Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto kobiet już od dziś

Redakcja
Nora Ney
Nora Ney mat. organizatora
Spacer śladami Nory Ney, spotkania z kosmetyczkami i fryzjerkami czy warsztaty z rękodzieła. W weekend panie nie będą się nudzić.

8 marca przypada we wtorek, ale już dziś nie zabraknie wydarzeń przygotowanych z okazji Dnia Kobiet.

Dziew/czyny z Norą Ney

W sobotę odbędą się 5. Dni Różnorodności Kobiet Dziew/czyny. Matronką tego wydarzenia jest jedna z największych gwiazd polskiego kina przedwojennego Nora Ney. Zbierane będą podpisy, by imieniem aktorki nazwać jedną z ulic w Białymstoku. O godz. 12 historyczka Jolanta Szczygieł-Rogowska poprowadzi spacer śladami Nory Ney (zbiórka przy pomniku Zamenhofa przy ul. Białówny). O godz. 15 w operze przy ul. Odeskiej odbędzie się pokaz niemego filmu „Zew morza” z 1927 roku. To
zrekonstruowane i odnowione cyfrowo perełkę polskiego kina niemego, dzieło jednego z najwybitniejszych przedwojennych reżyserów, Henryka Szaro. Film, zrealizowany według scenariusza Stefana Kiedrzyńskiego, przeznaczony był dla szerokiej publiczności. Wątek miłosny splata się w nim z sensacyjną akcją, która rozgrywa się m.in. na morzu. W obsadzie pojawiły się gwiazdy przedwojennego kina polskiego: Maria Malicka, Jerzy Marr i Nora Ney. W celu obsadzenia ról dzieci ogłoszono konkurs - wygrał go m.in. Tadeusz Fijewski (jeden z największych polskich aktorów powojennych), dla którego "Zew morza" był filmowym debiutem. W filmie wzięli też udział oficerowie i szeregowcy Polskiej Marynarki Wojennej oraz Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku. Sceny plenerowe grane były m.in. w Gdańsku, w Gdyni i w Pucku.

Muzykę do odrestaurowanej wersji filmu napisał Krzesimir Dębski. Prelekcję przed pokazem filmu wygłoszą: Jolanta Szczygieł-Rogowska - historyczka i dyrektor Galerii im. Sleńdzińskich oraz Wojciech Bokłago de Bof – projektant mody.
Wspominając Norę Ney warto obejrzeć dokument przygotowany przez Tomasza Wiśniewskiego, białostockiego dziennikarza i historyka, od lat zaangażowanego w ratowanie pamięci o dawnym Białymstoku:

O godz. 18, 19 i 20 w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ul. Świętojańskiej 22 będzie można zagrać w grę opartą o historię aktorki (zapisy na adres [email protected], wstęp kosztuje 5 zł). Na koniec zaplanowano imprezę „Szparkiet w spodniach” w Zmianie Klimatu. O godz. 21. Zagra DJ Wika i duet BADA. Bilety kosztują 10 zł.

Kobiety w Spodkach

W sobotę w godz. 10.30-17 w Spodkach odbędzie się Dzień dla Kobiet. Będą m.in. konsultacje z kosmetyczkami, usługi fryzjerskie, warsztaty robienia biżuterii, porady dietetyków, spotkanie z pisarką Krystyną Bezubik. To okazja do obejrzenia spektaklu „Oświadczyny” grupy Rozhulana Tanecznica i wystawy „Tożsamość” grupy Bochemia. Będzie można zrobić zakupy.

Tulipany w skansenie

Białostockie Muzeum Wsi organizuje warsztaty wykonywania tulipanów z krepiny. Mogą być one prezentem z okazji zbliżającego się święta lub początkiem poznania tej subtelnej plastyki. Instruktorką będzie mistrzyni w wykonywaniu papierowych kwiatów Teresa Szuszko. Koszt to 3 zł od osoby, zapisy pod nr tel. 509 336 816 i 85 743 60 82 oraz na adres [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny