotykające w ostatnich latach tematów bardzo trudnych. Takich, które zmuszają widzów do głębszych refleksji, do wzruszeń. Bardzo cieszymy się i dziękujemy wszystkim zespołom, które przyjęły nasze zaproszenie do tegorocznej edycji festiwalu.

A byli to artyści m.in. z z Armenii, Litwy, Macedonii Północnej, Ukrainy, a także niezależni aktorzy białoruscy. Zaniewska dodała, że ogromną wartością tego festiwalu jest również to, że pozwala rozwijać współpracę zagraniczną teatru.

Teatr - Lubię to! czyli coś dla nauczycieli i animatorów kultury

Kolejnym zrealizowanym projektem była piąta już edycja projektu „Teatr - Lubię to!" skierowanego do nauczycieli oraz animatorów kultury. Uczestnicy warsztatów zdobyli wiedzę i kompetencje z obszaru ekologii w teatrze, relaksacji, teatru cieni, adaptacji tekstu, pantomimy oraz pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami.

Teatr jest w dalszym ciągu poważnym źródłem inspiracji dla kreacji - czy to artystycznych, czy życiowych naszych widzów - podkreślał Marek Cichucki, aktor Teatru Dramatycznego. - Uświadomienie nauczycielom z czego teatr korzysta, z jakich inspiracji, z jakich rzemieślniczych umiejętności jest bardzo istotne. Ważnym jest też by pokazać, jak możemy te nasze teatralne prace wykorzystać w - trudnym czasami - kształceniu młodzieży. I o tym w czasie warsztatów mówimy.

Przy okazji realizacji projektu „Teatr - Lubię to!” teatr ponownie współpracował z Wydziałem Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku. Badacze przygotowali narzędzie badawcze, dzięki któremu Fundacja SocLab przeprowadziła profesjonalną ewaluację zadania.

Po raz kolejny okazuje się, że projekt był bardzo dużym sukcesem i cieszył się dużym zainteresowaniem nauczycieli - zapewnił Maciej Białous, prodziekan Wydziału Socjologii UwB. - Badania pozwalają na stałe monitorowanie jakości realizowanych warsztatów, a także pozwalają zauważyć w jaki sposób projekt oddziałuje na otoczenie, na przykład sieciując środowisko nauczycieli zainteresowanych teatrem, budując społeczność osób, które wzajemnie się inspirują i wzmacniają. Dzięki informacjom zebranym za pomocą internetowego kwestionariusza pozyskaliśmy informacje na temat jakości warsztatów. Były one ocenione bardzo pozytywnie.

Oczywiście było też miejsce by wyrazić bardziej krytyczne uwagi, które są równie ważną informacją zwrotną, dającą teatrowi możliwość wprowadzenia pewnych zmian w organizacji warsztatów, tak by jeszcze lepiej były dopasowane do potrzeb samych zainteresowanych.

Projekt Scena za rzeką - czyli nowe, kulturalne miejsce na mapie miasta

Podczas konferencji podsumowano również projekt „Scena za rzeką – etap I”. Dzięki zadaniu powstała dokumentacja techniczna, na podstawie której, w przyszłości, przy ul. Branickiego 15 będzie można wybudować obiekt z dodatkową sceną mieszczącą na widowni 200 osób, nowoczesną przestrzeń warsztatowo-magazynową, profesjonalną salę prób oraz pokoje gościnne.

Jest to minimalistyczna bryła, która się wtapia w pierzeję ulicy Branickiego - opisywał Marcin Marczak, architekt z pracowni projektowej 2M Studio. - Forma budynku została mocno zdefiniowana przez gabaryty działki oraz uwarunkowania aktów prawa miejscowego. Front budynku stanowi wizytówkę teatru.

Marczak dodał, że źródłem inspiracji przy tworzeniu projektu była teczka Teatru Dramatycznego - bardzo minimalistyczna, biała z logo teatru na froncie. I właśnie owe logo znalazło się również w centralnej części budynku, Jego autorem jest prof. Andrzej Strumiłło.

Część wejściowa oraz druga bryła frontowa wykończone będę w czarnym szkle refleksyjnym i będą stanowić odbicie zieleni wysokiej rosnącej po drugiej stronie ulicy J. K. Branickiego – podsumował Marczak.

Ten projekt to jest tak naprawdę kolejny etap naszego strategicznego myślenia o rozwoju infrastruktury teatralnej - dodała Martyna Zaniewska. - Jesteśmy w trakcie remontu siedziby głównej, ale nie zapominamy o tym, że pozostałe przestrzenie, w których nasi pracownicy pracują, wymagają również modernizacji. Tak naprawdę pomysł zrodził się całkiem niedawno, w trakcie już rozpoczętych prac remontowych. Doszliśmy do wniosku, że dysponujemy naprawdę bardzo ciekawą przestrzenią praktycznie w samym centrum Białegostoku. A jak wiadomo - takich typowo artystycznych przestrzeni do działalności kulturalnej nigdy za wiele.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny