MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny Zabytek miesiąca ujawniony. Tym razem to wiekowy puchar. Można go oglądać w Muzeum Podlaskim

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
W listopadzie Zabytkiem miesiąca jest puchar
W listopadzie Zabytkiem miesiąca jest puchar Materiały muzeum
Znamy już listopadowy Zabytek miesiąca w Muzeum Podlaskim. To puchar – pamiątka rocznicy unii Litwy z Koroną 12 sierpnia 1861 r. Autor jest nieznany, a eksponat pochodzi ze zbiorów Muzeum Historycznego w Białymstoku. Można go będzie oglądać w białostockim Ratuszu przez miesiąc.

Prezentowany zabytek jest pamiątką przedpowstańczego wrzenia. Zamieszczone na nim wizerunki i napisy zaczerpnięto z okolicznościowego druku ulotnego powstałego w Warszawie, ale kolportowanego zapewne w większej części Królestwa Kongresowego, upamiętniającego rocznicę unii lubelskiej obchodzoną w dniu 12 sierpnia 1861 r. Dzień ten uczczono w wielu miastach dawnej Rzeczypospolitej, również na Podlasiu.

Ciekawy zabytek do zobaczenia przez miesiąc w Muzeum Podlaskim

Widoczne na froncie pucharu anioły reprezentują dusze dwóch narodów podpisanych za pomocą herbów, których jedność podkreśla umieszczenie tarcz pod jedną koroną. Mimo upadku w świecie realnym, Polacy i Litwini pozostają złączeni wiecznym ślubem w domenie ducha, szukając oparcia w wierze, której niezachwiany charakter podkreśla prostokątny cokół/ołtarz, z którego wznosi się krzyż. Także korona cierniowa nie jest elementem przypadkowym. Należy ją wiązać z Mickiewiczowską ideą Polski – Chrystusa narodów – w jej myśl kraj stał się ofiarą męczeństwa, został „ukrzyżowany” i „złożony do grobu” (utrata niepodległości), jego duch (naród) jest jednak wiecznie żywy i niechybnie zmartwychwstanie.

Eksponat pochodzi ze zbiorów Muzeum Historycznego w Białymstoku.

Akcja Zabytek miesiąca w muzeum

Cykl Zabytek miesiąca cieszy się dość dużym zainteresowaniem. Wiele osób pojawia się w muzeum specjalnie, by właśnie ten eksponat obejrzeć. Akcja zakłada, że przez miesiąc, w białostockim Ratuszu, prezentowany jest wyjątkowy eksponat. Na co dzień nie można oglądać go na wystawach. Dzięki Zabytkowi miesiąca można nie tylko go zobaczyć, ale też poznać historię, którą opowiada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny