MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Propozycje Muzeum Podlaskiego na udany weekend. Zobaczcie gdzie warto pójść i co zobaczyć w Białymstoku, Bielsku Podlaskim i Supraślu

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
W Muzeum Ikon w Supraślu w niedzielę odbędzie się spotkanie ph. Funkcja i rola aniołów w wybranej ikonografii
W Muzeum Ikon w Supraślu w niedzielę odbędzie się spotkanie ph. Funkcja i rola aniołów w wybranej ikonografii Materiały promocyjne muzeum
W najbliższy weekend czeka nas sporo atrakcji. I to nie tylko w Białymstoku, ale też w Bielsku Podlaskim i Supraślu. Coś dla siebie znajdą dzieci, które w sobotę w białostockim ratuszu będą mogły odkryć tajemnice tradycyjnej ikony. Tego samego dnia rodziny będą mogły wziąć udział patriotycznych warsztatach w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, a w niedzielę w Muzeum Ikon w Supraślu uczestnicy spotkania w oparciu o ikonografię oraz dostępne zabytki poznają role i funkcje aniołów.

Rodzinne weekendy to ciekawe zajęcia dla małych i dużych. W ten weekend Muzeum Podlaskie przygotowało różne wydarzenia, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

Zajęcia dla dzieci w białostockim Ratuszu

Na początek, w sobotę 4 listopada o godz. 11, w białostockim Ratuszu (Rynek Kościuszki 10) odbędą się warsztaty ph. "Ikona kiedyś i dziś". Skierowane są do dzieci w wieku od 4 do 12 lat wraz z opiekunami. Będzie można odkryć tajemnice tradycyjnej ikony i zobaczyć, jak dziś tworzone są tego typu obrazy.

Dodatkowo, w muzeum prezentowane są dwie wystawy czasowe: „Spotkanie ze Zmartwychwstałym” oraz „Obraz a nowa ikona”. Uczestnicy zajęć będą mogli zdobyć podstawową wiedzę o ikonie, sposobie jej „pisania”, kolorach, które są wykorzystywane w tym procesie oraz ich znaczeniu. Przekonamy się również, czym różnią się ikony dawne od tych współczesnych. Na koniec każdy będzie mógł stworzyć własny „obraz” inspirowany sztuką ikony. Zajęcia poprowadzi Monika Stalończyk. Może wziąć w nich udział 20 osób i potrwają godzinę. Koszt udziału: 12 zł – dziecko, 5 zł – opiekun, z Kartą Dużej Rodziny – 6 zł dziecko, 3 zł – opiekun. Informacje i zapisy: 516 141 960.

Spotkanie patriotyczne w Bielsku Podlaskim

Również w sobotę o godz. 11, ale tym razem w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim (ul. Mickiewicza 43) odbędzie się spotkanie ph. "Kto ty jesteś? — Polak mały". Maluchy będą się mogły wybrać w „wielką patriotyczną podróż”. Corocznie 11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji muzealnicy proponują wspólne przygotowania do tego wydarzenia. Podczas spotkania będzie się można wybrać w podróż do 1918 roku. Uczestnicy dowiedzą się dlaczego ta data jest tak ważna w historii naszego kraju, i poznają polskie symbole narodowe. Prowadząca, Katarzyna Bogusz, opowie jak należy o nie dbać, a uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytanie co to znaczy być patriotą. Podczas zajęć będzie można zobaczyć malowidło białego orła w złotej koronie na czerwonym tle z okresu międzywojennego, znajdujące się w jednej z sal wystawowych bielskiego muzeum, czy okolicznościowy kamień poświęcony Józefowi Piłsudskiemu. W części praktycznej zaś będzie można przygotować biało-czerwone kokardy narodowe. Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 5-12 lat wraz z opiekunami. Potrwają godzinę.

Niedziela z Muzeum Ikon w Supraślu

A w niedzielę, w Muzeum Ikon w Supraślu (ul. Klasztorna 1) odbędzie się spotkanie ph. "Sztuka ikony - Funkcja i rola aniołów w wybranej ikonografii". Początek o godz. 11.
W listopadzie, w dniu obchodów soboru świętego Archistratega Michała, wspominamy wszystkie niebiańskie moce. Będzie to dobra okazja, by w oparciu o ikonografię oraz zabytki dostępne na ekspozycji Muzeum Ikon w Supraślu poznać bliżej owe byty, oraz pełnione przez nie funkcje. Według wierzeń aniołowie to słudzy Boży towarzyszący w całej historii zbawienia. Aniołowie i moce niebieskie to uosabiający dobroć mieszkańcy niebios, istoty nadprzyrodzone, pełne miłości i bezmiernego zaufania. Pośredniczą między niewidzialnym i niepojętym Absolutem a światem materialnym. Istnieją jako byty trans-empiryczne, które w celu bezpośredniego kontaktu z człowiekiem przyjmują postać antropomorficzną. W Starym Testamencie występują jako posłańcy Jahwe, emisariusze Jego zbawczych planów. Przez nich Bóg ujawniał swoją obecność, mówił i działał. W Nowym Testamencie pojawiają się, obok Zbawiciela, jako słudzy Dobrej Nowiny i znak obecności Królestwa Bożego. W ikonografii ukazywani są w pozach adekwatnych do pełnionej posługi.

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Skibińska, a może w nich wziąć udział 25 osób. Koszt udziału: 10 zł., z Kartą Dużej Rodziny - 5 zł.
Obowiązuje rezerwacja. Informacje i zapisy: 509 336 829.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny