Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sposoby widzenia w Białostockim Ośrodku Kultury to konkurs dla pasjonatów fotografii. Już można się zgłaszać. Czekają nagrody!

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
Wydarzenie organizowane jest przez Białostocki Ośrodek Kultury od 2000 roku w systemie biennale, wcześniej nosiło nazwę „Człowiek obok mnie”. Konkurs kierowany jest do pełnoletnich osób fizycznych i ma charakter otwarty.
Wydarzenie organizowane jest przez Białostocki Ośrodek Kultury od 2000 roku w systemie biennale, wcześniej nosiło nazwę „Człowiek obok mnie”. Konkurs kierowany jest do pełnoletnich osób fizycznych i ma charakter otwarty. Natalia Cimoszko/ Materiały Białostockiego Ośrodka Kultury
Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza fotografów amatorów i nie tylko do udziału w kolejnej już edycji Konkursu Fotograficznego Ogólnopolskiego Przeglądu Fotografii Współczesnej „Sposoby widzenia”! Prace już można wysyłać, a 6 kwietnia będziemy mogli zobaczyć wernisaż konkursowych prac.

Tematem tegorocznej edycji przeglądu i konkursu jest "Znikanie".

Znikanie może być konsekwencją działań człowieka, sił natury lub procesów fizycznych niedostrzegalnych ludzkim okiem. Znikaniu podlega też materia fotografii. I nie chodzi tu jedynie o blaknięcie odbitek czy źle wywołanych negatywów. Utratę informacji cyfrowej również można określić jako znikanie. Ale utrata samej fotografii jako obrazu – to jedno. Częstokroć w fotografii znika kontekst zdjęcia, jego opis czy nazwisko autora. Bywa, że takiej informacji nie uda się już odtworzyć i pozostają nam tylko domysły lub mozolne poszukiwanie tego, co zniknęło bez większych szans na powodzenie.

To jednak nie wszystkie aspekty znikania. W fotografii przyrodniczej trzeba zniknąć z zasięgu zmysłów zwierząt, by móc wykonać najlepsze zdjęcia. Podobnie jest w fotografii teatralnej, koncertowej czy reportażowej – fotograf musi zniknąć i stać się częścią tła całego wydarzenia. Czasem musimy także „zniknąć” własne ego, aby nawiązać lepszy kontakt z bohaterami zdjęć.

Konkurs dla wszystkich miłośników fotografii

Konkurs "Sposoby widzenia" jest przedłużeniem konkursu "Człowiek Obok Mnie", który po 10 edycjach zmienił nieco formułę - mówi Marcin Pawlukiewicz z Białostockiego Ośrodka Kultury. - Chcieliśmy go trochę odświeżyć i sprawić, żeby był przystępniejszy dla współczesnego pokolenia fotografów i współczesnego środka wyrazu. Wydaje się, że fotografia nie ulega większym zmianom. Niemniej jednak język fotografii się zmienia się, a wraz z tym językiem muszą także iść konkursy fotograficzne, co zresztą widać w trendach światowych.

Wydarzenie organizowane jest przez Białostocki Ośrodek Kultury od 2000 roku w systemie biennale. Konkurs kierowany jest do pełnoletnich osób fizycznych i ma charakter otwarty. Na zdjęcia i niezbędne dokumenty (szczegóły w regulaminie dostępnym na stronie BOK) organizatorzy czekają do 17 marca roku wyłącznie pod adresem e-mail: [email protected]
W temacie wiadomości należy wpisać: Konkurs „Sposoby widzenia” 2024 oraz swoje imię i nazwisko.

Prace będą oceniane w formule:

  • zdjęcia pojedynczego,
  • cyklu zdjęć
  • oraz kategorii Drżenia, w której można się wykazać fotograficzną odwagą – formalną, jak i techniczną, wyrazić siebie w fotografii eksperymentalnej, niekonwencjonalnej i autorskiej (zdjęcie pojedyncze lub cykl zdjęć).

Zdjęcia oceni jury złożone z profesjonalistów fotografów i badaczy sztuki fotograficznej.

Jurorzy to są znakomite osobistości ze świata fotografii - zapewnia Pawlukiewicz. - Reprezentują różnorodne światy fotograficzne, żeby ten głos był jak najbardziej zróżnicowany i żeby spojrzenie na fotografię było jak najszersze.

Laureatom Konkursu – autorom nagrodzonych zdjęć – zostaną przyznane nagrody pieniężne:

  • nagroda GRAND PRIX za zdjęcie pojedyncze w kwocie 1300 zł brutto,
  • nagroda GRAND PRIX za cykl zdjęć w kwocie 1300 zł brutto,
  • wyróżnienie specjalne za zdjęcie pojedyncze w kwocie 700 zł brutto,
  • wyróżnienie specjalne za cykl zdjęć w kwocie 700 zł brutto,
  • nagroda specjalna DRŻENIA (zdjęcie pojedyncze lub cykl zdjęć) za fotograficzną odwagę formalną i techniczną w kwocie 1000 zł brutto.

Część zdjęć nadesłanych na konkurs zostanie także zaprezentowana podczas wystawy w Białostockim Ośrodku Kultury oraz w internecie od 6 kwietnia. Selekcji dokona jury konkursu oraz przedstawiciel organizatora.

W tym roku mamy także do zaproponowania nową dla wydarzenia, otwartą formułę slideshow - dodaje Marcin Pawlukiewicz. - Każdy kto chciałby pokazać swój udźwiękowiony pokaz zdjęć, może zgłaszać propozycje w trakcie trwania naboru do konkursu. Wybrane prace zostaną pokazane w kinie Forum po wernisażu, 6 kwietnia. Będzie to taki moment spotkania, będziemy mogli wszyscy zasiąść w sali Forum i zobaczyć wspólnie w jak różny sposób można odbierać fotografię. Mamy też zaplanowane kilka niespodzianek na ten pokaz, ale o tym jeszcze powiemy więcej wkrótce.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny