MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podział gminy Supraśl. Jest wniosek, by zwołać sesję nadzwyczajną. Chodzi o konsultacje społeczne

Andrzej Kłopotowski
Andrzej Kłopotowski
Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski złożył wniosek o nadzwyczajną sesję rady gmniny
Burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski złożył wniosek o nadzwyczajną sesję rady gmniny fot. Wojciech Wojtkielewicz
Przerwaniem obrad zakończyła się wtorkowa (28 maja) sesja rady gminy Supraśl. Doprowadzili do tego zwolennicy wydzielenia z Supraśla gminy Grabówka. Sesję zerwano, gdy radni mieli dyskutować o konsultacjach społecznych, w których mieszkańcy mieli wypowiedzieć się czy chcą podziału gminy na dwie: Supraśl i Grabówkę.

Plan był taki, by konsultacje ruszyły na dniach. By jednak do nich doszło, niezbędna była uchwała gminy. Inicjatywę tę storpedowali zwolennicy podziału gminy na dwie. A to głos mieszkańców z konsultacji miał być podstawą do opinii wysłanej z Supraśla na temat ewentualnego podziału.

Podział gminy Supraśl. Mieszkańcy nie mają głosu?

Obrady rajców przewodnicząca Ludmiła Sawicka odłożyła do 11 czerwca.

- Tymczasem do 12 czerwca gmina Supraśl ma obowiązek przedstawić ministerstwu spraw wewnętrznych i administracji opinię na temat podziału gminy Supraśl – przypomina burmistrz Radosław Dobrowolski.

I dodaje, że wojewoda już wcześniej uchylił decyzję rady o przeprowadzeniu referendum na ten temat. Teraz zaś przewodnicząca nie pozwala, by mieszkańcy wypowiedzieli się co o tym sądzą w konsultacjach społecznych. Konsultacje miały odbywać się za pomocą anonimowych ankiet, które roznosiliby ankieterzy:

- Zamiast święta demokracji w postaci referendum, konsultacji czy też sesji na której rozpatruje się wnioski mieszkańców mieliśmy smutną, zerwaną sesję, która przejdzie do historii gminy jako przykład nieszanowania idei demokratycznych, swoich sąsiadów i znajomych z jednej gminy – kwituje burmistrz.

Grabówka. Nowa gmina z pięciu wsi

Jednocześnie Dobrowolski mówi, że wystąpił już z wnioskiem o zwołanie sesji nadzwyczajnej, na której miałaby być rozpatrywana uchwała na temat konsultacji społecznych. Przewodnicząca ma siedem dni na zwołanie sesji. Jeśli uchwała byłaby podjęta, weszłaby w życie z dniem ogłoszenia jej w dzienniku urzędowym województwa. I można byłoby przeprowadzać konsultacje.

Przypomnijmy, że od gminy Supraśl chce oderwać się pięć wsi:

  • Grabówka,

  • Zaścianki,

  • Sobolewo,

  • Sowlany,

  • Henrykowo.

Miałaby z nich powstać gmina Grabówka. Zdaniem przeciwników podziału gminy Supraśl to wybieg, który ostatecznie doprowadzić miałby do włączenia tych wsi do Białegostoku.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny