Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Projekt „Misja Muzeum” zakończony. Ponad 700 uczniów z podlaskich wsi i małych miasteczek wzięło udział w muzealnych lekcjach

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
Od początku października uczniowie z podlaskich wsi i małych miasteczek, uczestniczyli w projekcie "Misja Muzeum". Obyło się ponad 100 muzealnych lekcji, podczas, których młodzież oglądała m.in. wystawy stałe, czy tworzyła rzeźby i biżuterię. Wszystko to dzięki projektowi, który zakładał, by oferty edukacyjne, wystawiennicze i artystyczne Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, dotarły tam gdzie ich brak.

Muzeum ma misję

Jak podkreśliła podczas konferencji prasowej we wtorek (22.11), zastępca dyrektora ds. merytorycznych, dr Krystyna Stawecka, edukacja muzealna jest jednym z filarów upowszechniania zbiorów, obok wystawiennictwa. Projekt „Misja Muzeum” połączył działania edukacyjne wszystkich oddziałów Muzeum i ma służyć społeczeństwu.

- Pomyśleliśmy o takim projekcie, który dotarłby, przede wszystkim do niewielkich szkół wiejskich. Dla nich chcieliśmy przedstawić muzea, naszą ofertę, to czym dysponujemy – mówiła dr Stawecka.

Projekt miał na celu udostępnienie oferty edukacyjnej, wystawienniczej i artystycznej Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, w tym jego siedmiu oddziałów reprezentujących m.in. takie dziedziny jak sztuka dawna, sakralna, rzeźba, dziedzictwo historyczne, uczniom z podlaskich wsi i małych miasteczek, w tym uczących się w nich dzieciom uchodźców z Ukrainy.

- Pierwszy etap był najbardziej wyczekiwany, ale i wymagający, bo musiałyśmy nasze Muzeum „zapakować” do walizek i wyjechać do szkół – mówiła Olimpia Skieterska z Muzeum w Tykocinie. - Ruszyliśmy 4 października do Kalinówki Kościelnej, gdzie prezentowałyśmy sylwetki i specyfikę naszych oddziałów, a następnie każda z nas edukatorek, współpracowała indywidualnie z wybraną klasą, prowadząc warsztaty, czy zajęcia m.in. z pisania ikony, tworzenia biżuterii, karty zabytku, czy praca nad rzeźbą.

Podczas drugiego etapu projektu, to uczniowie odwiedzali oddziały Muzeum.

- Zależało nam, by zaprezentować Muzeum w sposób ciekawy i atrakcyjny. Oprowadzaliśmy po wystawach stałych i czasowych, odpowiednio do wieku uczestników, tak by ich nie zanudzić. Odbywały się też zajęcia interaktywne - powiedziała Anna Malesińska z Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku.

I tak jako piersi do Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego przybyli uczniowie ze SP w Kalinówce Kościelnej. Poznali historię instytucji oraz stworzyli projekt sufitu z salonu generała Karnego. Anna Malesińska podkreśliła, że biografia rzeźbiarza Alfonsa Karnego zainspirowała też uczniów do tworzenia rzeźb podczas warsztatów.

Uczniowie ze SP w Radulach odwiedzili Tykocin

- Podczas tej wizyty, uczestnicy mogli zobaczyć Synagogę Wielką, Dom Talmudyczny oraz wystawy. Młodzież poznała tradycję i zwyczaje żydowskie oraz historię Tykocina - podkreśliła Olimpia Skieterska. - Te doświadczenia posłużyły im do tego, aby mogły stworzyć – w grupach - swoje własne muzea, które tylko im się wyśnią.

Uczniowie ze szkół w regionie, odwiedzili też pozostałe oddziały Muzeum Podlaskiego.

Podczas warsztatów w Muzeum w Choroszczy, młodzież tworzyła mydełka, a pisząc piórem ćwiczyła się w kaligrafii. Z kolei w Muzeum Ikon w Supraślu, uczniowie mieli okazję obejrzeć wystawę stałą, a także poznać tajniki powstawania ikon. Muzeum Historyczne wizytowało m.in. 46 uczniów z opiekunami. Podczas zajęć interaktywnych zaprezentowano im wystawy stałe. Przedostatnia wizyta w ramach projektu miała miejsce w Łubinie Kościelnym, zaś ostatnia 28 październik w Brańsku.

Projekt uzupełniają dwie części wydawnictwa edukacyjnego pt. Muzealne Imperium Wiedzy. Część pierwsza zawiera wybór tematów zajęć interaktywnych z opisami i materiałem ilustracyjnym. Druga, treści edukacyjne – podstawowe wiadomości o muzeum, jako instytucji, a także oparte na nich zadania, łamigłówki i quizy do wykonania.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny