MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasto przyszłości z klocków LEGO do obejrzenia w Epi-Centrum Nauki w Białymstoku

ma
Makieta miasta przyszłości zbudowana jest z ok. 60 000 klocków LEGO
Makieta miasta przyszłości zbudowana jest z ok. 60 000 klocków LEGO Electrum
Od 1 maja będzie można oglądać nową wystawę w Epi-Centrum Nauki w Białymstoku. To makieta edukacyjna przedstawiająca miasto przyszłości, które bazuje na odnawialnych źródłach energii.

Makieta zbudowana jest z ok. 60 000 klocków LEGO i z użyciem interaktywnych modułów. Została wykonana w oparciu o indywidualny projekt zrealizowany przez Łukasza Więcka, finalistę LEGO Master Polska we współpracy z zespołem Electrum.

Electrum Eco Hive zostało zaprezentowane 23 kwietnia w Epi-Centrum Nauki w Białymstoku, gdzie będzie stałym elementem ekspozycji.

Miasto zostało zaprojektowane jako niezależne od tradycyjnych, opartych na węglu źródeł energii. Zamiast tego dominują odnawialne rozwiązania, takie jak turbiny wiatrowe, farmy słoneczne, agrofotowoltaika czy pływające panele na jeziorach. Mieszkańcy inteligentnych budynków, użytkownicy komunikacji, miejskiej infrastruktury czy inteligentnych fabryk Electrum Eco Hive są beneficjentami czystej, zielonej energii – opowiada o projekcie Jan Roguz, Brand Business Partner w Electrum.

ZOBACZ TAKZE: Łukasz Więcek ma w domu 150 tysięcy klocków. Zobacz, jakie cuda z nich układa

Miast przyszłości z klocków LEGO w Epi-Centrum Nauki w Białymstoku

Koncepcja architektoniczna projektu opiera się na dziewięciu interaktywnych modułach, które mają za zadanie zaprezentować innowacyjne podejście do urbanistyki oraz pokazać różnorodność technologii OZE. Celem inicjatywy Electrum Eco Hive jest edukowanie na temat przyszłości, w której czyste i bezpieczne źródła energii, wykorzystywane w inteligentny sposób, staną się fundamentem naszej codzienności.

Współpraca przy Electrum Eco Hive to dla mnie wyjątkowe doświadczenie w karierze. Chociaż to nadal klocki LEGO, projekt różni się od moich dotychczasowych przedsięwzięć. Budowa całego interaktywnego miasta stanowi z pewnością ogromne wyzwanie konstrukcyjne. Poszczególne moduły są niezwykle zróżnicowane, każdy z nich wymagał od nas dużego zaangażowania i uwagi. Projekt porusza bardzo aktualną i istotną tematykę. Jestem dumny, że nasza wspólna praca z Electrum przyczyni się do inspiracji kolejnych pokoleń do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska – mówi o pracy nad Electrum Eco Hive konstruktor Łukasz Więcek.

Electrum Eco Hive zostanie stałym elementem laboratorium energetyki, będącej częścią Wystawy Głównej Epi-Centrum Nauki. To doskonałe uzupełnienie znajdującej się tu multimedialnej makiety Białegostoku, na której prezentowana jest wielkość produkcji energii cieplnej i elektrycznej z tradycyjnej elektrociepłowni oraz z białostockiej spalarni śmieci.

Bardzo się cieszę, że makieta Electrum Eco Hive będzie prezentowana w białostockim Epi-Centrum Nauki. Mamy nadzieję, że ta wyjątkowa instalacja w ciekawy sposób zainspiruje najmłodszych, ale i dorosłych do aktywnego zaangażowania się w kształtowanie zrównoważonej przyszłości naszych miast. Budowanie z klocków LEGO kojarzy się nam często z wykorzystaniem instrukcji pozwalających na stworzenie określonego modelu. W przypadku makiety Electrum Eco Hive mamy do czynienia z wykraczającym poza schematy i wyjątkowo kreatywnym projektem. Podobnie wygląda świat nowoczesnych technologii i innowacyjnych rozwiązań, który napędzany jest przez nietuzinkowe odkrycia naukowców oraz pomysły przedstawicieli branży technologicznej. Serdecznie zapraszamy wszystkich, także osoby z odleglejszych zakątków Polski do odwiedzenia Epi-Centrum Nauki w Białymstoku i zapoznania się z Electrum Eco Hive – komentuje Marek Jurzysta, kierownik Epi-Centrum Nauki w Białymstoku.

Electrum Eco Hive to edukacyjna przygoda na temat odnawialnych źródeł energii oraz zrównoważonego rozwoju. Miasto Electrum Eco Hive będzie narzędziem dla dzieci i młodzieży, wprowadzając ich w świat nowoczesnych i przyjaznych dla planety technologii, które współgrają ze stylem życia.

Electrum planuje zorganizowanie serii warsztatów edukacyjnych, które dotrą do różnych ośrodków w Polsce, by przekazać najmłodszym pokoleniom wiedzę na temat zrównoważonego rozwoju przez jedną z najlepszych zabaw na świecie: LEGO.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Na Stadionie Miejskim otwarto Epi-Centrum Nauki.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny