MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rail Baltica. Dwa nowe wiadukty na trasie kolejowej Czyżew-Białystok. Mają zwiększyć bezpieczeństwo podróżnych

OPRAC.: wal
Wygodnie i bezpiecznie nad linią kolejową z Warszawy do Białegostoku przejeżdżają już kierowcy w miejscowościach Dąbrowa-Kity (na zdjęciu)  i Porośl-Kije. Bezkolizyjne skrzyżowania dróg z torami zwiększają też bezpieczeństwo ruchu pociągów.
Wygodnie i bezpiecznie nad linią kolejową z Warszawy do Białegostoku przejeżdżają już kierowcy w miejscowościach Dąbrowa-Kity (na zdjęciu) i Porośl-Kije. Bezkolizyjne skrzyżowania dróg z torami zwiększają też bezpieczeństwo ruchu pociągów. PKP PLK/ Paweł Mieszkowski
Kolejne dwupoziomowe skrzyżowania zwiększają bezpieczeństwo i usprawniają ruch na podlaskim odcinku trasy Rail Baltica. W miejscowościach Dąbrowa-Kity w gminie Czyżew oraz Porośl-Kije w gminie Sokoły lokalne drogi zostały poprowadzone nad linią kolejową. Inwestycje za łącznie 42,4 mln zł PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zrealizowały ze wsparciem unijnym.

Wiadukt nad torami w Dąbrowie-Kitach

Ma 115 m długości, a wraz z drogami dojazdowymi – 640 m. Jest jezdnia po jednym pasie ruchu w każdą stronę oraz ciąg pieszo rowerowy. Dwupoziomowe skrzyżowanie zostało zbudowane w sąsiedztwie przystanku kolejowego. Wygodną komunikację podróżnym zapewniają schody oraz pochylnie, przygotowane dla potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Ułatwieniem w codziennych dojazdach jest parking samochodowy na 22 miejsca. Koszt budowy obiektu to 25,8 mln zł.

Wiadukt we wsi Porośl-Kije

Jej mieszkańcy z wiaduktu o długości ponad 100 m (440 m z drogami dojazdowymi). Tu także jest jezdnia po jednym pasie ruchu i ciąg pieszo-rowerowy. Układ komunikacyjny wiaduktu umożliwia przejazd nad linią kolejową oraz połączenie z drogami równoległymi po obu stronach torów. Koszt budowy obiektu to 16,6 mln zł.

Bezpieczne skrzyżowania dla mieszkańców i pasażerów

Budowa dwupoziomowych przepraw przez tory to jeden z istotnych elementów modernizacji linii kolejowej Rail Baltica. Wiadukty w Dąbrowie-Kitach i Porośli-Kijach zastąpiły dotychczasowe przejazdy w poziomie szyn, a kierowcy nie muszą zatrzymywać się już przed torami.

- To wygoda i bezpieczeństwo dla mieszkańców, ale także istotne usprawnienie ruchu pociągów, które po zakończeniu wszystkich prac na linii, będą jeździć z prędkością do 200 km/h - informuje Tomasz Łotowski z biura prasowego PKP PLK. - Skorzystają więc nie tylko lokalni mieszkańcy, ale także tysiące pasażerów podróżujących na międzynarodowej trasie.

Łącznie na podlaskim odcinku linii Rail Baltica Czyżew – Białystok powstanie 25 skrzyżowań dwupoziomowych.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny