MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rail Baltika ma pecha. Na szybką kolej poczekamy. Bo oferty są za drogie

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Spółka PKP PLK nie rozstrzygnęła przetargu na modernizację odcinka trasy kolejowej Czyżew-Białystok. To fragment międzynarodowej trasy kolejowej E75 Rail Baltica. W ramach inwestycji powstaną nowe stacje i przystanki, mosty, przepusty nad torami
Spółka PKP PLK nie rozstrzygnęła przetargu na modernizację odcinka trasy kolejowej Czyżew-Białystok. To fragment międzynarodowej trasy kolejowej E75 Rail Baltica. W ramach inwestycji powstaną nowe stacje i przystanki, mosty, przepusty nad torami Rail Baltica
Nie udało się wyłonić firmy, która zajmie się modernizacją odcinka trasy kolejowej Czyżew-Białystok. To fragment międzynarodowej trasy kolejowej E75 Rail Baltica. Bo firmy, które się zgłosiły zaproponowały za wysokie ceny, niż zakładał kosztorys PKP PLK.

Obok budowy dwupasmówki do Białegostoku, modernizacja odcinka Czyżew - Białystok to dla nas bardzo ważna inwestycja - zapewnia Krzysztof Gołaszewski, burmistrz Łap. - Wierzę, że pieniądze się znajdą na jej realizację. To zbyt poważne zadanie.

Czytaj też: Stacja Białystok Nowe Miasto. Nowy przystanek PKP powstaje na przedłużeniu ul. Pułaskiego [ZDJĘCIA, WIDEO]

- Z niepokojem śledzę informacje o nierozstrzygnięciu przetargu - mówi Robert Wyszyński, burmistrz Szepietowa. - Mieszkańcy naszej gminy na modernizację odcinka Czyżew - Białystok czekają od ubiegłego roku. Wtedy odbył się pierwszy przetarg, który również nie wyłonił wykonawcy. Mieliśmy nadzieję, że tym razem się uda.

Ale tym razem przetarg też nie został rozstrzygnięty. Powód? Oferty konsorcjów firm polskich, polsko- chińskich oraz chińskich., które się zgłosiły były za drogie. Najtańsza oferta wynosi 3 mld 397 mln złotych (netto). Pozostałe dwie opiewają na około i ponad 5 mld zł brutto. To kilkakrotnie więcej niż zakładał kosztorys inwestycji. Kolej roboty na odcinku Czyżew-Białystok wyceniła na 1,572 mld zł brutto.

- Procedura przetargowa trwa. Obecnie weryfikujemy oferty - tłumaczy Magdalena Janus z biura prasowego PKP PLK. - Następnie zaplanowane jest przeprowadzanie aukcji elektronicznej.

Jeszcze nie wiadomo kiedy ona się odbędzie. Do aukcji zostaną zaproszeni wykonawcy, którzy spełnili warunki w postępowaniu, a ich ofert nie odrzucono.
- Podczas aukcji oferenci będą proponować swoje ceny. Potem podejmiemy dalsze kroki w sprawie tego postępowania - wyjaśnia Magdalena Janus.

Spółka zdecyduje czy unieważni przetarg i ponownie go ogłosi.
Modernizacja odcinka Czyżew - Białystok to ma być kolejowa rewolucja. Dzięki niej podróż z Białegostoku do Warszawy zajmie dwie godziny. Bo pociągi będą mogły jeździć z prędkością do 200 km na godzinę.

- Wzrośnie komfort obsługi podróżnych na 6 stacjach i 12 przystankach - zapowiadał w kwietniu Karol Jakubowski z PKP Polskie Linie Kolejowe.

Projekt zakłada przebudowę ponad 70 km torów i sieci trakcyjnej, oraz ośmiu mostów kolejowych, w tym największego, prawie 200 metrowego mostu na rzece Narew w Uhowie koło Łap. Planowana jest też budowa 29 skrzyżowań dwupoziomowych. Tak zwiększy się bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym.

To wszystko miało być gotowe za trzy lata. Tyle, że inwestycja może być opóźniona. Samorządy już teraz to odczuwają.
- Nierozpoczęcie prac przez kolej komplikuje gminne inwestycje - nie ukrywa Robert Wyszyński.- Miały być budowane bezkolizyjne przejazdy kolejowe przez tory i drogi równoległe, które muszą być skomunikowane z istniejącą siecią dróg gminnych, powiatowych i nawet krajowych. Wiemy jak mamy budować drogi, ale nie wiemy jak będzie wyglądała sieć dróg projektowanych przez kolej i kiedy one powstaną - tłumaczy burmistrz Szepietowa.

Trwa kapitalny remont dworca kolejowego w Białymstoku

Remont dworca PKP w Białymstoku. Szykują się wielkie zmiany....

Na kolejową inwestycję czekają też przedsiębiorcy z gminy Szepietowo. Na tamtejszą bocznicę przywożą pociągami nawozy, węgiel, materiały budowlane.

- Przedsiębiorcy już muszą planować jak zorganizują dostawę towarów samochodami. Będą musieli je kupić bądź je wynająć - zauważa Robert Wyszyński. - Z niecierpliwością czekamy też na zapowiadany remont dworca kolejowego, który jest opłakanym stanie.

Bo PKP ma w planach remont stacji kolejowych w Baciutach, Łapach, Szepietowie, Raciborach i Czyżewie.
Zmiany szykują się także w Białymstoku. W okolicach przejścia podziemnego, łączącego ul. Starosielce i Hetmańską powstanie nowy przystanek - Białystok Zielone Wzgórza. Kolejną nowością jest to, że tuż koła dworca PKS od strony Centrum Handlowego PARK zostanie zbudowany dodatkowy peron, który umożliwi szybką przesiadkę do autobusów komunikacji miejskiej.

Od 2013 roku PKP PLK realizuje inwestycje wiązane z modernizacją ok 350 km linii E75 Rail Baltica. Zakończyły się już prace na odcinku Warszawa Rembertów – Tłuszcz (Sadowne). Trwają roboty na odcinku Sadowne- Czyżew. Pod koniec tego roku jest planowana jazda po dwóch torach na trasie Małkinia-Czyżew, a w 2020 r.- Małkinia-Sadowne. Dla odcinka Białystok - Ełk opracowywana jest dokumentacja projektowa.

Rail Baltica: Szykuje się rewolucja kolejowa. Podróż z Białe...

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny